Nové možnosti, ale také problémy. Olympiáda v Tokiu bude bez dronů

ČTK ČTK
26. 12. 2018 11:25
Olympijské hry v roce 2020 v Tokiu budou bez dronů. Japonská vláda z bezpečnostních důvodů zakázala použití bezpilotních na dálku řízených letadel nad olympijskými sportovišti. Při porušení zákazu bude mít policie právo zařízení zabavit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Drony s kamerami jsou přitom při sportovních událostech často používány. Například při fotbalovém mistrovství světa v Rusku je pořadatelé využívali k sledování fanoušků a k předcházení výtržnostem. Také firma Intel, která se loni stala sponzorem Mezinárodního olympijského výboru, počítala s nasazením dronů během her.

Bezpilotní letadla však způsobila řadu problémů i ve sportu. Řada fotbalových klubů si stěžovala, že soupeř použil drony ke špionáži při tréninku. V roce 2014 ukončil dron s provokativní albánskou vlajkou fotbalový zápas mezi Srbskem a Albánií. Mezinárodní lyžařská federace před třemi lety zakázala při svých závodech používání dronů poté, co jeden při slalomu v Madonně di Campiglio těsně minul Rakušana Marcela Hirschera.

Minulý týden dron na několik hodin ochromil provoz na londýnském letišti Gatwick.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy