Novák slaví sedmdesátku. Kouč Sáblíkové s trénováním nekončí, chce se dočkat haly v Česku

ČTK ČTK
7. 6. 2018 8:14
Slavný trenér líčí, jak stvořil český rychlobruslařský zázrak a jak chtěl slyšet hymnu pro vítěze.
Martina Sáblíková a Petr Novák
Martina Sáblíková a Petr Novák | Foto: Pavel Lebeda pro Sport Invest Group

Rváčov - Úspěšný rychlobruslařský trenér Petr Novák ve čtvrtek oslaví 70. narozeniny, do sportovního důchodu se ale nechystá.

Kouč, který stojí za hvězdnou kariérou trojnásobné olympijské vítězky Martiny Sáblíkové, věří, že se dočká stavby první rychlobruslařské haly na území České republiky. Sám se angažuje v tom, aby víceúčelová aréna byla v dohledné době postavena.

"Řekl jsem, že budu trénovat do té doby, než bude u nás rychlobruslařská hala. Tak na tom pracuji," řekl Novák. "Snažím se tomu napomoct výsledky i tím, že se setkávám a diskutuji s lidmi, kteří by to mohli ovlivnit," uvedl.

Vrcholným politikům i zástupcům samosprávy se snaží vysvětlovat, že nechce, aby se v Česku postavila hala pro Sáblíkovou. Je přesvědčený, že by hala sloužila řadě ledních sportů a navíc by nebyla určena jen pro vrcholové sportovce, ale i pro veřejnost a hlavně pro děti a mládež.

"Nechci, aby se tady stavělo deset drah, ale jedna. Další - otevřené - se mohou stavět poté. Podobně jako to funguje v řadě států na světě," řekl.

Novák věří, že se stavbou haly by se výrazně zvýšil počet rychlobruslařů v Česku. V současnosti všichni závodníci musí jezdit trénovat do zahraničí. "Až tady jednou ta hala bude, tak to nebudou desítky, ale stovky rychlobruslařů. Možná tisíce. Jsem přesvědčený, že lidi to budou chtít zkusit," prohlásil Novák. Podle něj nebude problém s celoročním využitím areálu a bude se v něm moct konat i řada mezinárodních akcí.

Přestože se o stavbě rychlobruslařské haly v Česku mluví již řadu let a zatím je v nedohlednu, Novák věří, že se jí dožije. "Byl jsem optimista v tom, že jednou najdu někoho, kdo získá medaile a bude vyhrávat, tak chci věřit tomu, že i politici ví, že by to nebyla dráha pro jednoho člověka," uvedl Novák. Zároveň přiznal, že si dříve myslel, že v roce 2018 už bude jen poradcem a české rychlobruslení bude řídit někdo jiný.

Rodák z Poličky, který žije v nedalekém Rváčově, v mládí sám na ledě závodil a v 80. letech minulého století začal trénovat. "Závodníků mi prošlo rukama hodně. Mohl bych vyjmenovat desítku, kteří drželi různé rekordy drah ve světě. V Calgary jsem dokonce dostal knížku jen pro ty, kteří zde zajeli nebo překonali světový rekord a já tam měl pět lidí," uvedl Novák.

Jeho prvním svěřencem, který se výrazněji prosadil, byl Jiří Kyncl, účastník olympijských her v Calgary 1988. "Tam jsem pochopil, že jde uspět i bez dráhy. Jirka šel doslova z rybníku do haly na nejrychlejší led na světě. Jen jsem musel najít někoho, kdo bude poslouchat doslova na slovo, aby toho mohl dosáhnout. A našel jsem Martinu i jiné," řekl.

V Sáblíkové našel člověka, který mu věří

Sáblíkovou začal trénovat jako jedenáctiletou a od začátku ji přesvědčoval, že se prosadí na medailové pozice na vrcholných akcích. Podařilo se jim to v roce 2006. "V Martině jsem našel člověka, který mi věřil. Musel jsem ji připravit na to, že chceme stát na podiu, na stupni nejvyšším. Chtěl jsem slyšet hymnu a tu hrajou jen prvnímu," podotkl.

Jedna z nejúspěšnějších rychlobruslařek historie dosud získala šest olympijských medailí, stala se sedmnáctkrát mistryní světa a vyhrála desítky dalších závodů.

"Martina je člověk, který posunul české rychlobruslení nejvýše, jak je to možné. A já jí za to můžu jen poděkovat. Rozhodující je její hlava. Já jí mohl říkat, co jsem chtěl. Kdyby tomu nevěřila, tak jsme to možná za dva roky po velkých závodech zabalili. Ona ale do toho šla a pořád se zlepšovala," ocenil Novák.

Vedle trojnásobné vítězky ankety Sportovec roku České republiky přivedl k úspěchům i Karolínu Erbanovou, Nikolu Zdráhalovou nebo Andreu Jirků. "České rychlobruslení má před sebou velkou budoucnost. Vidím to i na práci lidí, se kterými spolupracuji. Máme děcka mezi top 10 na světě ve svých věkových kategoriích a to úžasné," dodal Novák, jehož trenérskou pozici by měla převzít právě Sáblíková. Zřejmě ale až po olympijských hrách v Pekingu 2022.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy