Nováček: Omluvenky kvůli viru nepůsobí seriózně, Berdychovo načasování bylo nešťastné

Aleš Vávra Aleš Vávra
4. 8. 2016 5:59
Karel Nováček, někdejší osmý hráč světa, nerozumí tenistům, kteří se z olympiády omluvili pár týdnů před zahájením kvůli obavám z viru zika. Podle něj to pouze nahrává spekulacím o výmluvách a neochotě reprezentovat.
Tomáš Berdych na olympiádě hrát nebude. A není sám.
Tomáš Berdych na olympiádě hrát nebude. A není sám. | Foto: Reuters

Praha - Omluvenky tenistů pouhé týdny či dokonce dny před zahájením olympijských her v Riu de Janeiro působí neseriózně. Deníku Aktuálně.cz to řekl tenisový expert a někdejší daviscupový reprezentant Karel Nováček

"Absolutně nechápu, že se tohle dělo až teď, jen dva nebo tři týdny před zahájením olympiády. Myslím si, že je to neseriózní vůči národním svazům i vůči fanouškům," poznamenal bývalý osmý hráč světa.

Olympijského turnaje se z nejrůznějších důvodů nezúčastní řada světových hvězd. Kvůli obavám z nakažení virem zika se v Brazílii pod pěti kruhy nepředstaví třeba Kanaďan Milos Raonic, Čech Tomáš Berdych, Rumunka Simona Halepová nebo česká hvězda Karolína Plíšková.

Kvůli zranění budou mimo jiné chybět Švýcaři Roger Federer a Stan Wawrinka, Slovenka Dominika Cibulková, Francouz Richard Gasquet nebo Švýcarka Belinda Bencicová. Fanoušci se nemohou těšit ani na duo mladých Australanů, Nicka Kyrgiose a Bernarda Tomice.

"Vnímám tam dva druhy omluvenek, zranění či náročný program se podle mě dá brát jako pochopitelný důvod. Chápu i potenciální nebezpečí kvůli viru zika, jenže o tom už tenisté věděli dlouho dopředu," vysvětlil Nováček, proč je pro něj zvláštní, že se velké množství omluvenek sešlo až těsně před olympiádou.

"Je jasné, že se někomu nechce to riziko podstoupit. Ale oznámit to čtrnáct dní před olympiádou, to nepochopím. Logicky to pak nahrává různým spekulacím, že mají tenisté jiné důvody, proč do Ria nejet. Vypadá to jako výmluva," dodal.

Samostatnou kapitolou pak bylo oznámení české jedničky Tomáše Berdycha. Ten neúčast na olympiádě oznámil přes sociální síť ve chvíli, kdy jeho deblový partner Radek Štěpánek bojoval ve čtyřhře Davisova poháru proti Francouzům.

"Já nevím, jak byli domluvení, jestli se o tom bavili předtím. Ale načasování bylo každopádně hodně nešťastné. Především v tom, že Radek byl v tu chvíli v pozici, že do Ria nejede," konstatoval Nováček.

"Dokážu si představit, jaký to pro něj musel být šok. Právě pro něj, který se netajil tím, že by rád společně s Tomášem zaútočil na vytouženou olympijskou medaili," dodal.

Nováček si přes řadu neúčastí top playerů nemyslí, že by tenis na olympiádě v Riu výrazně utrpěl. "Je tam Djokovič, Murray, Nadal, pro tenis je mnohem důležitější, že tam budou třeba tihle tři, než to, že se pár lidí omluvilo. Tohle tenis neoslabí. Ti úplně nejlepší vědí, proč tam jedou. Je to trochu jiné než grandslam, hraje tam velkou roli patriotismus a také atmosféra samotné olympiády," uzavřel tenisový expert.

 

Právě se děje

Další zprávy