Rychlé tenisové finále. Zverev porazil Chačanova za 79 minut a slaví zlato

Aktualizováno 1. 8. 2021 14:34
Německý tenista Alexander Zverev vyhrál olympijský turnaj ve dvouhře. Čtvrtý nasazený hráč ve finále porazil Rusa Karena Chačanova hladce 6:3, 6:1 a tokijský triumf přiřadil ke svému dosud nejcennějšímu úspěchu, titulu z Turnaje mistrů. K tomu ho před třemi lety dovedl jako kouč Ivan Lendl. Bronz získal Španěl Pablo Carreňo po sobotní výhře nad světovou jedničkou Novakem Djokovičem.
Alexander Zverev po vítězství ve finále tenisové dvouhry na olympiádě.
Alexander Zverev po vítězství ve finále tenisové dvouhry na olympiádě. | Foto: Reuters

Ruské finále smíšené čtyřhry ovládli čtvrtí nasazení Anastasia Pavljučenkovová a Andrej Rubljov. Jelenu Vesninovou s Aslanem Karacevem zdolali 6:3, 6:7, 13:11. Vesninová má zlato z ženské čtyřhry v Riu, další medaile jí v sobotu těsně unikla po čtyřech neproměněných mečbolech v utkání o deblový bronz s Brazilkami. Jediný míč od vítězství se ocitla i dnes za stavu 10:9 v supertie-breaku.

Čtyřiadvacetiletý Zverev byl ve finále favoritem - jednak kvůli vyššímu nasazení a také vzhledem k semifinálové výhře nad srbským suverénem Djokovičem. Jenže bilanci s Chačanovem měl 2:2 a ruský tenista ovládl oba poslední vzájemné zápasy.

Tentokrát ale vítěz čtyř turnajů okruhu ATP na Zvereva nestačil. V úvodní sadě ztratil 25. hráč světového žebříčku podání dvakrát, v druhé prohrával už 0:5 a často se na sebe po nepovedených úderech zlobil. V celém utkání se Chačanov dopracoval jen k jednomu brejkbolu.

Další měl na dosah v závěrečném gamu, kdy vedl 30:0, jenže pak se zase projevila Zverevova nadvláda. Dvěma přímými body z podání vyrovnal a dvěma voleji zápas s turnajovou dvanáctkou nekompromisně ukončil. Finále trvalo jen hodinu a 19 minut.

"Tohle je prostě ve sportu ta úplně největší věc… Pro mne to je naprosto nový pocit, nedokázal jsem si představit sám sebe se zlatou medailí na krku. Byl to nejlepší týden mého života," řekl Zverev. "Já měl na finále určitě stejný plán, ale on byl prostě lepší. Hrál mnohem lépe než v našich předchozích zápasech," uznal Chačanov.

Rusko-německé olympijské finále se hrálo i před 21 lety v Sydney, Tommy Haas tehdy prohrál s Jevgenijem Kafelnikovem v pěti setech. Také Zverev má přitom ruské kořeny, jeho starší bratr Mischa se ještě narodil v Moskvě, on sám už v Hamburku.

Grandslamový titul mu zatím schází, ode dneška je ale v mužském singlu prvním německým olympijským vítězem. Ve dvouhře na OH před ním triumfovala jen Steffi Grafová v Soulu 1988.

Ve finále smíšené čtyřhry nastoupily také před pěti lety v Riu dva páry ze stejné země, tehdy to byli Američané. Bronz za nimi vybojovali Radek Štěpánek s Lucií Hradeckou. Letos čeští tenisté v této soutěži neměli zastoupení.

Ruští tenisté získali v Tokiu díky finalistům mixu a Chačanovovi zlato a dvě stříbra, což jim vyneslo primát nejúspěšnější výpravy. O druhé místo se s bilancí 1-1-0 podělily Česko, Švýcarsko a Chorvatsko.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:

Tenis:

Muži:

Dvouhra - finále:

A. Zverev (4-Něm.) - Chačanov (12-Rus.) 6:3, 6:1.

Ženy:

Čtyřhra - finále:

Krejčíková, Siniaková (1-ČR) - Bencicová, Golubicová (Švýc.) 7:5, 6:1.

Smíšená čtyřhra - finále:

Pavljučenkovová, Rubljov (4-Rus.) - Vesninová, Karacev (Rus.) 6:3, 6:7 (5:7), 13:11.