Češi mají větší díl medaile než Američané. Vedou Grenaďané

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
13. 8. 2012 21:36
Grenada získala první zlato na OH, přitom má pouze zhruba 110 tisíc obyvatel.
Kirani James z Grenady vyhrál v běhu na 400 metrů historicky první olympijské zlato pro Grenadu | Foto: Reuters

Praha - Na zhruba milion dílků by se musela rozdrobit každá z deseti medailí, které čeští sportovci získali na olympiádě v Londýně, aby si každý obyvatel naší vlasti odnesl jeden.

V pořadí hustoty olympijských kovů z letošních Her na počet obyvatel se Česko umístilo na 25. pozici. V tomto ohledu nechali Češi za sebou i takové sportovní mocnosti jako Rusko (34.), Německo (38.), Francie (40.) a další.

Například v USA vychází jedna medaile na 3 miliony a v Číně dokonce na 15 milionů obyvatel.

Nejlépe na tom v této statistice jsou na Grenadě, kde žije pouze okolo 110 tisíc obyvatel. Letos se grenadská výprava dočkala vůbec první olympijské medaile. A rovnou té nejcennější. Vyběhl jí v závodu na 400 metrů Kirani James.

Právě Karibik popředí tohoto žebříčku v posledních letech vládne. Na druhém místě jsou Jamajčané, kteří zářili na sprinterských tratích, třetí vyslanci Trinidadu a Tobaga.