Naomi pod tlakem. Po ataku kvůli fotkám v plavkách se jí zastala i Navrátilová

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 7. 2021 17:29
Celé Japonsko na ni spoléhá. Naomi Ósakaová má na domácí olympiádě v Tokiu útočit na zlatou medaili, dokonce to byla ona, kdo překvapivě zapálil olympijský oheň. Třiadvacetiletá tenistka je pod tlakem, jehož sílu si lze představit jen stěží, navíc pokračují její konfrontace s mediálním světem.

Je tváří olympijských her, prvotřídní superstar, na kterou se budou upírat zraky celého národa. Navzdory tomu, že od svých tří let žije ve Spojených státech a japonsky nemluví nejlépe. Ostatně výrazné problémy s gramatikou přiznala i v novém, třídílném dokumentu dostupném na Netflixu.

V rozhodování, kterou zemi bude reprezentovat, ale měla jasno vždycky a před rokem to také oficiálně stvrdila. Podle japonských zákonů si totiž musela vybrat jedno občanství do dvaadvacátých narozenin. 

Několikrát reagovala podrážděně, když se znovu a znovu zpochybňovala pevnost jejího rozhodnutí. Její otec je z Haiti a má i americké občanství, jenže Ósakaová měla jasno už ve čtrnácti a od té doby nikdy nezaváhala: cítí se být především Japonkou.

Pochybnosti a zmatek ovšem v průběhu posledních let přicházejí ze všech tří národnostních stran. V Americe se dlouze rozebíralo, že nedostatečně reprezentuje Haiti.

Když zase v loňském roce po smrti George Floyda aktivně vystoupila na podporu hnutí Black Lives Matter a účastnila se i demonstrací, čelila na sociálních sítí vlně rasistické agrese japonských fanoušků. Někteří z nich ji považují spíše za Afroameričanku než za Japonku.

Nepochopení ale přichází i ze Spojených států.

"Pod japonskou vlajkou hraji od svých čtrnácti. Nikdy jsem se netajila, že budu hrát na olympiádě za Japonsko. Tak jsem si nevybrala Ameriku a najednou už podle lidí nejsem správná černoška. Afroameričané přece nejsou jediní černoši. Nevím. Přijde mi, že lidem uniká rozdíl mezi národností a rasou, protože třeba v Brazílii je černochů spousta, ale jsou Brazilci," promluvila o zvláštním pocitu v dokumentu.

V Japonsku nikdy neměla snadnou pozici, nejen proto, že v něm nežije.

"Prošli jsme si řadou překážek, co se manželství a rodičovství týče, v tom, jak nás brali. Když máte tmavou pleť, pro Japonce nikdy nejste úplně Japonec," svěřil se ve filmu její otec Leonard Francois.

Smíšená rasa byla v Japonsku po dlouhou dobu na okraji společnosti, že ale i tamní velmi konzervativní hodnoty směřují v poslední době více k multikulturalismu, naznačuje současná pozice Ósaky coby nejprominentnější japonské sportovkyně dneška.

Teď se hvězdná Naomi vrací domů, aby zápolila o medaili pod pěti kruhy. V pátek se navíc při slavnostním zahájení her dočkala obrovské pocty a byla to ona, kdo zažehl olympijský oheň.

"Je to výjimečný pocit, že budu na olympiádě reprezentovat Japonsko. Bude v tom hodně emocí, když budu hájit čest své země," prohlásila nedávno a přiznala také, že se obává přílišného tlaku.

Ten je teď tady, čtyřnásobná grandslamová šampionka už nemá kam uhnout. Na olympiádě se navíc představí v roce plném osobních turbulencí. Ohromnou pozornost přitahuje nejen v rodné zemi, ale prakticky po celém světě.

Ještě mnohem víc na paškále než v předchozích sezonách je po události z nedávného French Open. Ósakaová odmítla docházet na povinné tiskové konference z důvodu psychických problémů, po hrozbě finančních pokut i možného vyloučení z grandslamů nakonec celý turnaj raději odpískala. Stejně jako následný Wimbledon.

Její konfrontace s médii ale nekončí. Nejnovější kauzu způsobila americká novinářka Megyn Kellyová, známá především díky svému třináctiletému působení na stanici Fox News. Ta se přidala k americkému sportovnímu novináři Clayi Travisovi, oba žurnalisté Japonku zkritizovali prostřednictvím Twitteru. Důvodem byly její mimosportovní aktivity.

"Od chvíle, kdy oznámila, že je příliš introvertní pro rozhovory s médii, Naomi Ósakaová vydala reality show, panenku Barbie a teď je na obálce Sports Illustrated v plavkách," napsal Travis. "A nezapomeň na obálku a interview ve Vogue a Time," přisadila si Kellyová.

Japonská tenistka atak zaznamenala a reagovala. 

"Vidím, že jsi novinářka, tak bych předpokládala, že víš, jak to v časopisech chodí. Na obálky jsem se fotila už minulý rok. Mohla by sis to zjistit, místo toho, abys hned šířila negativitu," napsala, nicméně následně svůj tweet smazala.

Kellyová to nenechala jen tak a na Twitteru ukázala, že ji slavná tenistka zablokovala. "Pravdou je, že prostě nemá ráda otázky, které nemůže nijak kontrolovat. Přiznej to," vyzvala Ósakaovou.

Zastání nalezla Japonka u tenisové legendy Martiny Navrátilové, která vystoupila na její podporu.

"Lidé, jako je Megyn Kellyová, stejně jako anonymní nuly, jsou přesně tím důvodem, proč lidi blokujeme. Kdo by chtěl být terčem veřejného útoku od lidí, kteří neumí nic jiného než šikanovat ty, kteří toho tak moc dosáhli? Já tedy ne. Naomi si nezaslouží tyhle kecy," vzkázala jí Navrátilová. A novinářku také zablokovala.

Ósakaová bude v Tokiu druhou nasazenou hráčkou, výše je jen světová jednička Ashleigh Bartyová. V úvodním kole se japonská favoritka střetne s Číňankou Čeng Saj-saj.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy