Na olympijskou pochodeň létaly kameny, policie zranila desetiletou dívku

ČTK ČTK
4. 8. 2016 10:50
Demonstranti v Brazílii napadli průvod s olympijskou pochodní, při konfliktu s policií byla následně zraněna desetiletá dívka.
Olympijská pochodeň na cestě do Ria de Janeira 2016
Olympijská pochodeň na cestě do Ria de Janeira 2016 | Foto: Reuters

Duque de Caxias - Olympijská pochodeň vyvolala na své pouti do dějiště her v Riu de Janeiro nepokoje a výtržnosti. Ty vznikly během demonstrace ve městě Duque de Caxias, které leží nedaleko Ria. Policie musela k uklidnění situace použít slzný plyn, pepřový sprej a dokonce i gumové projektily.

Přibližně 20 kilometrů od centra olympijského města protestovali studenti a profesoři proti špatné situaci ve školství. Ta dospěla do stadia, kdy je na některých univerzitách kvůli dlužným mzdám nemožný pravidelný provoz. V kontrastu s tím jsou náklady na uspořádání sportovního svátku planety, které dosahují přibližně 10,5 miliardy eur.

Demonstranti podle portálu O Globo házeli směrem k pochodni kameny. Zazněla také hesla žádající odstoupení viceprezidenta Michela Temera, jenž se v květnu ujal prozatímně funkce prezidenta Brazílie poté, co senátoři zbavili dočasně prezidentku Dilmu Rousseffovou úřadu.

Při zásahu policie utrpěla zranění desetiletá dívka, kterou zasáhl gumový projektil a musela být převezena k ošetření do nemocnice.

Cestu olympijského ohně, který byl podle tradice zapálen v dubnu v řecké Olympii a do Brazílie dorazil v květnu, dosud provázely jen sporadické protesty. Před necelými dvěma týdny se neznámý muž ve městě Guarulhos pokusil pochodeň ukrást. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

Do Ria de Janeiro má pochodeň dorazit dnes, den před zahájením olympiády. Do štafety se zapojí na 12.000 běžců, kteří s ní uběhnou celkem 20.000 kilometrů.

Právě na pátečním slavnostním zahájení se však při neuspokojivé politické situaci v zemi očekává další vlna nevole proti představitelům státu v čele s Temerem. Organizátoři jsou proto údajně připraveni přehlušit případný pískot po Temerově proslovu puštěním hudby.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Kovář byl vyhlášen nejlepším brankářem týdne v KHL

Brankář Jakub Kovář se stal prvním českým hokejistou, který byl v nové sezoně zařazen mezi nejlepší hráče na svém postu v Kontinentální lize. Opora Jekatěrinburgu byla vyhlášena nejlepším gólmanem druhého týdne soutěže.

Kovář si minulý týden připsal premiérové čisté konto, když zlikvidoval všechny střely hokejistů Ufy. Ve druhém zápase pak pomohl Avtomobilistu porazit 3:2 po samostatných nájezdech Magnitogorsk. Odchytal tak 103:45 minuty a v průměru inkasoval 0,96 branek.

před 43 minutami

Po střetech v Hongkongu je 18 lidí zraněných, tři z nich těžce

Nejméně 18 lidí bylo zraněno při nedělních násilných střetech, které se rozpoutaly mezi protivládními demonstranty a policisty v Hongkongu. Tři ze zraněných jsou ve vážném stavu. Protestující blokovali ulice a stanice metra, házeli zápalné láhve a kameny. Policie proti nim zasáhla vodními děly, slzným plynem a gumovými projektily. Zadrženo bylo 89 osob, informovala v pondělí agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy