Na olympijské hry do Ria pojede 105 českých sportovců, poprvé po 20 letech chybí tým

Češi vysílají do Ria 105 olympioniků a chtějí znovu zaujmout oblečením s motivy Emila Zátopka
Češi vysílají do Brazílie nejméně sportovců v historii samostatné České republiky. Je to dáno také tím, že poprvé nebude Česko reprezentovat žádný tým.
Prezident Miloš Zeman už před zahájením her avizoval, že přijme na Pražském hradě všechny sportovce. "Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se," připomněl Zeman heslo zakladatele novodobých olympijských her Pierra de Coubertina a dodal: "Výsledkem je už to, že se na olympijské hry nominovali," doplnil.
Na řadu přišlo také představení nástupové olympijské kolekce.
Češi nastoupí v barevných kloboucích, bílých kalhotách či sukních a v proužkovaném saku na stadion Maracaná při slavnostním zahájení her v Riu de Janeiro 5. srpna.
Foto: Milan Kammermayer
ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2016 20:19
Českou republiku bude v Brazílii na nadcházejících olympijských hrách reprezentovat sto pět sportovců. Poprvé po dvaceti letech chybí v nominaci český výběr pro kolektivní sport.

Praha - Sto pět sportovců je v nominaci na olympijské hry do Ria de Janeiro. Výpravu dnes schválilo plénum Českého olympijského výboru v Rudolfově galerii na Pražském hradě včetně 99 členů doprovodu, zdravotnického týmu a štábu. Slavnostnímu aktu přihlížel i prezident Miloš Zeman, který by se měl 5. srpna v Brazílii zúčastnit slavnostního zahájení her.

Poprvé po 20 letech chybí v nominaci tým, a jde tak o nejmenší výpravu na letní hry od vzniku samostatné České republiky. Dosud nejméně českých sportovců bylo v roce 1996 v Atlantě (115). Rekordní naopak z tohoto pohledu byly Atény, kam v roce 2004 odjelo 142 reprezentantů.

Zlato budou obhajovat čtyři sportovci

V nominaci jsou všichni čtyři zlatí medailisté z Londýna - oštěpařka Barbora Špotáková, skifařka Miroslava Topinková Knapková, moderní pětibojař David Svoboda i vítěz závodu v cross country na horských kolech Jaroslav Kulhavý.

"Možná se ptáte, proč je výprava nejmenší? Ale odpověď je nasnadě. Dlouhodobě byl sport v České republice popelkou a dramaticky podfinancován a to se projevilo napříč všemi sporty, ale i na fyzické zdatnosti naší nejmladší generace," řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a dodal: "Všichni nominovaní jsou z mého pohledu hrdinové, kteří splnili náročná kritéria navzdory systému."

"Tentokrát nemáme zástupce v kolektivním sportu, což je na počtu samozřejmě znát. Nic to ale nemění na tom, že náš tým je silný. I když nerad tipuju počet medailí, výprava pro Rio má potenciál na desítku medailí jako před čtyřmi lety v Londýně," řekl Martin Doktor, sportovní ředitel ČOV a šéf české mise pro Rio.

Zeman přeje olympionikům radost ze soutěže

Za zlatou medaili z Ria dostanou čeští sportovci 1,75 milionu korun, za stříbro 875 000 a za bronz 525 000 korun.

Prezident Zeman na zasedání citoval heslo slavného běžce Emila Zátopka "Nemůžeš, přidej" a k tomu doplnil: "Dovolte mi, abych všem olympionikům popřál radost ze soutěže, a když to bůh dá, tak i radost z úspěchu."

V den konání nominačního pléna přišlo potvrzení startu pro golfistku Kláru Spilkovou. Do nominace je podmínečně zařazen i badmintonista Petr Koukal, který ještě čeká do 18. července na potvrzení svého startu v Riu.

Plénum ČOV schválilo 105 jmen, ale v pondělí se rozhodlo, že v dráhové cyklistice pojede sprint i keirin Pavel Kelemen a Adam Ptáčník bude jen náhradníkem. To ještě konečná nominace nezohlednila a Ptáčník byl schválen jako závodník.

Česká výprava má medailový potenciál

K medailovým nadějím patří vedle Špotákové, Topinkové, Svobody a Kulhavého také překážkářka Zuzana Hejnová, oštěpaři v čele s Vítězslavem Veselým, tradičně veslaři, rychlostní kanoisté a vodní slalomáři včetně kajakářských mistrů světa Jiřího Prskavce a Kateřiny Kudějové. Šanci mají tradičně také tenisté a střelci.

S ambicemi na stupně vítězů poletí do Brazílie judista Lukáš Krpálek a vedle Svobody vyrostl v hvězdu moderního pětiboje čerstvý mistr Evropy Jan Kuf.

Na páté hry už pojedou sportovní střelec David Kostelecký, zlatý v trapu z Pekingu 2008, akvabela Soňa Bernardová a cyklistka Kateřina Nash.

Zatímco poprvé od Atlanty 1996 chybí ve výpravě zastoupení kolektivního sportu, poprvé od té doby naopak jedou šermíři: fleretista Alexander Choupenitch a kordista Jiří Beran. Při obnovené premiéře golfu na OH se představí Spilková.

Nejpočetnější tým vyšlou do Ria atleti, kterých je 25. Po deseti olympionicích mají tenisté včetně Tomáše Berdycha a Petry Kvitové, veslaři, cyklisté a plavci.

Rozpočet českého týmu na účast se blíží 60 milionům korun. "O úspěchu může rozhodnout jakákoliv drobnost. Z hlediska zabezpečení zázemí a péče o sportovce odvedl skvělou práci tým šéfa mise Martina Doktora. Věřím, že jim to pomůže ke špičkovým výkonům," řekl Kejval.

Právě on má pravomoc dodatečně doplnit další členy výpravy, pokud ještě některý z českých sportovců splní nominační kritéria nebo dostane pozvání od mezinárodní federace. To může být případ kladiváře Lukáše Melicha a běžce Filipa Sasínka. Konečnou jmenovitou nominaci odešle ČOV do Ria 18. července. Nepravděpodobné je nejspíše udělení divoké karty pro cyklistku Martinu Sáblíkovou.

Česko nebude mít vedle týmových sportů na hrách zastoupení ani v jezdectví, skocích do vody, skocích na trampolíně, taekwondu, moderní gymnastice, boxu, bikrosu, lukostřelbě a zápasu.

Vybrané statistiky z aktuální nominace českých sportovců na olympijské hry v Riu de Janeiro:

Nejstarší sportovci:

41 let - David Kostelecký (narozen 12. května 1975),

40 let - Soňa Bernardová (narozena 2. února 1976),

38 let - Kateřina Nash (narozena 9. prosince 1977).

Nejmladší sportovci:

16 let - Barbora Seemanová (narozena 1. dubna 2000),

17 let - Filip Nepejchal (narozen 8. července 1999),

18 let - Michaela Hrubá (narozena 21. února 1998).

Nejvyšší sportovci:

202 cm - Josef Dostál,

200 cm - Petr Frydrych,

199 cm - Jakub Podrazil, Ondřej Synek.

Nejmenší sportovci:

160 cm - Hana Matelová,

162 cm - Eva Vrabcová Nývltová,

164 cm - Kateřina Nash, Romana Maláčová.

Nejtěžší sportovci:

125 kg - Tomáš Staněk, Jiří Orság,

115 kg - Josef Dostál.

Nejlehčí sportovci:

48 kg - Eva Vrabcová Nývltová,

50 kg - Vendula Frintová,

52 kg - Libuše Jahodová, Kateřina Nash.

Nejvíce účastí na OH:

4 - Soňa Bernardová, David Kostelecký, Kateřina Nash (z toho dvoje zimní),

3 - Denisa Rosolová, Jaroslav Bába, Barbora Špotáková, Eva Vrabcová Nývltová (všechny zimní), Jaroslav Kulhavý, Jana Pechanová, Tomáš Berdych, Ondřej Synek, Miroslava Topinková Knapková.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy