Na české hokejisty číhá ve čtvrtfinále tým USA. Američané jasně přehráli Slovensko 5:1

Gólman Laco bojoval i mimo branku, přesto slovenské naděje vyhasly. Norové slavili historický postup
Slováci se utkali s Američany na turnaji už podruhé a po těsné porážce 1:2 v základní skupině nezvládli ani odvetu.
První třetina byla oboustranně velmi opatrná a příliš vzruchu nenabídla.
Úvodní trefa přišla až po odehrání 96 vteřin druhé části. Laco vychytal nájezd Terryho, ale Donato se snadno dostal ke kotouči a z kruhu otevřel skóre.
Začátek 23. minuty byl zásadní pro celý zápas. Nagy dostal menší trest za najetí do amerického gólmana, v pokračující hře navíc Čajkovský sestřelil Donata a s trestem na pět minut a do konce utkání za zákrok na hlavu musel předčasně do kabin.
Aktualizováno 20. 2. 2018 9:39
První duel kvalifikace play off hokejového turnaje rozhodli Američané ve druhé třetině, kdy odskočili do tříbrankového vedení.

Kangnung - Soupeřem českých hokejistů ve středečním čtvrtfinále play off olympijského turnaje v Pchjongčchangu bude tým USA, který porazil v osmifinále Slovensko 5:1. Právě Američané vyřadili Čechy v boji o semifinále na minulé olympiádě v Soči před čtyřmi lety. Tehdy na turnaji hráli hokejisté z NHL, kteří letos v Koreji chybějí. Čtvrtfinálový souboj mezi USA a svěřenci kouče Josefa Jandače začne ve 4:10 SEČ v Kangnungu. Pro Slováky turnaj končí.

"Nebylo to úplně špatné, ale zároveň nejsme šťastní," uvedl zkušený forvard poražených Ladislav Nagy. "Mohli jsme skončit první ve skupině, ale svou pozici jsme ztratili. Kdybychom porazili Slovinsko, mohli jsme být dneska v pohodě," připomněl Nagy, že Slovákům chyběl díky úvodní výhře nad sbornou krůček k přímému postupu do čtvrtfinále.

Slováci se utkali s Američany na turnaji už podruhé a po těsné porážce 1:2 v základní skupině nezvládli ani odvetu. Po bezbrankové úvodní třetině rozhodl nástup do druhé části, kdy rychle inkasovali dva góly, ve 34. minutě už měl zámořský tým k dobru tříbrankový náskok. Tři nahrávky si připsal útočník Troy Terry, dvakrát skóroval Ryan Donato.

"Dnes se mi podařilo rozdat pár dobrých nahrávek a spoluhráči z nich dokázali skórovat. Když hrajete s klukama, kteří umí takhle dávat góly, je to pak zábava," pochvaloval si Terry.

První třetina byla oboustranně velmi opatrná a příliš vzruchu nenabídla. Little v úvodu prověřil Laca, o první vážnější střelecký pokus na straně Slováků se postaral Lamper. Gionta zakončoval z mezikruží, Nagy ranou přes obránce, ale gólmani Laco a Zapolski se nenechali překvapit. Ďaloga se pak protlačil do zakončení, následně zkusil štěstí z otočky, ale bezbrankovým stavem nepohnul ani Bourque v obrovské příležitosti před koncem třetiny.

Úvodní trefa přišla až po odehrání 96 vteřin druhé části. Laco vychytal nájezd Terryho, ale Donato se snadno dostal ke kotouči a z kruhu otevřel skóre. Začátek 23. minuty byl zásadní pro celý zápas. Nagy dostal menší trest za najetí do amerického gólmana, v pokračující hře navíc Čajkovský sestřelil Donata a s trestem na pět minut a do konce utkání za zákrok na hlavu musel předčasně do kabin.

Wisniewski už po 18 vteřinách přesilovky pět na tři propálil z kruhu pro vhazování Laca ranou bez přípravy na bližší tyč. Slováci se pak při pokračující výhodě USA a hře pět na čtyři úspěšně bránili, Ďaloga v závěru dlouhého pětiminutového trestu dokonce zahrozil bekhendem. Hovorka pálil bez přípravy, jenže ve 34. minutě se z mezikruží prosadil Arcobello. Slovensko vrátil do hry povedenou přesilovkovou bombou Čerešňák.

Slováci bojovali o kontaktní gól, jenže soupeř dobře bránil. O'Neill jel navíc v oslabení sám, přes Starostův faul akci zakončil, ale Laco levým betonem zachránil. V 50. minutě však sebral Slovákům veškerý elán Roe. Jasnou výhru Američanů pak ještě podtrhl Donato a zaznamenal čtvrtý gól na turnaji, pokaždé se přitom trefil do slovenské sítě.

"Potřebovali a museli jsme dnes vyhrát, abychom se posunuli do dalších bojů. Zvládli jsme to, což si myslím, že ukazuje, jak silný a odolný tento tým je. Dnes jsme navíc odehráli náš nejlepší zápas a třetí třetina byla z naší strany nejlepším úsekem hry na turnaji. Bylo pro nás důležité podobný zápas odehrát," prohlásil brankář Ryan Zapolski.

Osmifinále hokejového turnaje mužů:

USA - Slovensko 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 22. Donato (Gilroy, Terry), 23. Wisniewski (Terry), 34. Arcobello (Terry), 50. Roe (Little, O'Neill), 57. Donato (Wisniewski) - 37. Čerešňák (Graňák, Nagy). Rozhodčí: Rantala, Salonen - Suominen (všichni Fin.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 4:4, navíc Čajkovský (Slovensko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 6391.

USA: Zapolski - Gunderson, Sanguinetti, Welch, Gilroy, Billins, J. Blum, Wisniewski - O'Neill, Roe, Little - Gionta, Greenway, Ch. Bourque - Donato, Arcobello, Terry - Butler, McCarthy, Stoa - Slater. Trenér: Tony Granato.

Slovensko: Laco - Baranka, Ďaloga, Čerešňák, Graňák, Čajkovský, Starosta, Mikuš - Hovorka, Surový, Nagy - Bakoš, Bubela, Haščák - Lamper, Marcinko, Cingel - Sukel, Krištof, Ölvecký - od 21. navíc Kudrna. Trenér: Craig Ramsay.