Myslela jsem, že tu bude jen pár turistů u orloje, divila se Ledecká davům fanoušků na Staromáku

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
27. 2. 2018 7:15
České olympijské hvězdy Ester Ledeckou a Martinu Sáblíkovou přivítaly v pondělí na Staroměstském náměstí čtyři tisíce lidí.
Martina Sáblíková a Ester Ledecká.
Martina Sáblíková a Ester Ledecká. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Uličku dlouhou sotva deset metrů procházela snad pět minut. Tak dlouho trvalo Ester Ledecké, než v prostoru za pódiem na Staroměstském náměstí uspokojila všechny natahující se ruce, které žádaly o podpis nebo společnou fotku. 

Do centra Prahy vyrazily v pondělí odpoledne čtyři tisícovky sportovních nadšenců, aby viděly dvojnásobnou olympijskou šampionku z Koreje. 

Na místě, z kterého v minulosti často mávali hokejoví mistři světa nebo hrdinové z Nagana, vystoupila i stříbrná rychlobruslařka z Pchjongčchangu Martina Sáblíková, ale i ona tušila, že hlavním hřebem programu je dvaadvacetiletá lyžařka a snowboardistka.

"Ona si to mega zaslouží, je to neskutečné, co se jí povedlo, já můžu jen smeknout a i to bude málo," řekla šestinásobná olympijská medailistka.

Ledecká uchvátila sportovní svět olympijskými triumfy ve dvou různých sportech, přesto byla překvapená, kolik lidí se na náměstí sešlo. Heslo "Ať žije Ester" jí skandovalo kolem čtyř tisíc lidí.

"Původně jsem si říkala, že přijdu, u orloje se budou mrcasit nějací turisti, já řeknu Ahoj a půjdu zase domů. Jak jsem byla v Koreji, vůbec jsem nesledovala, jaký to tu má ohlas. Asi jsem se tu proslavila, jak koukám," usmívala se Ledecká.

Společně se svým týmem, rodinou a fanoušky si na závěr programu zazpívala českou hymnu. "Já se strašně třásla a snažila se nerozbrečet, protože jsem si nechtěla rozmazat make-up. Bylo to nádherný, musím poděkovat Praze, že to uspořádala. Jsem ráda, že jsem tu mohla být," řekla česká šampionka.

Podobné davové šílenství ze sportovního výkonu si sama prožila, když jí byly necelé tři roky a s dědečkem Janem Klapáčem, hokejovým mistrem světa z roku 1972, jeli vítat naganské olympijské vítěze.

"Děda mě vzal na letiště a já jsem se mohla přivítat se všema hvězdama, to byl pro mě velký zážitek. Když jsem sem na Staromák přijížděla, tak jsem na to vzpomínala. Říkala jsem si, jestli na jednu holku bude vůbec někdo zvědavý, naštěstí tu byla i Martina, tak to zachránila," dodala s úctou k Sáblíkové.

Ta vydržela s o osm let mladší reprezentantkou před fanoušky celou dobu a atmosféru si užívala. "Už jenom ten příchod na pódium, to bylo skvělé, já jsem tam pak chtěla zůstat s Ester, i když mi všichni říkali, ať se jdu do tepla ohřát, ale chtěla jsem tam být celou dobu. Chtěla jsem to vidět," řekla rychlobruslařka.

Sama má na kontě tři olympijská zlata a ví, co je to čerstvě nabytá popularita. S mladou hvězdou to ale prý nezacloumá. "Humbuk je kolem toho obrovský, ale má kolem sebe dobrý tým lidí, který se o ni postará. Navíc myslím, že už teď si umí Ester říct, co chce a nechce," uvedla Sáblíková.

A zimní obojživelnice jí dává za pravdu. "Pořád si dokážu dobře střežit soukromí, žiju v bublině jen s týmem. Asi se teď bude spousta lidí po mně na kopci otáčet, ale já si budu pořád jezdit jen tak pro sebe," culila se.

Nyní má chvilku čas na oddych, než se zase rozjede do světa. "Dva dny se budu snažit přehodit na český čas a pak pojedu do Turecka na další závody," dodala Ledecká.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Haftarovy síly získaly zpět klíčové město na západě Libye

Síly odštěpenecké vlády polního maršála Chalífy Haftara se v neděli opětovně zmocnily klíčového města na západě Libye, které bylo od května pod kontrolou jednotek podporujících libyjskou vládu uznávanou OSN. S odvoláním na mluvčího Haftarovy armády (LNA) o tom dnes informuje agentura AP.

Libyi sužuje konflikt různých frakcí už od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftarovy jednotky, které se opírají o podporu Egypta, Spojených arabských emirátů a Ruska, minulý rok v zahájily ofenzívu ve snaze dobýt metropoli Tripolis a svrhnout tamní vládu Fáize Sarrádže. Tu uznává OSN a podporuje ji mimo jiné Turecko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy