Pro sportovce fungujeme jako koronavirová linka, říká šéflékař českých olympioniků

Jiří Škuba Radek Vičík Jiří Škuba, Radek Vičík
19. 3. 2020 12:14
Jiří Neumann sleduje situaci kolem koronaviru nejen z hlediska své běžné lékařské praxe, ale také jako šéflékař českého olympijského týmu. Zkušený doktor chápe vyhlášenou karanténu, ale sportování lidí vidí i v této mimořádné době jako dobrou a užitečnou věc.
Šéflékař české výpravy Jiří Neumann ve své ordinaci v zázemí české mise v olympijské vesnici na letních hrách v Riu de Janeiro.
Šéflékař české výpravy Jiří Neumann ve své ordinaci v zázemí české mise v olympijské vesnici na letních hrách v Riu de Janeiro. | Foto: ČTK

Pozice šéflékaře české výpravy je ve chvíli, kdy do plánovaného začátku olympiády v Tokiu chybějí čtyři měsíce a celý svět řešit pandemii koronaviru poměrně náročná.

"Řešíme koronavirus a v rámci turbulentní doby neřešíme jen, co to koronavirus je, ale také jestli budou olympijské hry. Určitě budou. Ale hlavně s potenciálními olympioniky komunikujeme ohledně jejich přípravy," uvedl Neumann pro deník Aktuálně.cz.

Čeští sportovci se na hry připravují po celém světě. Olympijský výbor pro ně funguje jako jakási koronavirová i právní linka. "Snažíme se jim radit, jak se mají vůbec dostat domů. Když už jsou na cestě, tak je pak zajímá, jestli je doma čeká karanténa a jestli si mají nechat vystavit neschopenku. Pro profesionální sportovce se řeší i právní věci. Tedy co to znamená, kdy jsou v karanténě a co to znamená, když je v pracovní neschopnosti," vysvětlil lékař z Hradce Králové.

Sport je prospěšný

Nutnost restriktivních opatření vyhlášených vládou lékař chápe. "Žijeme nyní v tom, že je karanténa. Zbytečné zdržování se kdekoliv je trestným činem a jako představitel ČOV pro zdravotní zabezpečení musím ctít tyto zákony. Na druhou stranu, jsme lékař a v ordinaci mám hodně pacientů a moje péče tak v tomto okamžiku není nějak zamražená," míní absolvent Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

"Je pravdou, že naše péče je péčí komplexní o pohybový aparát, takže máme i pacienty, kteří byli v potenciálně rizikových oblastech a případně mají i chřipkové příznaky," uvedl uznávaný sportovní lékař.

Neumann věří, že lidé v Česku karanténu zvládnou a budou ji dodržovat až do konce. Počítá sice s nárůstem počtu pozitivních případů nákazy novým koronavirem, ale i tak vidí sportování lidí za dobrou věc.

"Můj osobní názor je, že pokud sportování bude mít pravidla, byla by to pozitivní věc. Za rekreační a hobby sportovce bych se přimlouval. Mnozí lidé se mnou nebudou souhlasit, ale byl bych pro, aby se během příštích deseti až čtrnácti dnů venkovní sportoviště - s určitými pravidly fungování - otevřela. Pokud to nebude velká skupina, tak by mi dala za pravdu řada lidí," uvedl lékař.

Neumann jde dál. Pokud se budou dodržovat předem stanovená pravidla, byl by i pro otevření vnitřních sportovišť. "Pokud se ta pravidla dodrží, v průběhu dne se sportovci prostřídají a vše se pečlivě vydesinfikuje, šlo by sportovat i ve vnitřních prostotách. Samozřejmě by tam nebyli ti, kteří byli v rizikových oblastech nebo mají teplotu," upozornil chirurg.

Pravidla musí ctít i profesionální sportovci

Zajímavým lékařsko-právním problémem je, zda se karanténa vztahuje na vrcholové sportovce, když si půjdou třeba zaběhat do lesa.

"To je velká otázka. Pokud jsou zaměstnanci různých středisek například jako instruktoři, tak je to pro ně práce a zaměstnání. Pokud by se nikde nesdružovali a individuálně by trénovali, nebral bych to za nic negativního. Špatně by ale bylo, pokud sportovce svolá třeba na Facebooku třicetičlennou skupinu a 'Pojďme běhat proti koronaviru'. Je to sice hezké, ale pošetilé," nastínil Neumann svůj osobní názor.

Také rekreační milovníci pohybu by podle něj měli mít možnost si aspoň trochu zasportovat. "Musíme zamezit kontakt mezi skupinami lidí. Problém by neměl být s tím, když půjdu ven, zacvičím si, projdu se okolo svého domu a nebudu nikde s ostatními cokoliv řešit ve skupině," domnívá se šéflékař českého olympijského týmu.

Jako nejvíce ohroženou vidí také on seniory. "Tato skupina 65 nebo 70 let a výš by nás měla všechny zajímat. Tady bychom měli být obezřetní a řešit je opravdu citlivě. Chronicky nemocným starším lidem bych doporučoval zdržovat se spíš okolo svého domu nebo bytu. Jestli to jsou velmi aktivní sportovci, tak by byly možné krátké vycházky," dodal Neumann.

Virtuální vyjížďkou na pomoc postiženému regionu

Aplikace Rouvy, která díky rozšířené realitě umožňuje jezdit po známých světových cyklistických trasách a silnicích, chce podpořit oblast, kterou decimuje onemocnění Covid-19. Za každého jezdce, který dokončí výzvu, pošle 1 euro na otevřený účet regionu Veneto. Tento oficiální účet, který zaručuje maximální transparentnost ve využití vybraných peněz, zvolili autoři aplikace na doporučení našich partnerů v Itálii. Celkový výtěžek odhadujeme na 7 až 9 tisíc euro.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy