MOV potvrdil ruským atletům zákaz startu v Riu. Presumpce neviny? Máme o ni pochybnosti, tvrdí Bach

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2016 15:31
Mezinárodní olympijský výbor v úterý podržel páteční verdikt IAAF, která ruským atletům plošně zakázala start na olympijských hrách v Rio de Janeiru. Start vybraných ruských atletů, kteří budou "prokazatelně čistí", musí povolit IAAF. Reprezentanti v jiných olympijských sportech ale v Riu startovat mohou, pokud jim to příslušné mezinárodní federace povolí. Závodit přitom budou pod svojí, nikoliv olympijskou vlajkou.
Thomas Bach, šéf MOV
Thomas Bach, šéf MOV | Foto: Reuters

Lausanne - O startu ruských a keňských sportovců na olympijských hrách v Riu má podle Mezinárodního olympijského výboru rozhodnout vždy příslušná mezinárodní sportovní asociace. Podle MOV, který na dnešním zasedání v Lausanne schválil rozhodnutí federace IAAF o potrestání ruských atletů, mohou "čistí" atleti jednotlivě požádat o povolení k účasti na OH.

"Máme vážné pochybnosti, že sportovci z Ruska i z Keni jsou čistí," stojí v prohlášení MOV. Ten zároveň vyzval Světovou antidopingovou agenturu WADA, aby příští rok uspořádala konferenci, na které reviduje celý antidopingový systém.

"Každý závodník z Ruska nebo Keni, který si přeje startovat na OH v Riu, musí mít individuální svolení příslušné mezinárodní sportovní federace," řekl na tiskové konferenci po zasedání šéf MOV Thomas Bach. "Je to kvůli tomu, že v těchto dvou zemích je neuspokojivý antidopingový systém a my nemůžeme zaručit, že jejich sportovci nepodváděli. Máme v tomto případě velké pochybnosti o presumpci neviny," uvedl Bach.

Generální sekretář ruské atletické federace Michail Butov proto požádal MOV, aby předložil jasný manuál, jaké podmínky musí sportovci k udělení výjimky splnit a jak přesně o povolení zažádat.

IAAF minulý týden při rozhodnutí o prodloužení trestu pro ruský svaz uvedla, že jeho sportovci, kteří chtějí v Riu závodit jako neutrální atleti, musí sídlit mimo Rusko a absolvovat pravidelné dopingové kontroly mimo ruský dopingový systém. MOV dnes ale oznámil, že pokud IAAF umožní některým ruským atletům startovat v Riu, budou závodit pod vlajkou Ruska, nikoliv pod vlajkou MOV.

MOV zároveň vyzval Světovou antidopingovou agenturu WADA, aby příští rok uspořádala konferenci, na které zreviduje celý antidopingový systém.

Rusové poženou věc k arbitráži

Rada IAAF o prodloužení zákazu startu ruských atletů kvůli rozsáhlému dopingovému skandálu rozhodla minulý týden v pátek. Šéf Ruského olympijského výboru Alexandr Žukov uvedl, že ruští atleti, kteří neměli pozitivní testy a potíže s dopingem, se odvolají k Mezinárodní sportovní arbitráži. "Právně je toto rozhodnutí neobhajitelné," prohlásil Žukov.

V Rusku se dokonce začalo hovořit o možnosti bojkotu olympiády ze strany celé ruské reprezentace, to ale Žukov odmítl. "Nikdo by asi takový precedent nechtěl," uvedl k tomu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zároveň ale zopakoval, že Moskva se proti principu kolektivní viny ostře ohrazuje.

Ministr sportu Vitalij Mutko s řešením MOV bez výhrad souhlasil. "Naše podpora MOV je absolutní, Rusko pro něj vždy bylo a bude partnerem. Jsme rádi, že MOV vidí, že tyto problémy nejsou jen v jediné zemi. I my bojujeme za čistý sport a nebudeme dělat žádné pózy," uvedl Mutko a vyslovil se pro co nejdůkladnější dopingové zkoušky před hrami i přímo v Riu.

Žukov se kriticky vyjádřil k myšlence IAAF pustit do Ria ruské atlety, kteří žijí mimo Rusko a nepodléhají tamnímu dopingovému systému. To se týká i běžkyně Julie Stěpanovové, která pomohla problém ruského dopingu odhalit a je korunní svědkyní v celém případu. Mimo Rusko žije například také dálkařka Darja Klišinová.

"Bylo by to absolutně nefér," prohlásil Žukov. "Potrestání čistých ruských atletů a jejich vyloučení z her devalvuje olympijský úspěch a ničí olympijské myšlenky," doplnil.

 

Právě se děje

Další zprávy