MOV plánuje před olympiádou provést 20 tisíc testů. Se zaměřením na určité sportovce

ČTK Sport ČTK, Sport
5. 12. 2017 17:52
Mezinárodní olympijský výbor plánuje do startu olympiády v Pchjongčchangu provést zhruba 20 tisíc dopingových testů. Mezi nejvíce kontrolovanými by měli být sportovci z Ruska.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Lausanne - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) plánuje do startu zimních her v Pchjongčchangu provést zhruba 20 tisíc dopingových testů. Mezi nejvíce kontrolovanými by měli být sportovci z Ruska, které se postaralo o obří dopingový skandál na domácích olympijských hrách v Soči 2014.

Lékařský šéf MOV Richard Budgett dnes uvedl, že od letošního dubna do konce listopadu bylo provedeno sedm tisíc testů na čtyřech tisících sportovcích. "V následujících dvou třech měsících jich bude následovat ještě mnohem víc, protože se rozjela zimní sezona. Očekávám, že celkový počet kontrol bude zhruba 20 tisíc," řekl Budgett.

Nezávislý testovací orgán, který společně řídí MOV, Světová antidopingová agentura (WADA) a federace letních sportů, doporučuje svazům a národním olympijským výborům soustředit se při testování na určité sportovce. "Ruští sportovci byli testováni s velkým náskokem víc než jiní," uvedl Budgett, britský veslařský šampion z OH 1984.

Rusko je pod zvýšeným dohledem od roku 2015, kdy WADA publikovala zprávu o státem řízeném dopingu v zemi a systematickém porušování antidopingových pravidel. Za masivní podvody při hrách v Soči hrozí Rusku vyloučení z olympiády v Pchjongčchangu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
Další zprávy