MOV plánuje před olympiádou provést 20 tisíc testů. Se zaměřením na určité sportovce

ČTK Sport ČTK, Sport
5. 12. 2017 17:52
Mezinárodní olympijský výbor plánuje do startu olympiády v Pchjongčchangu provést zhruba 20 tisíc dopingových testů. Mezi nejvíce kontrolovanými by měli být sportovci z Ruska.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Lausanne - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) plánuje do startu zimních her v Pchjongčchangu provést zhruba 20 tisíc dopingových testů. Mezi nejvíce kontrolovanými by měli být sportovci z Ruska, které se postaralo o obří dopingový skandál na domácích olympijských hrách v Soči 2014.

Lékařský šéf MOV Richard Budgett dnes uvedl, že od letošního dubna do konce listopadu bylo provedeno sedm tisíc testů na čtyřech tisících sportovcích. "V následujících dvou třech měsících jich bude následovat ještě mnohem víc, protože se rozjela zimní sezona. Očekávám, že celkový počet kontrol bude zhruba 20 tisíc," řekl Budgett.

Nezávislý testovací orgán, který společně řídí MOV, Světová antidopingová agentura (WADA) a federace letních sportů, doporučuje svazům a národním olympijským výborům soustředit se při testování na určité sportovce. "Ruští sportovci byli testováni s velkým náskokem víc než jiní," uvedl Budgett, britský veslařský šampion z OH 1984.

Rusko je pod zvýšeným dohledem od roku 2015, kdy WADA publikovala zprávu o státem řízeném dopingu v zemi a systematickém porušování antidopingových pravidel. Za masivní podvody při hrách v Soči hrozí Rusku vyloučení z olympiády v Pchjongčchangu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy