MOV zkoumá, jak legálně vyloučit Rusko z olympiády. Zatím mu zakáže pořádání velkých akcí

Sport ČTK Sport, ČTK
19. 7. 2016 16:39
Mezinárodní olympijský výbor na svém úterním mimořádném zasedání rozhodl, že se v Rusku nebudou konat Evropské hry 2019 a na jeho území se tuto zimu nesmí konat žádné mezinárodní soutěže v olympijských sportech. Současně budou vyšetřeny všechny osoby, které včerejší zpráva WADA podezírá z účasti na systematickém dopingu, a nově budou testováni vzorky všech ruských sportovců, kteří se účastnili her v Soči 2014. Ve hře stále zůstává vyloučení všech ruských sportovců z olympiády v Rio de Janeiru 2016. MOV nyní začal zkoumat, zdali by to bylo právně možné. Konečný verdikt padne do pátku.
Rusové si měli na hrách v Soči podle WADA pomáhat systematickým dopingem.
Rusové si měli na hrách v Soči podle WADA pomáhat systematickým dopingem. | Foto: Reuters

Lausanne - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zatím stále nerozhodl, zdali kvůli státem řízenému dopingu vyloučí všechny ruské sportovce z olympijských her v Rio de Janeiru 2016.

Chce počkat na verdikt mezinárodní arbitráže CAS, která by měla ve čtvrtek vyřešit odvolání ruských atletů, jež Mezinárodní atletická federace vyloučila z her v Riu de Janeiro.

MOV po dnešním mimořádném zasedání výkonného výboru však zavedl několik předběžných opatření. Představitelé ruského ministerstva sportu nesmějí do Ria stejně jako osoby, jejichž jména se objevila ve zprávě vyšetřovací komise o organizovaném dopingu v době zimní olympiády v Soči.

Kompletní verdikt MOV si (v angličtině) můžete přečíst zde.

Výbor také nechá znovu přezkoumat vzorky všech ruských sportovců ze Soči a nebude Rusku přidělovat organizaci sportovních akcí. Současně stanovil pětičlennou komisi, která se bude dalšímu vyšetřování skandálu věnovat. MOV také pověřil právníky, aby zjistili právní následky případného vyloučení Ruska z her v Riu.

"Začali jsme zjišťovat právní možnosti s ohledem na kolektivní vyloučení všech ruských reprezentantů z her v Riu oproti právu jednotlivce na spravedlnost," uvedl v prohlášení MOV, který už zahájil řízení s funkcionáři, jejichž jména se ve zprávě objevila.

Rovněž také vyzval federace zimních sportů, aby Rusku odebraly přidělené akce a uspořádaly je jinde. V Moskvě se má začátkem listopadu konat mistrovství světa v krasobruslení a Nižnij Tagil má v prosinci hostit závody Světového poháru ve skocích na lyžích.

O možném vyřazení Ruska z olympiády v Brazílii se začalo mluvit už poté, co IAAF kvůli systematickému dopingu vyloučila 68 ruských atletů. Tlak ještě zvýšily v pondělí zveřejněné výsledky vyšetřování nezávislé komise, která potvrdila, že ruské ministerstvo sportu od roku 2011 krylo doping sportovců a ve spolupráci s tajnou službou zaměňovalo odevzdané vzorky.

Proti kolektivnímu trestu pro Rusko už vystoupila federace letních olympijských sportů, podle které by měly být všechny dopingové případy řešeny jednotlivě. "Nesmíme zapomenout na nutnost individuální spravedlnosti," uvedla federace v prohlášení s tím, že pokud by se mělo sáhnout k plošným trestům, měly by se týkat jednotlivých sportů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na Twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trumpa poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy