"Mohla by zazářit jako olympijské prase." Hry v Tokiu zasáhl další skandál

Sport Sport
18. 3. 2021 10:49
Přípravy na letošní olympijské hry v Tokiu zasáhl další skandál. Hiroši Sasaki, šéf kreativců připravujících slavnostní zahajovací i závěrečný ceremoniál, rezignoval poté, co na veřejnost prosákly jeho urážlivé výroky na adresu Naomi Watanabeové.
Naomi Watanabeová při kampani, která propagovala aplikaci na prodej vstupenek na olympiádu
Naomi Watanabeová při kampani, která propagovala aplikaci na prodej vstupenek na olympiádu | Foto: Reuters

"V růžovém kostýmu by mohla zazářit jako olympijské prase," prohlásil Sasaki v chatu skupiny, která má přípravu ceremoniálů na starosti. Použil slovní hříčku "Olympig", v angličtině slovo "pig" znamená prase.

Řeč přitom byla o třiatřicetileté Watanabeové, jedné z nejpopulárnějších celebrit země vycházejícího slunce. Korpulentní Japonka se proslavila v roce 2008 imitací slavné americké zpěvačky Beyoncé, vzápětí udělala kariéru jako herečka a módní návrhářka.

Watanabeová navíc paradoxně figurovala jako tvář kampaně, která propagovala aplikaci sloužící k prodeji vstupenek na tokijskou olympiádu.

Na Sasakiho případ upozornil týdeník Shūkan Bunshun, jedno z nejvlivnějších médií Japonska.

Po zveřejnění Sasaki ihned rezignoval. "V mých návrzích a poznámkách byl velmi nevhodný výraz. Upřímně se omlouvám jí i lidem, kterých se to dotklo," uvedl Sasaki v oficiálním prohlášení.

Jeho demisi přijala nová šéfka organizačního výboru tokijských Her Seiko Hašimotová. Ta přitom teprve před měsícem nahradila Jošira Moriho, jenž odstoupil kvůli svým výrokům znevažujícím ženy.

Třiaosmdesátiletého Moriho stálo funkci prohlášení, že ženy ve výkonném výboru organizační komise moc mluví, což je otravné. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Česku se nakazily covidem přes čtyři miliony lidí, tempo výrazně zpomalilo

V pondělí bylo potvrzeno 2958 nových případů covidu, o 482 méně než o týden dřív. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají 12. den v řadě.

Počet potvrzených případů covidu-19 v Česku od začátku epidemie na jaře 2020 přesáhl čtyři miliony. V dalších více než 291 tisících případech mají hygienici podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 40 587 lidí pozitivně testovaných. Podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl covid v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

První případy nákazy covidem byly v Česku potvrzeny 1. března 2020. Od té doby testy odhalily 4,002.616 nakažených, z nichž zhruba 3,95 milionu se již uzdravilo. V téměř 291 500 případech existuje podezření na opakovanou nákazu. Takzvané reinfekce ministerstvo eviduje zvlášť, a nejsou proto zahrnuty v souhrnném počtu více než čtyř milionů nově potvrzených případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy