"Žádný strach, nejedu domů. Ale mohl bych." Rakouský fenomén Hirscher se dočkal zlata z olympiády

ČTK ČTK
13. 2. 2018 9:06
Český sjezdař Ondřej Berndt závodil v kombinaci stejně jako kolega Filip Forejtek se zlomeným palcem a skončil šestnáctý.
Marcel Hirscher slaví své vítězství.
Marcel Hirscher slaví své vítězství. | Foto: Reuters

Pchjongčchang - První zlato ve sjezdovém lyžování na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu získal po triumfu v kombinaci rakouský favorit Marcel Hirscher. Šestinásobný vítěz Světového poháru a šestinásobný mistr světa je olympijským vítězem poprvé v kariéře, dosud měl ve sbírce jen stříbro ze slalomu v Soči.

Český reprezentant Ondřej Berndt obsadil i se zlomeným palcem na ruce 16. místo. Filip Forejtek a Jan Zabystřan nedokončili slalom.

Osmadvacetiletý Hirscher využil svých slalomářských kvalit a po dvanáctém místě ve zkráceném sjezdu předvedl nejrychlejší jízdu ve slalomu. Na stupně vítězů ho doprovodí Francouzi: druhý skončil s odstupem 23 setin sekundy Alexis Pinturault, bronz získal jeho krajan Victor Muffat-Jeandet (-1,02), jenž se na třetí příčku posunul až z 29. místa po sjezdu.

"Žádný strach, nejedu domů. Ale klidně bych mohl," žertoval po zisku premiérového olympijského zlata Hirscher, jenž bude patřit k hlavním adeptům na vítězství i v obřím a speciálním slalomu.

Alpští lyžaři se dnes dočkali soutěžní premiéry na tratích v Jongpchjongu poté, co byl kvůli větru odložen sjezd mužů i obří slalom žen. Kvůli stále silnému větru organizátoři posunuli startovní budku kombinačního sjezdu na start superobřího slalomu a zkrátili ho tak zhruba o 20 sekund.

S náročnými podmínkami se ve slalomu musel vyrovnat i Hirscher, jenž se dostal do poryvu větru a kvůli zvířenému sněhu musel jet několik branek prakticky poslepu. Přesto předvedl nejrychlejší jízdu a získal pro Rakousko první zlato v alpské kombinaci od roku 1998, kdy v Naganu zvítězil Mario Reiter.

"Jsem nesmírně pyšný na dobrý sjezd a na neskutečný klid ve slalomu, v kterém jsem se nenechal vybláznit. To, že jsem dokázal zvítězit hned na první pokus, ze mě sejme tlak," pochvaloval si vítěz 55 závodů Světového poháru Hirscher.

Ve slalomu se podle očekávání propadli nejlepší sjezdaři. Vítěz úvodní části Thomas Dressen z Německa skončil devátý, průběžně druhý Aksel Lund Svindal z Norska do slalomu ani nenastoupil.

Oproti sjezdu si naopak výrazně polepšil devětadvacetiletý olympijský debutant Berndt, jenž byl po první části závodu čtyřiatřicátý. I se zlomeným palcem na pravé ruce, který si poranil v pondělním tréninku, se třicátý muž z lednové kombinace ve Wengenu blýskl desátým časem ve slalomu a posunul se na šestnáctou pozici.

"Když jsem jel, tak jsem si říkal, že jedu nějak pomalu a měl bych to více pustit. Ale pak jsem přijel do cíle a byl to super čas, za což jsem pochopitelně moc rád," řekl Berndt, který si zlomil palec při tréninku slalomu den před kombinací. "Dal jsem před závodem jednu rozjezdovou jízdu a palec byl v pohodě, takže jsem do toho šel, jako bych nic neměl. Nijak mě to neovlivnilo," řekl.

Po sjezdu pětačtyřicátý Forejtek, jenž závodí od juniorského MS v Davosu také se zlomeným palcem, ale levým, vypadl ve slalomu hned v úvodu.

Zlomené palce českých sjezdařů:

Do cíle nedojel ani Zabystřan, který byl po úvodní části čtyřiapadesátý.

Ve středu čeká první olympijský závod v Koreji ženy, které mají na programu slalom.

 

Právě se děje

Další zprávy