Zlatý hattrick se nekoná. Sáblíková bere z pětky stříbro, triumf slaví neznámá Nizozemka

Sáblíková děkovala za stříbro rychlobruslařským bohům. Medailová série pokračuje
Podtrhla tak výbornou páteční českou bilanci, kterou odstartovala bronzem snowboardcrossařka Eva Samková.
Stříbro Sáblíková oslavila spolu s trenérem Petrem Novákem.
Rychlejší byla jen Esmee Visserová, která tak na hrách v Pchjongčchangu dovršila zlatou šňůru nizozemských rychlobruslařek.
Sáblíková získala pro českou výpravu v Koreji čtvrtou medaili...
Foto: ČTK
Sport ČTK Sport, ČTK
16. 2. 2018 13:14
Martina Sáblíková na olympijských hrách v Pchjongčchangu neobhájila tituly ze Soči a Vancouveru, když v závodě na 5000 metrů skončila druhá. Olympijský hattrick jí uzmula dvaadvacetiletá Nizozemka Esmee Visserová, která si v závodě o šest sekund překonala osobní rekord. Bronz patří Natalii Voroninové z Ruska. Nizozemsko tak slaví už dvanáctou rychlobruslařskou medaili z letošní olympiády, k nimž přidala dvě medaile ze shorttracku. Sáblíková se šestou olympijskou medailí v kariéře odpoutala os legendárního Emila Zátopka, více jich má na kontě už jen Věra Čáslavská.

Pchjongčchang - Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková získala v závodě na 5000 metrů stříbro a svou celkově už šestou olympijskou medaili. Rychlejší byla jen Esmee Visserová, která tak dovršila zlatou šňůru nizozemských rychlobruslařek.

"Myslím, že vše vypovědělo moje chování po projetí cílem. Bylo to neuvěřitelné," řekla novinářům Sáblíková, která se v cíli radovala a rozdávala úsměvy na všechny strany. "Samozřejmě, že je to satisfakce za tři kilometry (čtvrté místo), ale hlavně za to, co mám všechno v sezoně za sebou," poukázala na své zdravotní problémy. "Jsem neuvěřitelně šťastná," dodala.

Sáblíková získala pro českou výpravu v Koreji čtvrtou medaili a svou vlastní sbírku tří zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové medaile rozšířila o druhé stříbro. Nizozemky na oválu v Kangnungu vyhrály všechny disciplíny.

"Vím, že spousta lidí si říká, že to není zlatý hattrick, že mi přáli zlato a abych vyhrála, ale po tom, co jsem všechno absolvovala, co jsem v listopadu nemohla ujet tři kola… Dnes se nemůžu rovnat s časem, co jela Esmee, ale pro mě má stříbro chuť zlata a ať si kdo chce říká, co chce," podotkla Sáblíková. Poděkovala za podporu početné skupině českých fanoušků v hale i těm, kteří jí posílali pozitivní vzkazy v průběhu posledních měsíců.

Dvaadvacetiletá studentka farmacie Visserová je vycházející rychlobruslařskou hvězdou. Její první medailí bylo zlato na letošním mistrovství Evropy v ruské Kolomně. Na trojce, kde Nizozemky kompletně ovládly stupně vítězů, se ani nevešla do nabité nominace.

Na nejdelší trati si však všechno vynahradila. Časem 6:50,23 o více než dvě sekundy překonala rekord dráhy, který loni vytvořila Sáblíková při svém už devátém vítězství na mistrovství světa na této trati.

Třicetiletá Sáblíková, která na 5000 metrů triumfovala ve Vancouveru i v Soči, nastupovala stejně jako na trojce až v poslední dvojici. Věděla tak, jaký bude potřebovat čas. V polovině trati byla jen desetinu za Visserovou, ale pak za ní přece jen začala zaostávat.

Sil měla dost, poslední kolo měla ze všech nejlepší. Nakonec byla o půl sekundy rychlejší než při svém loňském suverénním vítězství na této dráze, což se v sezoně, provázené zdravotními problémy, zdálo být nemožné. Čas byl o více než osm sekund lepší než při její jediné pětce v této sezoně ve Stavangeru. V cíli ji od zlata dělilo 1,62 sekundy.

"Před svým startem jsem věděla, co se jezdilo za časy, a věděla jsem, co jsem zde jela za čas minulý rok, 6:52. Letos jsem to prakticky zopakovala. Takže jsem doufala, že to bude na medaili stačit," uvedla Sáblíková.

Všechny další soupeřky jasně porazila, včetně Rusky Natalji Voroninové, která se za ní ve dvojici vyvezla k překvapivému bronzu. Německá veteránka Claudia Pechsteinová, která příští týden oslaví 46. narozeniny, v boji o šesté olympijské zlato viditelně přepálila začátek. V polovině trati držela krok s Visserovou, ale pak se propadla až na osmé místo s více než patnáctisekundovou ztrátou.

Rychlobruslení (Kangnung):

Ženy - 5000 m:

1. Visserová (Niz.) 6:50,23, 2. Sáblíková (ČR) 6:51,85, 3. Voroninová (OSR) 6:53,98, 4. Van der Weijdenová (Niz.) 6:54,17, 5. Blondinová 6:59,38, 6. Weidemannová (obě Kan.) 6:59,88, 7. Zujevová (Běl.) 7:04,41, 8. Pechsteinová (Něm.) 7:05,43, 9. Ošigiriová (Jap.) 7:07,71, 10. Peetersová (Belg.) 7:10,26.

Přehled českých olympijských medailistů:

Jméno Sport Zlato Stříbro Bronz Celkem
Věra Čáslavská sportovní gymnastika 7 4 0 11
Emil Zátopek atletika 4 1 0 5
Martina Sáblíková rychlobruslení 3 2 1 6
Jan Železný atletika 3 1 0 4
Jan Brzák rychlostní kanoistika 2 1 0 3
Barbora Špotáková atletika 2 0 1 3
Josef Holeček rychlostní kanoistika 2 0 0 2
Martin Doktor rychlostní kanoistika 2 0 0 2
Štěpánka Hilgertová vodní slalom 2 0 0 2
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř lidí nalezených v rodinném domě u Prahy

V rodinném domě v okrese Praha-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé. Policisté zjišťují, zda zemřeli násilnou smrtí. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, řekla v pondělí odpoledne policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

"Jde o nález čtyř osob bez známek života, v současné době na místě intenzivně pracují středočeští kriminalisté, výjezdová skupina a znalci. Zjišťujeme, zda osoby nezemřely násilnou smrtí," uvedla mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Podle serveru tn.cz se událost stala v obci Měšice, policie to ale nepotvrdila. Schneeweissová pouze uvedla, že jde o obec v Praze-východ. "Zjišťujeme, jak k úmrtí došlo," dodala mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy