Fuksovi skautuje soupeře dědeček. Varoval mě před dvěma Moldavci, říká česká naděje pro Rio

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
16. 6. 2016 13:34
Martin Fuksa je jednou z českých medailových nadějí pro blížící se olympijské hry v Rio de Janeiru. Před nimi absolvuje už jen mistrovství Evropy, po něm už se budou soustředit na olympiádu. "Vím, že se ode mne čeká některá z medailí. Její zisk by mě přinesl obrovskou radost, ale určitě budu spokojen, když podám kvalitní výkon na hranici mých možností. Na jaké umístění bude stačit je už samozřejmě otázka. A kdybych na stupně vítězů nedojel, tak zdrcený z toho nebudu. Vždyť za čtyři roky je v Tokiu další olympiáda," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Martin Fuksa
Martin Fuksa | Foto: ČTK

Praha - Třiadvacetiletý rychlostní kanoista Martin Fuksa má ve své sbírce už čtyři medaile všech hodnot ze světových šampionátů a na této úspěšné dráze chce pokračovat příští týden na mistrovství Evropy v Moskvě i v srpnu na olympijských hrách v Riu.

"Na olympiádě budu spokojen, když předvedu kvalitní výkon. Medailové ocenění by pak bylo něco báječného,“ zdůraznil nejlepší český kanoista, jehož trenéry jsou děda a otec.

Olympijské hry se už blíží. Je to pro vás třeba v porovnání s loňskem jiné období?

Samozřejmě, že olympiádu vnímám, ale neprožívám ji, nechci se dva měsíce před jejím konáním zbytečně stresovat.. Můj denní program je skoro stejný, jako kdykoliv jindy. Čili svědomitý, jen trochu intenzivnější  trénink, dobrá strava, regenerace a odpočinek. Zároveň však není čas ani energie, abych se soustředil na něco jiného, než na stoprocentní přípravu.

Měl jste problémy s viděním na dálku. Vyřešily ho kontaktní čočky?

Ano, vidím v nich skvěle a hlavně jsou praktické. Nemusím nosit brýle, ve kterých bych se asi moc dobře necítil. Čočky mám celý den, ale vůbec o nich nevím, je to jako bych měl úplně zdravé oči.

Za týden vás čeká mistrovství Evropy. V kterých disciplinách budete startovat a co pro vás tento šampionát znamená?

Ve třech dnech mě ve špičkové evropské konkurenci čeká nejméně šest závodů na tratích 200, 500 a 1000 metrů. Šampionát beru jako velice náročný trénink, ale i jako  užitečný test před olympiádou. Pokud se mi podaří získat nějakou medaili, tak mě to po mých dosavadních zkušenostech z velkých soutěží povzbudí do další činnosti. Sám jsem zvědavý, zda jsem se ve své výkonnosti posunul.

Jaký další program vás čeká před odletem do Brazílie?

Žádný závod, už jen ladění formy v Nymburku nebo v Račicích. A potom sbírání informací od zkušených olympioniků. Zatím jsem mluvil s kajakářem Danielem Havlem, bronzovým ze čtyřkajaku v Londýně. Před starty ve velkých závodech jsem totiž dost nervózní a on mně prozradil, že si bere prášek na spaní. Musím si to však nejdřív vyzkoušet, jak to na mě bude působit. Abych potom v Riu nezaspal, protože start bude už v devět hodin ráno( smích).

Na kterých tratích se představíte?

Nejprve to bude rozjížďka, hodinu nato semifinále a potom snad i finále na jeden kilometr. Další blok závodů mě čeká na dvousetmetrové trati. Maximální pozornost věnuji závodu na jeden kilometr, jehož výsledek může pozitivně, ale třeba i negativně ovlivnit můj výkon i výsledek na kratší trati.

Co byste řekl na adresu svých největších soupeřů?

Absolutní jedničkou je mistr světa a olympijský vítěz Němec Brendel. Má spoustu zkušeností a je stále až neuvěřitelně rychlý. Podle průzkumu mého dědy jsou ve skvělé formě dva Moldavci a výborný je rovněž jeden kanoista z domácí Brazílie. Na startu však bude kolem dvaceti lodí a určitě některá z nich bude také patřit ke kandidátům na přední umístění. Upřímně řečeno: moc své soupeře nestuduji, soustřeďují se hlavně sám na sebe, aby má forma šla postupně nahoru a vrcholila právě v Riu.

Olympijskou trať jste si vyzkoušel loni na podzim. Jaký z ní máte pocit?

Určitě nepatří mezi špičkové, poznal jsem lepší. Nepříjemný je hlavně vítr, ale s tímto handicapem se musejí poprat všichni.

S jakým výsledkem byste byl spokojen?

Vím, že se ode mne čeká některá z medailí. Její zisk by mě přinesl obrovskou radost, ale určitě budu spokojen, když podám kvalitní výkon na hranici mých možností. Na jaké umístění bude stačit je už samozřejmě otázka. A kdybych na stupně vítězů nedojel, tak zdrcený z toho nebudu. Vždyť za čtyři roky je v Tokiu další olympiáda...

 

Právě se děje

před 26 minutami

Za vraždu cyklistky v Olomouci si muž odpyká 25 let, odvolání vzal zpět

Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný trest 25 let. Na začátku jednání u olomouckého vrchního soudu vzal dnes své odvolání nečekaně zpět. Muž původně s vinou souhlasil, odvolal se pouze do výše trestu. Kromě výjimečného trestu má uloženu také zabezpečovací detenci. Znalci jej totiž označili za agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

Případ se stal loni 15. dubna na periferii Olomouce. Muž si jednapadesátiletou cyklistku náhodně vytipoval a počíhal si na ni podle obžaloby na rozcestí u božích muk. Poté, co odmítla jeho výzvu k sexu, ji surově napadl. Pětkrát ji udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy