Lukašenko chce hnát "Bacha a jeho bandu" před soud. Kvůli olympiádě

ČTK ČTK
8. 12. 2020 14:29
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ostře reagoval na pondělní rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV), jenž mu zakázal účast na olympijských hrách.
Alexandr Lukašenko
Alexandr Lukašenko | Foto: Reuters

Autoritářský vládce, který je zároveň více než dvě desetiletí šéfem národního olympijského výboru, pohrozil prezidentovi MOV Thomasi Bachovi a jeho spolupracovníkům soudem.

"Musíme s tím jít před soud. Ať Bach a ta jeho banda vysvětlí tam, čím jsem se provinil," uvedl Lukašenko v prohlášení, které zveřejnila jeho kancelář. Samotný zákaz účasti na OH mu prý nevadí. "Už 25 let jsem na téhle akci nebyl, takže to přežiju," řekl.

Zpochybnil ale zákonnost verdiktu výkonné rady MOV. "Ptali se všech členských zemí?" uvedl Lukašenko. Dlouholetého běloruského vládce navíc naštvalo, že MOV suspendoval také jeho pětačtyřicetiletého syna Viktora, jenž je viceprezidentem národního olympijského výboru. "Dobrá, já to unesu, ale proč trestají i děti?"

Mezinárodní olympijský výbor odůvodnil Lukašenkovu suspendaci tím, že národní olympijský výbor dostatečně nechrání sportovce před politickou diskriminací a porušuje tím olympijskou chartu. MOV tím vyslyšel zhruba 1200 představitelů běloruského sportu, kteří ho vyzvali, aby kvůli umlčování sportovců protestujících proti Lukašenkovu režimu zasáhl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy