Líp to začít nemohlo, radovali se po bronzu Vítkové trenéři

ČTK ČTK
10. 2. 2018 14:22
Veronika Vítková získala stejně jako před čtyřmi lety Jaroslav Soukup v prvním závodě olympiády bronz. "Zasloužený,"shodují se trenéři Vítek a Rybář.
Veronika Vítková při svém bronzovém závodě
Veronika Vítková při svém bronzovém závodě | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Šéftrenér biatlonistů Ondřej Rybář se s koučem žen Zdeňkem Vítkem navzájem objali a jeden druhého zvedl do výšky. "Líp to začít nemohlo," plácli si na střelnici po olympijském bronzu Veroniky Vítkové ve sprintu. Český biatlon tak získal v Pchjongčchangu medaili hned v prvním závodu a napodobil tak hry v Soči, kde získal ve sprintu bronz Jaroslav Soukup.

"Povedlo se získat medaili hned prvním závodem a teď už budeme moct jet z olympiády s tím, že se povedlo něco, na co může být zase český národ hrdý," řekl Rybář.

Pro Vítkovou je bronz první velkou individuální medailí. před čtyřmi lety byla členkou stříbrné smíšené štafety v Soči. "Je to krásný, když se to povede i v individuálním závodě. Za tu dřinu, co biatlonu dala, si to zaslouží," řekl Rybář.

Vítková byla letos dvakrát třetí ve sprintech Světového poháru a od příjezdu na olympiádu působí uvolněně. Je usměvavá a pohoda se projevuje na trati i na střelnici. "Od začátku sezony se chytla. Trošku jí rostlo sebevědomí a forma. Určitě si to zaslouží," řekl Vítek, její vzdálený příbuzný. "Verča je v téhle sezoně daleko stabilnější psychicky, je to vidět hlavně na té střelbě," dodal Rybář.

V podobném rozpoložení se Vítková nacházela po olympiádě v Soči a skončila čtvrtá ve Světovém poháru. Podle Rybáře se na ní projevuje i pohoda v týmu. "Můj subjektivní pocit je, že zase o něco víc funguje to, že jsme tady jeden tým a věříme si a v tom případě, jak trenéři, tak sportovci můžou být trochu uvolněnější. A ona je tu opravdu v dobré náladě, protože za sebou má dobré závody a dělá to radost nám všem, když vidíme, že s tím sportovci dokážou takhle naložit," řekl šéftrenér.

V Soči získali biatlonisté nakonec celkem pět cenných kovů. Letošní sezonu ale bez nemocné Gabriely Koukalové nezačali nejlépe. " Určitě se nám ulevilo. Začátek sezóny byl takový rozpačitý, psychicky náročnější, druhý trimestr už byl takový, jaký jsme si představovali a teď je to výborné," řekl Rybář.

"Povedl se první start a proměněný první setbol. Uvidíme, co bude dál," usmál se Vítek. Dál bude pro jeho svěřenkyně stíhací závod, který je na pořadu v pondělí. A Vítková do něj vyrazí s odstupem jen 1,6 vteřiny za druhou Marte Olsbuovou z Norska. "Bude záležet na podmínkách, ale máme to velmi dobře rozjeté," řekl Rybář.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy