Kvitová chce na OH uspět, pro výhru bych soupeřce zlomila nohu, vtipkovala po vydřeném postupu

ČTK ČTK
9. 8. 2016 21:07
Česká tenisová jednička Petra Kvitová byla po souboji s Ruskou Jekatěrinou Makarovovou ve 3. kole olympijského turnaje viditelně unavená. "Přežila jsem. Stojím ještě, sice bych potřebovala židli, ale dobrý. Jsem v soutěži, super, to byl hlavní cíl," řekla dvojnásobná vítězka Wimbledonu.
Petra Kvitová
Petra Kvitová | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Tenistka Petra Kvitová byla po výhře nad Ruskou Jekatěrinu Makarovovou ve 3. kole na olympiádě ráda, že stojí. Na kurtu bojovala, měla křeče a pomohli jí i ostatní čeští sportovci.

Zápas trval skoro dvě a tři čtvrtě hodiny a Kvitové se poté v očích mísilo nadšení s únavou. "Přežila jsem. Stojím ještě, sice bych potřebovala židli, ale dobrý. Jsem v soutěži, super, to byl hlavní cíl," řekla dvojnásobná vítězka Wimbledonu.

Kvitové fandili ostatní sportovci

Od prvního kola je v Riu z Kvitové cítit zanícení a touha pod pěti kruhy uspět. Bojovnost ji zdobila i proti Makarovové a po zápase přiznala, že by byla schopna udělat pro postup cokoli. "Klidně bych jí zlomila nohu," vtipkovala. "Je to olympiáda. Nechala jsem tam všechno a jsem ráda, že vůbec ještě stojím."

Na pondělní večeři lanařila ostatní sportovce na svůj zápas. "Hraju proti Rusce, musíte přijít!" říkala jim. Dorazila jich početná skupina. "Petra! Petra!" skandovali atleti Zuzana Hejnová, Pavel Maslák či rychlostní kanoista Josef Dostál.

Při prvních mečbolech se dokonce podívala na českou výpravu do hlediště a usmála se. "Je bomba, že se semkli, aby fandili tenisu. Není to hala, kam přijdou neznámí lidé, kteří mi fandí. Tady jsou sportovci, kteří se kvalifikovali a podporují ostatní sportovce, to je úžasné. Moc mi pomohli," děkovala Kvitová.

Fotka s Kvitovou za odměnu

I díky nim zápas otočila, vyhrála 4:6 a dvakrát 6:4. "Bez nich bych to těžko zvládala, dali mi úžasnou podporu," řekla a za odměnu se se s nimi vyfotila.

Během utkání prožila pěknou řádku emocí. Napětí, smutek, naštvání i euforii. "Víceméně všechno," přitakala. A také fyzické vyčerpání. Ke konci ji braly křeče do chodidel i stehen. "I když jsem se zásobila. Nebylo to nic příjemného. Při čekání na servis jsem se klepala, ruce, nohy, prostě všechno," popsala.

Již ve středu by měla hrát čtvrtfinále. Její soupeřkou bude buď obhájkyně zlata Američanka Serena Williamsová, nebo Ukrajinka Elina Svitolinová.

Očekává se, že si zahraje spíše se světovou jedničkou Williamsovou. "Serena je šampionka a je vždy výzva s ní hrát. Známe se a těším se na to. Bude to boj a můžu tam jít uvolněnější, protože nemám co ztratit," řekla Kvitová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy