Kulhavý má olympijské stříbro! Skvělý Čech nestačil jen na fenomenálního Schurtera

Sport Sport
Aktualizováno 21. 8. 2016 20:24
Český biker Jaroslav Kulhavý sice neobhájil zlatou olympijskou medaili z Londýna, v náročném závodě v Riu de Janeiro ale dojel na stříbrné pozici. Českou bilanci na olympiádě tak zaokrouhlil na deset cenných kovů.
Jaroslav Kulhavý se stříbrnou olympijskou medailí.
Jaroslav Kulhavý se stříbrnou olympijskou medailí. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Češi si z olympiády v Riu de Janeiro odvezou přesně deset medailí. Rozhodl o tom závod horských kol, ve kterém dojel na stříbrné pozici obhájce triumfu z Londýna Jaroslav Kulhavý. Český biker předvedl vynikající výkon a nestačil pouze na fenomenálního Švýcara Nino Schurtera, s nímž strávil na čele závodu desítky minut.

Bronzovou medaili získal Španěl Carlos Coloma. Další čeští reprezentanti se do elitní desítky pořadí nedostali, Ondřej Cink dojel čtrnáctý a Jan Škarnitzl dvaadvacátý.

"Radost je obrovská. Panuje spokojenost a myslím, že si to ještě uvědomím s odstupem času," řekl Kulhavý, kterého od třetího kola bolel žaludek. "Za dané situace jsem jel strop, líp jsem se připravit nemohl. Jsem maximalista, chci vyhrávat, ale ještě budu mít šanci," řekl Kulhavý směrem ke hrám v Tokiu za čtyři roky.

Na nástup Švýcara nedokázal reagovat

V průběhu závodu vše nasvědčovalo repríze čtyři roky starého souboje obou dlouholetých rivalů. Hlavní favorité se brzy usadili v čele a vzdalovali se ostatním. Na závěrečný finiš ale tentokrát nedošlo. Schurter rozhodl nástupem v předposledním ze sedmi okruhů, na který už Kulhavý nedokázal zareagovat.

I tak si s přehledem dojel pro další velkou medaili. Za švýcarským suverénem posledních let skončil druhý stejně jako na letošním mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. "Pro mě to bylo letos asi maximum, tady i v Novém Městě. Ty dva vrcholy vyšly super. Dneska na první místo nebylo," řekl Kulhavý, který nosil do poloviny dubna sádru po dvojité zlomenině levé ruky. "Kdyby mi někdo řekl, že budu druhý, tak tomu neuvěřím. Neuvěřitelný!" radoval se Kulhavý.

Schurter k pěti titulům světového šampiona přidal třetí olympijskou medaili a má kompletní sbírku. "Na tuhle zlatou jsem dřel čtyři roky a jsem rád, že to vyšlo. Když se ohlédnu, potřeboval jsem být druhý v Londýně, abych se vrátil silnější. Mám bronz z Pekingu, stříbro z Londýna teď zlato v Riu. Je to perfektní příběh," uvedl Švýcar.

Sagan začal dobře, ale postihly ho defekty

Po zaváděcím okruhu se dokázal z poslední pozice na startu prodrat vpřed Slovák Peter Sagan. Famózní spurtér mezi silničáři, který v Riu usedl jen na horské kolo, jel v čele s hlavním aspirantem na zlato Schurterem. Na vedoucí skupinu se s každým šlápnutím do pedálů zvolna dotahoval Kulhavý a měl situaci brzy pod kontrolou.

Velmi brzké defekty v krátkém sledu postihly Sagana, Itala Marca Aurelia Fontanu i Francouze Victora Koretzkého. Ve druhém kole se Schurter v ostrém tempu snažil roztáhnout čelo závodu, ale Kulhavý se s přehledem držel a následně ve třetím okruhu se oba favorité odpoutali od ostatních. Za nimi se držel jen Coloma, jehož posléze doplnil Francouz Maxime Marotte. V první desítce se držel i Cink.

Podobný obrázek dobře spolupracující vedoucí dvojice vydržel dlouhé minuty, ale Schurter svým atakem odmítl podstoupit riziko, že by mu Kulhavý kýžené zlato opět sebral v samém závěru. Český biker už pak neriskoval, držel nastavené tempo a snažil se vyhnout jakémukoliv problému, který by ohrozil jeho stříbro.

Francouz Absalon skončil až osmý

V cíli nakonec ztratil jednatřicetiletý rodák z Ústí nad Orlicí na takřka o rok a půl staršího Schurtera 50 vteřin, ale i ze stříbra měl obrovskou radost a náležitě si závěr svého vystoupení vychutnal.

Zklamáním naopak skončil závod pro další medailové kandidáty. Lídr Světového poháru Francouz Julien Absalon, který vyhrál olympiádu v Aténách 2004 a v Pekingu 2008, skončil osmý. Čtvrtý z domácího MS Cink vyrovnal umístění z Londýna, Jan Škarnitzl skončil na 22. příčce z 49 závodníků. Sagan byl klasifikován na 35. místě se ztrátou jednoho okruhu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy