Kuf, nový český sportovní hrdina. Šanci na cenný kov v Riu vidím reálně, tvrdí

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
13. 7. 2016 13:17
Moderní pětibojař Jan Kuf má po evropském šampionátu, kde získal hned dvě zlaté medaile, ty nejvyšší cíle i pro blížící se olympijské hry v Riu de Janeiro.
Jan Kuf.
Jan Kuf. | Foto: Ivana Roháčková

Praha - Čerstvý evropský šampion v moderním pětiboji Jan Kuf převzal dnes jako první ze 105 českých olympioniků kolekci oblečení pro Rio.

Několik věcí si také hned vyzkoušel, všechno se mu moc líbí, ale největší radost mu udělaly hodinky značky Prim s jeho jménem. V rozhovoru pro Aktuálně.cz se však především vrátil ke své víkendové zlaté cestě do Sofie i svým olympijským ambicím.

„Mistrovství Evropy mi prozradilo, že o některou z medailí mohu bojovat i v Riu,“ usmíval se sympatický pětibojař.

Co pro vás dvě zlaté medaile znamenají?

Je to můj životní úspěch. Ve štafetě s Natálií Dianovou jsme jako mistři světa zase mířili vysoko, ale závod jednotlivců jsem ani neměl v plánu. Chtěl jsem si hlavně vyzkoušet šerm, v kterém mám letos určité manko. Když jsem však po této disciplině byl druhý, tak jsme se s trenérem dohodli, že v soutěži budu pokračovat a vyzkouším si také kombinovanou disciplínu, tedy běh se střelbou. A vyšlo to na titul! Jsem moc rád, že se mi to povedlo. Zvýšilo se mi sebevědomí, je to potřebná injekce s velkým povzbuzením pro Rio.

Takže s výkonem v Sofii jste stoprocentně spokojen?

To v žádném případě. Dost toho ještě není v takové podobě, jak si představuji. Nebyl jsem spokojen s časem v bazénu, ideální nebyl ani běh a varováním je i střelba, v níž jsem poslední terč trefil až na sedmý zásah.

Jak velká byla v Sofii konkurence?

Několik pětibojařů na šampionát sice nepřijelo, ale nemyslím si, že by tím byl ošizen. Většina pětibojařů ho brala jako důležitý test před olympiádou a výsledkům se přičítala nemalá důležitost.

S jakou náplní své přípravy počítáte v nejbližších červencových týdnech?

Budou hodně náročné, určitě úplně jiné, než na jaké jsem zvyklý. V programu budu mít každý den tři až čtyři disciplíny, v nichž se soustředím na zlepšení dosavadní výkonnosti. Největší pozornost budu věnovat střelbě, protože mám novou pistoli, s kterou se teprve seznamuji. V srpnu už chci jen ladit formu, protože až 18. srpna mě čeká kvalifikace a o dva dny později finále.

Na Rio se těšíte, nechybí vám optimismus. Opravdu vidíte reálnou šanci na medaili?

Je výhoda, že na startu bude také obhájce olympijského zlata David Svoboda, který je zkušený, a hlavně ve dvou se to lépe táhne. Počítám s tím, že budu zase nervózní, ale snad ne víc než jindy. Pokud se mi podaří zopakovat sofijský výsledek z šermu, tak medailovou šanci vidím opravdu jako reálnou.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy