reklama
 
 

Krasobruslař Březina na ZOH klesl na 16. místo, vyhrál Hanju

17. 2. 2018 6:18
Michalovi Březinovi se nepovedla volná jízda tak jako krátký program a klesl z deváté na celkovou šestnáctou příčku.

Kangnung - Krasobruslař Michal Březina pozici v první desítce na olympijských hrách neudržel. Z devátého místa po krátkém programu klesl na 16. příčku. Nezabránila tomu ani jeho nejlepší volná jízda v sezoně, za kterou získal přibližně o 8,5 bodu více než na lednovém mistrovství Evropy. Olympijské zlato ze Soči obhájil Japonec Juzuru Hanju.

Nejzkušenějšího českého krasobruslaře na ZOH v Pchjongčchangu tentokrát nepodržel čtverný salchow. První z plánovaných dvou skončil výpadem, takže nemohl zařadit kombinaci, ze druhého zbyly jen dvě otáčky. Březina se ale těmito chybami z úvodu jízdy nenechal rozhodit a zbytek programu zajel solidně. V nabité světové konkurenci a s těsnými odstupy po úvodní části soutěže to ale propadu o sedm míst nezabránilo.

Březina odhadl, že kvůli chybám ve skocích přišel nejméně o jedenáct bodů. Celkově měl ale z jízdy dobrý pocit. "Hlavně si myslím, že se očividně líbila rozhodčím, protože ve druhé známce jsem dostal 84 bodů, což jsem ještě nikdy od rozhodčích nedostal. Přes 80 ano, ale že bych šel na 84, to ne. Sice tam byly trochu technické chyby, celkově však s předvedením byli rozhodčí spokojeni," řekl.

Březinova celková známka 246,07 byla vyšší než body, které získal při desátých místech na ZOH ve Vancouveru a v Soči. Tentokrát ho ale od umístění v první desítce, kterou uzavíral Američan Adam Rippon, dělilo více než třináct bodů. Navzdory umístění to pro něj byla pocitově nejlepší olympiáda. "A hlavně se mi jelo klidně. V samotných jízdách jsem nad ničím nepřemýšlel, hlavně jsem si ten program užil," dodal.

Olympijské zlato navzdory dvouměsíčnímu výpadku po zranění kotníku, kvůli kterému od října nezávodil, obhájil Hanju. Zvolil jednodušší repertoár čtverných skoků, zařadil po dvou salchowech a toeloopech. Zaváhal při druhém čtverném toeloopu a zakolísal také při trojitém lutzu, ale po měsíci tréninku byl jinak famózní. Zřejmě ještě není v optimální kondici, po jízdě se chytil za bolavý kotník.

Přesto s přehledem udržel vedení po krátkém programu a nechal téměř o 11 bodů za sebou krajana Šomu Una, který se blýskl čtyřmi čtvernými skoky včetně flipu a rittbergeru. Pouze dva ze tří plánovaných čtverných skoků se vydařily Španělu Javieru Fernándezovi, který kvůli tomu klesl ze druhého místa po krátkém programu na třetí příčku. Na rozdíl od Soči, kde byl čtvrtý, mu ale vysněná olympijská medaile tentokrát neunikla.

Nejlepší volnou jízdu předvedl Američan Nathan Chen, který byl po krátkém programu až sedmnáctý. Dnes nezávodil pod tlakem a skočil šest čtverných skoků včetně dvou flipů a lutze. Vylétl díky tomu na pátou pozici, od medaile ho dělilo necelých osm bodů.

Pět čtverných skoků do volné jízdy zařadil juniorský mistr světa z loňského roku Vincent Zhou. Sedmnáctiletý Američan se díky tomu posunul z 12. místa na šesté.

Krasobruslení:

Muži - konečné pořadí: 1. Hanju 317,85, 2. Uno (oba Jap.) 306,90, 3. Fernández (Šp.) 305,24, 4. Ťin Po-jang (Čína) 297,77, 5. Chen 297,35, 6. Zhou (oba USA) 276,69, 7. Alijev 267,51, 8. Koljada (oba OSR) 264,25, 9. Chan (Kan.) 263,43, 10. Rippon (USA) 259,36, …16. Březina (ČR) 246,07.

autor: ČTK | 17. 2. 2018 6:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama