Nejsem idiot, tvrdí Ostapčuková. Tenhle doping nikdo nebere

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
14. 8. 2012 16:25
Běloruská koulařka odmítá dopingový nález a odebrání zalté olympijské medaile.
Naděžda Ostapčuková po olympijském závodě.
Naděžda Ostapčuková po olympijském závodě. | Foto: Reuters

Londýn - "Vypadám jako idiot, přeci bych si před olympijskými hrami nevzala takhle snadno testovatelný doping," tak se brání dnes již bývalá olympijská šampionka ve vrhu koulí Naděžda Ostapčuková pozitivnímu dopingovému nálezu, který ji v Londýně připravil o zlatou medaili.

V pondělí totiž pořadatelé Her oznámili, že oba její vzorky moči obsahovaly nepovolený anabolický steroid metenolon, velmi dobře známou a dnes již (kvůli snadné odhalitelnosti) téměř nepoužívanou drogu.

"Testují nás týden co týden, měsíc co měsíc," odporuje nemilosrdnému verdiktu jednatřicetiletá běloruská sportovkyně, která byla testována jako "čistá" ještě 30. července. "Muselo by se na to přijít."

Bude se bránit

Dle svého mínění nevinná Ostapčuková se proto chce tvrzení dopingových komisařů bránit - ať už se nedovolená látka do jejího těla dostala jakkoliv.

"Je pro mě velice důležité očistit si reputaci. Sportuji už velmi dlouho a nikdy mě nikdo z ničeho neobvinil. A teď, po velkém závodě a zlaté medaili... Nerozumím tomu, jak se mi ta látka do těla dostala."

Běloruské noviny: Divná olympiáda

Deník Bělarus Sivódňa, který obvykle tlumočí názory prezidenta Lukašenka, označil případ Ostapčukové za "podivný dopingový skandál". Ostapčukovou prý čeká bitva za očištění.

Deník napsal, že „30. olympiáda se zapíše do dějin nejen kvůli Boltovi a Phelpsovi, ale i divným rozhodnutím rozhodčích, kteří připravili o vítězství třeba (běloruskou) vzpěračku Novikovovou.

Adamsová: Dobře, že je to za mnou

Diskvalifikace Ostapčukové nicméně pro tuto chvíli znamená změnu medailových pozic a tedy i zlato pro předtím stříbrnou Novozélanďanku Valerii Adamsovou.

"Ostapčukovou se již nechci zabývat, nestojí mi za tu námahu," prohlásila favoritka závodu, která se tedy nakonec dočkala vytouženého zlata. "Teď si chci hlavně užít své vítězství, i když jsem se o něm dozvěděla až s týdenním zpožděním."

Vypadala prý podezřele

Adamsová své pochybnosti o neposkvrněném dopingovém rejstříku Ostapčukové přitom vyslovila již těsně po závodě na twitteru a i když později svoji poznámku smazala, údajně si stále myslela své. 

Podezření na doping měly i některé novozélandské antidopingové instituce, jmenovitě předsedkyně protidopingového výboru Jane Kernohanová.

Podle ní se na Bělorusce jednoznačně projevily vedlejší účinky tohoto anabolika, po kterém dopujícím sportovkyním má růst svalová hmota a tělesné ochlupení a naopak se zmenšovat prsa.

"Myslím si, že každý kdo viděl Ostapčukovou, si musel její maskulinnosti povšimnout," prohlásila Kernohanová.

Proč tak snadno odhalitelnou drogu?

Na druhou stranu jiná instituce z Nového Zélandu, Drug-free Sport, dává částečně za pravdu Ostapčukové.

Metenolon je dle tamějších dopingových komisařů zcela jednoduše odhalitelný, což běloruská sportovkyně musela vědět.

"Je to dobře známý anabolický steroid a dost mě překvapilo, že by nějaký atlet přijel s něčím podobným na Hry, protože se dá velmi snadno detekovat," uvedl Graeme Steele, šéf Drug-free Sport.

Zlato už se Bělorusce asi nevrátí

Ostapčuková se proti verdiktu o dopingu každopádně může odvolat, i když je spíše nepravděpodobné, že se jí ho podaří zvrátit.

I kdyby se totiž dokázala očistit a prokázala, že se jí anabolikum do těla dostala vinou někoho jiného, stejně by o medaili přišla, neboť měla výhodu proti ostatním.

"Pokud se neprokáže, že testy byly provedeny chybně, medaili jí nikdo nevrátí, protože stále měla technickou výhodu," tvrdí Steele.

"Musíme bojovat," tvrdí ale bojovně Ostapčuková. "Pokud v tichosti přijmeme trest, tak nás jen budou dále ponižovat."

 

Právě se děje

Další zprávy