Potrestaná Ostapčuková přijde o doživotní zásoby uzenin

ČTK Sport ČTK, Sport
13. 8. 2012 18:30
Běloruská sportovkyně přišla o zlatou z olympiády v Londýně kvůli dopingovému nálezu.
Naděžda Ostapčuková v olympijském závodě.
Naděžda Ostapčuková v olympijském závodě. | Foto: Reuters

Londýn - Vítězka soutěže koulařek na olympijských hrách v Londýně Naděžda Ostapčuková z Běloruska měla pozitivní dopingový test na anabolický steroid metenolon.

Musí tak vrátit zlato, které dostane Novozélanďanka Valerie Adamsová a obhájí triumf z Pekingu.

Na stříbrnou pozici se posune Ruska Jevgenija Kolodková, její bronz připadne Číňance Kung Li-ťiao.

Jednatřicetiletá Ostapčuková se tak podle agentury SID postarala o desátý dopingový případ během her, které v neděli skončily, nicméně poprvé se diskvalifikace týká medailisty.

"Budu protestovat, ale není jasné kde"

Mezinárodní olympijský výbor dnes uvedl, že bývalá mistryně světa a Evropy Ostapčuková byla poprvé testována den před soutěží a podruhé den po ní.

Přítomnost zakázané látky vykázaly oba vzorky.

"Nařídili jsme Běloruskému olympijskému výboru, aby co nejdříve vrátil medaili, diplom a odznak pro medailistu, které sportovkyně dostala," oznámil MOV.

"Samozřejmě budeme proti tomuto rozhodnutí bojovat. Zatím ale není jasné, kde budeme protestovat," uvedla Ostapčuková.

Měla by přijít také o prémii v přepočtu tři miliony korun a zvláštní bonus od sponzora, běloruského výrobce uzenin, který slíbil atletům za zlato doživotní zásobování zdarma.

Zlatá Adamsová: Systém funfuje

Ostapčuková vyhrála přesně před týdnem koulařskou soutěž díky vrhu 21,36 metru a Adamsovou porazila o 66 centimetrů.

V červenci na mítinku doma v Minsku zaznamenala výkon 21,58, což byla nejdelší vzdálenost pod otevřeným nebem od roku 1998.

"Naprosto nemám slov. Asi mi bude chvíli trvat, než to zpracuju," uvedla v tiskovém prohlášení po diskvalifikaci Ostapčukové nová vítězka Adamsová.

"Zároveň je to povzbuzení pro sportovce, jako jsem já, kteří jsou čistí, že tento systém funguje a dopingoví podvodníci jsou chytáni," dodala sedmadvacetiletá Novozélanďanka.

Boj s dopingem je podle Roggeho úspěšný

Trojnásobná mistryně světa Adamsová, jež několik let závodila pod vyvdaným jménem Viliová, tak má z osmi velkých akcí od roku 2007 sedm zlatých medailí.

Jedinou porážku ji uštědřila na halovém MS 2010 právě Ostapčuková.

Zpráva o dopingu jedné z vítězek her přišla několik hodin poté, co zhasl olympijský oheň, a den poté, co prezident MOV Jacques Rogge označil boj s dopingem za úspěšný.

Před Ostapčukovou byl jediným sportovcem diskvalifikovaným za doping po soutěži v Londýně americký judista Nick Delpopolo, jenž kvůli stopám marihuany ve vzorku moči přišel o sedmé místo v kategorii do 73 kg.

"Jak někdo může být tak hloupý?"

Ostatní přistižení měli pozitivní test v přípravném období.

Bělorusové poslali domů z Londýna ještě před soutěží kladiváře Ivana Tichona po upozornění Mezinárodní atletické federace, že se v jeho vzorcích odebraných v minulosti objevily zakázané látky.

Podle německého dopingového experta Wernera Frankeho nebyl pozitivní test Ostapčukové překvapením.

"Překvapivé je jen to, že je někdo tak hloupý, že se nechá chytit při soutěži. Celý rok plánovala své starty tak, aby nemohla být kompetentně testována," řekl agentuře DPA.

Přehled sportovců, kteří kvůli dopingu přišli o zlaté medaile na letních olympijských hrách:

1972 Rick DeMont (USA) plavání - 400 m volný způsob
1976 Zbigniew Kaczmarek (Polsko) vzpírání - do 67,5 kg
1976 Valentin Christov (Bulharsko) vzpírání - do 100 kg
1988 Mitko Grablev (Bulharsko) vzpírání - do 56 kg
1988 Angel Genčev (Bulharsko) vzpírání - do 67,5 kg
1988 Ben Johnson (Kanada) atletika - běh na 100 m
2000 Izabela Dragněvová (Bulharsko) vzpírání - do 48 kg
2000 Marion Jonesová (USA) atletika - běh na 100 m
2000 Marion Jonesová (USA) atletika - běh na 200 m
2000 Alexander Liepold (Německo) zápas - do 76 kg
2000 Andrea Raducanová (Rumunsko) sportovní gymnastika - víceboj
2000 štafeta USA (Antonio Pettigrew a Jerome Young) atletika - běh na 4x400 m
2004 Adrián Annus (Maďarsko) atletika - kladivo
2004 Róbert Fazekas (Maďarsko) atletika - disk
2004 Irina Koržaněnková (Rusko) atletika - koule
2004 Cian O'Connor (Irsko) - doping koně jezdectví - parkúr
2004 Tyler Hamilton (USA) cyklistika - časovka
2004 družstvo Německa (Ludger Beerbaum) - doping koně jezdectví - parkúr
2008 Rašíd Ramzí (Bahrajn) atletika - běh na 1500 m
2012 Naděžda Ostapčuková (Bělorusko) atletika - koule

Poznámka: O zlato z OH 2000 v Sydney původně kvůli dopingu Jonesové přišla i celá americká štafeta na 4x400 m, v roce 2010 ho ale Mezinárodní arbitrážní soud (CAS) zbývajícím členkám štafety vrátil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a bank půjde ještě o jedno odvětví. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Neuvedl ale, o který sektor jde. O možném zavedení daně z neočekávaného zisku vláda musí podle něj rozhodnout do 10. září.

"Ještě zvažujeme jedno odvětví. Vedle těch dvou, o kterých se ví," řekl Stanjura. Příští týden bude vláda jednat o dani s Národní ekonomickou radou vlády. Výsledek debaty nechtěl předjímat. "Ještě jsme se nerozhodli, včetně mě. Kdybych to považoval (zavedení daně) za něco, co není v pořádku, říkal bych to od počátku. Jsme schopni se shodnout na tom, že v některých odvětvích vznikají mimořádně vysoké zisky díky vnějším okolnostem. To je základní myšlenka takzvané windfall tax. Určitě to není sektorová daň," dodal.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Ministerstvo financí pro letošek zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta

Ministerstvo financí v nové makroekonomické predikci pro letošní rok zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta a pro příští rok odhad zhoršilo na 1,1 procenta. V předchozí dubnové prognóze úřad čekal letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Novou prognózu dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Loni hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 3,5 procenta.

Zároveň by letos měla podle MF průměrná inflace činit 16,2 procenta a příští rok by měla klesnout na 8,8 procenta. V dubu úřad počítal pro letošek s inflací 12,3 procenta a pro příští rok 4,4 procenta. Během zbytku letošní roku by se podle MF měla inflace přiblížit až ke 20 procentům.

"Ruská agrese na Ukrajině rozpoutala nebezpečný makroekonomický koktejl klesajícího výkonu evropských ekonomik a rostoucí inflace. Pokud jde o očekávanou technickou recesi, tedy mezičtvrtletní pokles HDP dvakrát po sobě, to samo o sobě není tragédií. Daleko problematičtější je inflace, která je vedle zajištění dostatku dostupných energií pro naše domácnosti a firmy hlavním ekonomickým problémem, se kterým se musíme vypořádat," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Česko při průměrných teplotách v zimě vystačí s plynem zhruba do srpna

Pokud přestane proudit plyn z Ruska do Evropy, je Česká republika s kapacitami plynu, které má zajištěné, schopna při běžných průměrných teplotách pokrýt zcela bezproblémově chod domácností a firem zhruba na 11 měsíců, tedy do srpna příštího roku. Počítá se přitom s požadovanými úsporami spotřeby plynu ve výši 15 procent. Novinářům to dnes řekli ředitel odboru hospodářské politiky ministerstva financí (MF) David Prušvic a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Dostatek plynu v ČR pro všechny je podle ministerstva realistickým předpokladem. Počítá se přitom s využitím všech zajištěných kapacit plynu. Jde například o naplněné zásobníky plynu přímo v České republice, ale i zajištěnou kapacitu pro zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku, který by měl pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu v ČR. Využít je možné také plyn ze státních hmotných rezerv. "Pokud by byla silnější zima, tak se to samozřejmě zkracuje o pár měsíců, nicméně to jsou ty měsíce letní, to není až tak dramatické," uvedl Prušvic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy