Tři až pět vteřin dolů, plánuje Koukalová zrychlit střelbu. Mezi tréninky kreslila trofej pro Rio

Petr Havlíček
25. 7. 2016 20:39
Trénink, trénink, trénink. Tak vypadá léto mnoha sportovců připravujících se na nadcházející zimní sezonu. Biatlonistka Gabriela Koukalová ovšem i v náročném programu přijala uměleckou výzvu: vytvořit olympijskou trofej pro medailisty z Ria.
Gabriela Koukalová s navrženou trofejí.
Gabriela Koukalová s navrženou trofejí. | Foto: ČTK

Praha - Spojení Gabriely Koukalové a blížících se letních olympijských her zní zprvu trošku bláznivě. Jenže je to právě česká biatlonistka, kdo navrhl oficiální trofej Českého olympijského výboru. Jedenáct dní před slavnostním zahájením her v Riu skleněnou cenu, kterou obdrží všichni čeští medailisté, představila.

"Dostala jsem zajímavou nabídku od předsedy ČOV Jiřího Kejvala, jestli by mě to nezajímalo. Samozřejmě jsem po tom skočila, protože je to výborná zkušenost a jeden z mých snů," vysvětluje vítězka Světového poháru, proč se ujala úkolu, který mají většinou na starosti odborníci.

Co vaše dílo představuje?

Trofej by měla představovat medaili v pohybu. Medaile je vlastně její dno a z něj se line křivka, takové pokračování pohybu. Tento tvar jsem zvolila, protože pohyb je společným prvkem všech sportů. A vzhledem k tomu, že Brazílie je země karnevalu, barev a pohybu, přidala jsem pozitivní žlutou barvu.

Jak dlouho vám trvalo vytvořit konečnou podobu?

Postupně bylo několik návrhů, které se vyvíjely. Finální tvar jsem pak kreslila v počítači, což je rychlejší než na papíře. Byla jsem ale ráda za každou připomínku, protože jako vystudovaná grafička a medailérka nemám zkušenosti se sklem a touto konkrétní výrobou. Spousta technických poznatků mě tak velmi obohatila. Doufám, že výsledná podoba nebude zklamáním a že sportovci ocení, že jsem jim jako jedna z nich připravila překvapení v podobě trofeje.

Proč vybral ČOV právě Koukalovou?

"Ve sportu vynikají ti nejlepší. Když se někomu podaří být nejlepší, tak to musí být výjimečný člověk. My bychom rádi představili sportovce i trochu jinak než na sportovišti a v tomto případě se to nádherně propojilo. Gabriela skvěle zpívá a v budoucnu se chce věnovat umění a tvorbě medailí," vysvětlil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

S kým jste své návrhy konzultovala?

Průběžně s Jiřím Kejvalem, s ním jsem se snažila na každé změně a vývoji společně pracovat.

Vaši trofej obdrží úspěšní čeští sportovci z Ria, budete mít čas jejich snažení sledovat?

Ráda bych viděla co nejvíc sportů, ale nabourává mi to náš letní program, protože budeme s celou reprezentací ve Francii na soustředění. Umím si představit, že tréninky zaberou tolik času, že nestihnu olympiádu sledovat tak, jak bych chtěla.

Zotavovna po galejích. Koukalová provádí velkou střeleckou změnu

Pojďme k biatlonu, v jaké fázi letní přípravy se nacházíte?

Nyní v té těžké, v neděli jsme se vrátili ze soustředění v Novém Městě na Moravě a mám za sebou první den bez tréninku. Je fajn, že mě čeká ještě dalších pět volnějších dní. Nazvala bych to zotavovnou po galejích z předešlých týdnů.

Máte vůbec po velmi úspěšném ročníku motivaci do další práce?

Mám, chce se mi opravdu moc a myslím, že i ostatní členové týmu jsou na tom stejně. To zanícení v jejich očích je hodně patrné. Snažíme se pracovat co nejintenzivněji. Když vydrží zdraví, snad na nás štěstí počká.

Čemu se s trenéry oproti minulým létům nejvíce věnujete?

Chceme více zapracovat na střelecké stránce. Já totiž už nechci diváky tak dlouho napínat na střelnici, takže se budu snažit udělat skok v rychlosti střelby. Musím především potlačit jednu svoji vlastnost, takovou "přepečlivost", pečlivost na úkor výsledku.

Biatlonistka Gabriela Koukalová si v květnu vzala badmintonistu Petra Koukala, který se v Riu zúčastní již třetí olympiády.
Biatlonistka Gabriela Koukalová si v květnu vzala badmintonistu Petra Koukala, který se v Riu zúčastní již třetí olympiády. | Foto: Ondřej Kaftan

Jak se daří uspíšit vaše položky?

Snažím se o rychlopalby, ale zatím to nejde tak, jak bych si představovala. Musím si to odmakat a odpracovat, a jestli přijde dobrý výsledek, budu mít o to větší radost, protože cítím, kolik to stojí úsilí.

Lze vaši snahu o zlepšení vyjádřit číselně? Většinou jste střílela zhruba za třicet vteřin...

Kdybych o tři až pět sekund zrychlila, bylo by to super. Ono se to nezdá, ale tři vteřiny, to je dlouhý čas. Určitě zatím největší změna, jakou jsem za poslední dobu v biatlonu zkoušela.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Neymar věnoval milion dolarů na boj s koronavirem

Brazilská fotbalová hvězda Neymar věnoval milion dolarů (25,7 milionu korun) na boj s koronavirem v rodné zemi. Podle televizní stanice SBT částku rozdělil mezi brazilskou pobočku dětského fondu UNICEF a nadaci svého přítele televizního moderátora Luciana Hucka.

Podobně se nedávno zachoval i Neymarův spoluhráč z Paris St. Germain Kylian Mbappé, který věnoval významnou částku francouzské charitativní organizaci. Výše jeho příspěvku nebyla zveřejněna.

Neymar tráví období pandemie ve své vile v Mangaratibě ve státu Rio de Janeiro. V minulých dnech čelil kritice, že po příletu do Brazílie nedodržuje karanténu, když se ukázal s přáteli na beachvolejbalovém hřišti. Hráč však uvedl, že je v izolaci a stýká se jen s lidmi, kteří přijeli z Francie s ním.

Osmadvacetiletý Brazilec je třetím nejlépe vydělávajícím fotbalistou světa. Podle magazínu France Football si v této sezoně přijde na 95 milionů eur. Lépe jsou na tom jen Lionel Messi a Cristiano Ronaldo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Po nehodě kánoe se pohřešuje vnučka exprezidenta Kennedyho a její syn

Po nehodě na kánoi se v USA pohřešují dva ze členů rodinného klanu Kennedyových, vnučka Roberta F. Kennedyho Maeve Kennedyová Townsendová McKeanová a její osmiletý syn Gideon. Neštěstí se stalo v zálivu Chesapeake na východním pobřeží. Oblast prohledávají záchranáři. Podařilo se jim najít loďku a pádlo, ale žádná těla, napsala agentura Reuters.

Pátrání začalo ve čtvrtek odpoledne místního času poté, co policie dostala oznámení o dvou lidech v zálivu Chesapeake, kteří kvůli silnému větru zřejmě ztratili kontrolu nad svou lodí a nemohou se dostat na břeh. Později záchranáři našli převrženou loď. Kathleen Kennedyová Townsendová, matka Maeve, později vydala prohlášení, ve kterém informovala, že její dcera a vnuk se pohřešují po nehodě na kánoi a zřejmě oba zemřeli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy