Koukalová má jasno, Rusům by měl být kvůli dopingu plošně zakázán start na olympiádě

Sport Sport
29. 11. 2017 7:40
Česká biatlonistka Gabriela Koukalová je přesvědčená, že by MOV měl ruským sportovcům start na olympiádě v Koreji paušálně zakázat. "Nevím jak vy, ale já jsem jednoznačně pro to, aby se z dopingu udělal plošně trestný čin a Rusům se neumožnil start na olympiádě," uvedla Koukalová v noci na středu na svém facebookovém účtu.
Gabriela Koukalová
Gabriela Koukalová | Foto: DVTV

Praha - Za necelý týden rozhodne Mezinárodní olympijský výbor (MOV) o tom, zdali budou moci ruští sportovci závodit na nadcházejících olympijských hrách v Pchjongčchangu.

A sportovní svět se začíná dělit na ty, kteří pro Rusy kvůli dopingu prosazují paušální zákaz startu, a ty, kteří by postupovali případ od případu. Naposledy se k horkému tématu vyjádřila česká biatlonistka Gabriela Koukalová. 

"Nevím jak vy, ale já jsem jednoznačně pro to, aby se z dopingu udělal plošně trestný čin a Rusům se neumožnil start na olympiádě," uvedla Gabriela Koukalová v noci na středu na svém facebookovém účtu. 

"Je ještě jedna meta, která je ještě mnohem důležitější než vítězství. Jmenuje se ČESTNOST A FÉROVÝ PŘÍSTUP nejen ve sportu, ale celkově v životě! Škoda, že tam na to ještě nepřišli!" dodala osmadvacetiletá závodnice. 

Koukalovou k poměrně razantnímu prohlášení vedla série verdiktů MOV, který během listopadu z předchozích her v Soči vyřadil kvůli porušení dopingových pravidel 19 ruských sportovců, pročež pořadatelská země přišla o 11 medailí. 

Jedním z odebraných cenných kovů byla i stříbrná medaile z ženské biatlonové štafety, kterou tudíž získá původně čtvrté české kvarteto ve složení Koukalová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a Jitka Landová. A právě k Landové, která nyní působí jako učitelka tělesné výchovy v Jablonci, se ve svém příspěvku ještě vrátila. 

"Na jednu stranu je fajn, že bylo spravedlnosti učiněno zadost, na druhou mě to mrzí za Evu Puskarčíkovou a hlavně mou celoživotní kamarádku Jíťu Landovou, která musela minulý rok ze zdravotních důvodů ukončit kariéru. Za téměř celý život u sportu, dřinu a obrovské snažení žádné vzpomínky na úspěch," napsala Koukalová zhruba ve dvě hodiny ráno na Facebook. 

Světový pohár biatlonistů dnes (17:15) ve švédském Östersundu pokračuje individuálním závodem žen, jehož by se měly zúčasnit dvě členky čerstvě bronzové štafety ze Soči, Veronika Vítková a Eva Puskarčíková. Gabriela Koukalová sice se zbytkem reprezentace trénuje, ale kvůli dlouhodobým problémům s lýtky do závodu nenastoupí. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 3 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy