Kostelecký sledoval spory soupeřů: Někteří se skoro poprali, bylo to komické

ČTK ČTK
4. 8. 2016 7:13
Nejstarší český olympionik v Riu David Kostelecký zažil při tréninku krušné chvíle: "Bojovali jsme, abychom si vůbec vystřelili, jelikož organizátoři neudělali systém. Dřív bych to řešil jinak, ale teď nezbývalo, než se smát."
Sportovní střelec David Kostelecký - trap.
Sportovní střelec David Kostelecký - trap. | Foto: ČTK

Rio de Janeiro - Žádné změny k lepšímu nedoznala střelnice v Riu de Janeiro pro olympijské hry. Zlatý medailista v trapu z Pekingu 2008 David Kostelecký nad tím jen mávl rukou a v klidu byl i v tréninku, který organizátoři nezvládali a někteří trenéři a soupeři se málem poprali.

V jednačtyřiceti nejstarší český olympionik v Riu Kostelecký, který je již na svých pátých hrách, věděl ze Světového poháru, že střelnice v Riu není ideální. Doufal, že se něco před olympiádou změní, ale zjistil, že se od té doby vůbec nic nezlepšilo.

"K úpravám nedošlo. Akorát by měli vyměnit terče, ale nevíme kdy," řekl Kostelecký v olympijské vesnici. Nad problémy se snaží povznést. "Nerozhazujeme se tím. Jenom nechápeme, že to tak v dnešní době postaví a mezinárodní federace to nepohlídá. Základ je, že to je pro každého stejné a musíme se s tím porvat."

Vzhledem k horší viditelnosti a podmínkám na střelnici očekává, že nebudou maximální nástřely. "A nebude rozhodovat každá chyba. Kdo zachová klidnou hlavu a dotáhne to do konce, tak bude někde nahoře," uvažoval Kostelecký.

Poprvé startoval pod pěti kruhy před dvaceti lety v Atlantě a zkušeností má ze své kariéry dost, aby podobné věci ustál. "Asi jo," přikývl a rozpovídal se, jak jsou tréninky v Riu vypjaté. "Bojovali jsme, abychom si vůbec vystřelili, jelikož organizátoři neudělali systém. Dřív bych to řešil jinak, ale teď nezbývalo, než se smát," řekl.

Někteří se skoro poprali

Střelci se údajně předbíhali, kdo bude střílet. A hlídali se, aby některý ze soupeřů neměl více položek než ten druhý. "Byli tam dva tři lidi, kteří se skoro poprali. Trenéři a střelci dohromady. Někdo střílel pět položek a my měli dvě, prostě jsme se nedostali, protože jsme nehráli ty intriky. Bylo to skoro až komické," řekl smutně.

Něco podobného na žádných z předchozích olympijských her brněnský rodák nezažil. "To ne. Někdy se to stává na svěťáku, ale ne v takové míře," uvedl.

Během tréninku po příletu na olympiádu už zažil teplo, déšť i silný vítr. "To jsem nečekal, že to tak bude, takže jsme si vyzkoušeli všechno," usmíval se a doufal, že na závod bude jasno. "Když je pod mrakem, tak je hůř vidět," doplnil, ale předpověď si nezjišťoval. "Radši ne. Věci, které neovlivním, nemá cenu řešit."

Z posledních šesti olympiád chyběl jen v Aténách 2004, a tak může srovnávat. Nedostatky v Riu neviděl tragicky. "Když jedete do Jižní Ameriky, je třeba mít toleranci širší, než je běžné v Londýně nebo v Evropě. A není to nic, co by se nedalo přežít. Pokud neteče chvilku teplá voda, tak se to dá přežít," řekl Kostelecký.

Na slavnostní zahájení her ani tentokrát nepůjde. Na vztyčení české vlajky v olympijské vesnici ale ve středu nechyběl. "V Atlantě jsem byl před dvaceti lety, a to člověk vnímá úplně jinak. Teď v jednačtyřiceti beru život úplně jinak, ale je to největší sportovní akce, takže jsem rád, že jsem v tomto věku tady," řekl střelec.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Dallas zdolal basketbalisty New Orleans a na západě už je druhý

Basketbalisté Dallasu v NBA znovu potvrdili výtečnou formu, uspěli podesáté z posledních jedenácti utkání. K sobotnímu vítězství 130:84 nad New Orleans je dovedl mladík Luka Dončič, jenž zaznamenal 26 bodů, devět asistencí a šest doskoků. Mavericks se na západě posunuli už na druhé místo za Lakers. Vedle Denveru a Clippers je stíhá také Houston, jenž po boji zdolal Phoenix 115:109.

Dončič zaznamenal alespoň 20 bodů, pět asistencí a pět doskoků už poosmnácté v řadě, čímž dorovnal sérii legendárního Michaela Jordana ze sezony 1989/90. Na rekord Oscara Robertsona ztrácí mladý Slovinec, jenž na palubovce strávil jen něco málo přes 26 minut, ještě 11 duelů.

Tým se opíral o šest dvouciferných střelců včetně Bobana Marjanoviče, jenž si připsal double double za 15 bodů a 16 doskoků. "Je ohromně velký a silný. Jakmile dostane míč, už s ním pod košem moc nezmůžete," vyzdvihl srbského pivota spoluhráč Kristaps Porzingis, jenž přidal 13 bodů.

Výsledky NBA:

Dallas - New Orleans 130:84, Houston - Phoenix 115:109, New York - Indiana 103:104, Philadelphia - Cleveland 141:94, Utah - Memphis 126:112.

před 59 minutami

Vaněček udržel v AHL poprvé v sezoně čisté konto

Český hokejový brankář Vítek Vaněček z Hershey vychytal poprvé v sezoně v nižší zámořské soutěži AHL čisté konto. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu pomohl v sobotu 32 zákroky k vítězství farmy Washingtonu doma nad Lehigh Valley 1:0. Za svůj výkon byl vyhlášen první hvězdou utkání.

V této sezoně AHL má Vaněček z 12 duelů průměr 2,43 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 90,4 procenta. Vicemistr světa do 18 let z roku 2014, jehož si Washington vybral v témže roce v druhém kole draftu na 39. místě, stále čeká na premiéru v NHL.

Na farmách Capitals působí pátým rokem. Jako chráněný volný hráč uzavřel 1. července nový tříletý kontrakt s Washingtonem na 2,15 milionu dolarů. Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat.

Další zprávy