Konec slovenského snu o zlatém triumfu, hokejisté padli s Finy. Ve hře je teď bronz

18. 2. 2022 7:39
Hokejisté Finska porazili v semifinále olympijského turnaje v Pekingu Slovensko 2:0 a v neděli budou bojovat o historicky první zlatou medaili s vítězem zápasu Rusko - Švédsko. Utkání rozhodl gól útočníka Sakariho Manninena v 16. minutě, v power play poté pečetil výhru favorita Harri Pesonen. Čisté konto udržel Harri Säteri. Finsko vyhrálo i pátý zápas na turnaji.
Finové slaví gól v semifinále Slovensko - Finsko na ZOH 2022 v Pekingu
Finové slaví gól v semifinále Slovensko - Finsko na ZOH 2022 v Pekingu | Foto: Reuters

"Pro nás všechny je to skvělý den. Věděl jsem před olympiádou, že máme velmi dobrý tým, plný zkušených hráčů, ale na každém turnaji je vždy otázka, jak to dopadne. My máme teď skvělou příležitost zahrát si o nejzářivější medaili, což je úžasné," radoval se Pesonen.

Slováky čeká v sobotu duel o bronz a premiérovou medaili z turnaje pod pěti kruhy. Ve Vancouveru 2010 utkání o třetí místo nezvládli, když prohráli s Finskem. Hokejisté Suomi byli v olympijském finále od zavedení play off v roce 1992 dosud jen jednou, v Turíně 2006 nestačili na Švédsko. "Jsou to největší zápasy, které můžete hrát, takže si užijeme každý okamžik," řekl Pesonen.

Opakování souboje ze základní skupiny, v němž vyhráli Finové 6:2, nabídlo v úvodu opatrný hokej. Ani jeden tým nechtěl zbytečnou chybou nabídnout soupeři výraznější šanci. Slováci si byli dobře vědomi, že minulý duel ztratili i kvůli třem gólům inkasovaným v první třetině.

Přesto se Finové dostali do vedení, když se v 16. minutě prosadil Manninen, který překonal Rybára po Lindbohmově střele. Útočník Ufy vstřelil na turnaji čtvrtý gól a opět se prosadil proti Slovensku. Na předešlé výhře se podílel hattrickem.

Slováci mohli vyrovnat na konci první třetiny, Hrivík ani Pospíšil ale své příležitosti nevyužili. Největší šanci měl ve 24. minutě po Slafkovského přihrávce kapitán Hrivík, který dokázal přelstít i Säteriho. Puk ale "blafákem" do odkryté finské branky nedokázal usměrnit.

"Nevím, co k tomu říct. Byl jsem rychlý, snažil jsem se kontrolovat puk, ale bohužel jsem se dostal z úhlu a netrefil bránu. Bohužel jsem nedal gól a tím to končí," řekl Marek Hrivík.

Krátce před polovinou utkání byli vyloučeni Čerešňák s Regendou a Finové měli 73 sekund dlouhou výhodu přesilovky pět na tři, Rybára ale podruhé nepřekonali. Vyrovnat mohl aktivně hrající Slafkovský, neprosadil se ale ve 36. minutě ani ve třetí části, kdy na konci oslabení hledal přihrávkou najíždějícího Krištofa.

Slovákům se skórovat nepovedlo, naopak při power play inkasovali podruhé. Finsko tak potvrdilo, že je Slovensko jeho oblíbeným soupeřem. Na velkých akcích - mistrovství světa a olympijských hrách - s ním neprohrálo od roku 2004.

"Celý tým hrál výborně. Je to o chybách a o tom, kdo je využije. Jim se podařil jeden gól dát. Myslím ale, že to byl vyrovnaný duel, i když Finové byli favority a my jsme outsider. Dokázali jsme se jim vyrovnat v rychlosti i dalších věcech. Je to ohromná škoda," litoval obránce Peter Čerešňák, jeden z osmi extraligových zástupců ve slovenské sestavě v utkání.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:

Hokej - muži, semifinále:

Finsko - Slovensko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 16. Manninen (Lindbohm, Vatanen), 60. Pesonen (Hartikainen, Pokka). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Romasko - Lazarev (oba Rus.), McCrank (Kan.). Vyloučení: 0:3. Bez využití. Diváci: 1071.

Finsko: Säteri - Pokka, Ohtamaa, Hietanen, M. Lehtonen, Vatanen, Lindbohm, Kemiläinen, Friman - Anttila, Björninen, Mäenalanen - Hartikainen, Manninen, Markus Granlund - Pakarinen, Filppula, Pesonen - Komarov, Joonas Nättinen, Aaltonen. Trenér: Jukka Jalonen.

Slovensko: Rybár - Čerešňák, Čajkovský, Rosandič, Marinčin, Kňažko, Gernát, Nemec - Cehlárik, Hrivík, Slafkovský - Jurčo, L. Hudáček, Pospíšil - Kelemen, Krištof, Zuzin - Takáč, M. Roman, Regenda - Daňo. Trenér: Craig Ramsay.