21. 8. 2016 17:17
Olympijský maraton ovládl jeho největší favorit, keňský vytrvalec Eliud Kipchoge. Stříbro získal Feysa Lilesa z Etiopie a bronz Galern Rupp ze Spojených států.
Eliud Kipchoge, vítěz maratonu na OH v Riu
Eliud Kipchoge, vítěz maratonu na OH v Riu | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Olympijský maraton vyhrál Eliud Kipchoge jako druhý Keňan v historii. Hlavní favorit závodu ovládl závěrečnou atletickou disciplínu her v Riu de Janeiro v čase 2:08:44 s velkým náskokem před Etiopanem Feyisou Lilesou.

Třetí doběhl Američan Galen Rupp, který před týdnem na dráze obhajoval stříbro z Londýna v běhu na 10.000 metrů, ale skončil pátý. V maratonu si spravil chuť ziskem bronzu i osobním rekordem 2:10:05.

Kipchoge v dubnu vyhrál Londýnský maraton výkonem 2:03:05, kterým vede letošní světové tabulky. V deštivém závodu v Riu si jednatřicetiletý Keňan doběhl pro zlato suverénním způsobem. Zkompletoval tak medailovou sbírku z olympijských her, v níž má bronz z Atén a stříbro z Pekingu na pětikilometrové trati.