Povyk v Pchjongčchangu. Dvojníci Trumpa a Kima klábosili o válce, pořadatelé je museli vyvést

František Typovský František Typovský
9. 2. 2018 16:15
Slavnostní zahájení olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu přineslo také bizarní kauzu. Pořadatelé ze stadionu vyvedli imitátory Donalda Trumpa a Kim Čong-una.
Dvojníci Donalda Trumpa a Kim Čong-una se potkali na zahajovacím ceremoniálu olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu.
Dvojníci Donalda Trumpa a Kim Čong-una se potkali na zahajovacím ceremoniálu olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu. | Foto: ČTK

Pchjongčchang - Zatímco se na ploše stadionu v Pchjongčchangu během zahajovacího ceremoniálu olympijských her promenádovali sportovci z různých koutů světa, na tribunách rozpoutali dva muži pořádný povyk. Imitátoři amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una se domluvili na společném setkání, vyfotili si selfie a vedli hlasitý sarkastický monolog o nukleární válce. 

Oba muži na sobě měli klasické oblečení obou výrazných figur světové politiky. Trumpův dvojník byl v obleku, s tradiční dlouhou kravatou a červenou čepicí s nápisem "USA", jeho "severokorejský" protějšek měl na sobě pro změnu dlouhý kabát, který Kim Čong-un často nosí.  

Kamerám, které snímaly nástup jednotlivých výprav na plochu, sice záběry dvojice unikly, pořadatelům ovšem nikoli. Oba dvojníky brzy zaregistrovali diváci poblíž a začali na dvojici hlasitě upozorňovat. Nejprve byli Korejci mírně zděšeni, následně už se však s oběma pány chtěli fotit. "Když jsme se tam objevili, byli jsme jako rockové hvězdy," okomentoval dění Kimův dvojník. Pořadatelé, kteří během celého zahajovacího ceremoniálu dbali na zvýraznění jednoty Korejského poloostrova, ovšem nechali oba muže vyvést ze stadionu. 

Vyvedení dvojníků Donalda Trumpa a Kim Čong-una rozpoutalo na sociálních sítích vlnu pobavených reakcí. Drtivá většina uživatelů samozřejmě pochopila, že se jednalo o předem domluvenou akci, což většina komentátorů a uživatelů ocenila. Například reportérka amerického deníku The Washington Post na svůj twitterový účet napsala toto: "Dvojníci Trumpa a Kima se potkali na stadionu a poté v míru odešli. To je nejlepší ukázka olympijského ducha!"

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy