Za tři roky se zlepšil o 30 metrů! Kdo? Nástupce Železného

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
12. 8. 2012 9:17
Mnoho větších překvapení atletické soutěže pod pěti kruhy v Londýně nepoznaly. Vlastně ani jiné sporty.
Keshorn Wallcot, olympijský vítěz z Trinidadu a Tobaga
Keshorn Wallcot, olympijský vítěz z Trinidadu a Tobaga | Foto: Reuters

Londýn – Mnoho větších překvapení atletické soutěže pod pěti kruhy v Londýně nepoznaly. Vlastně ani jiné sporty.

Olympijským vítězem v hodu oštěpem se stal v sobotu večer Trinidaďan Keshorn Walcott. Keshorn kdo? Kde se vzal tenhle mladík, který ještě před dvěma lety házel méně než Barbora Špotáková či Maria Abakumovová?

Jeho profil na anglické wikipedii čítá dva odstavce s tím, že ten druhý přibyl až dnes v noci po jeho olympijském triumfu. Kromě vítězství na různých karibských šampionátech se tak o teprve devatenáctiletém oštěpaři příliš nedozvíte.

Kriket a fotbal. Sporty, co vládnou Trinidadu

Pravdou je, že Keshorn hrál coby malý kluk spolu se svými bratranci hlavně fotbal a kriket, tedy dva nejpopulárnější sporty na malém karibském ostrově Trinidad a Tobago.

Pochopitelně, vždyť největší místní sportovní osobnosti se jmenují Dwight Yorke, bývalé to útočné eso věhlasného Manchesteru United, či Brian Lara, neméně věhlasný hráč kriketu. Jenže rodák z Toka, až jmenovec současné rychlonožky Arsenalu a anglické reprezentace Thea, žádným rychlíkem nikdy nebyl.

„A tak jsem to zkusil v trojskoku, protože v něm sportoval můj bratr... pak jsem vzal do ruky oštěp a zjistil jsem, že mi to jde lépe,“ usmíval se na zámořské novináře již se zlatou olympijskou medailí mladík, jehož země sbírá v atletice medaile především na dráze.

Ještě před dvěma lety nepřehodil 70 metrů

V Karibiku, kde se snažili mezi vrhačské a silové atletické disciplíny proniknout především (a pouze) Kubánci, se tak začal rodit nový talent z úplně jiné země. Ač to zní neuvěřitelně, první závod absolvoval Walcott teprve v roce 2009, kdy jej poprvé registrují statistiky Mezinárodní atletické federace (IAAF). Výkon? 66,72 metrů!

O rok později se zlepšil na necelých 68 metrů a zároveň startoval i na juniorském šampionátu. Tam ale skončil hluboko v poli poražených. „Ukázal jsem si, že na to mám, že má cenu pokračovat,“ vrátil se o dva roky zpět ve vzpomínkách mladý oštěpař, kterému nyní (neúspěšně) nabízejí stipendia věhlasné americké univerzity.

Ještě loni poslal oštěp nejdále do vzdálenosti 75,77 metrů a na dospělých závodech se až domácí výjimky neobjevoval. Že v něm dřímá potenciál ale dokázal v Barceloně na juniorském světovém šampionátu, kde vyhrál výkone 78,64 metrů.

Na olympiádu se připravoval ve Walesu

Po španělském úspěchu odjel do kempu do Walesu, kde se svým kubánským koučem pracoval především na technice. Vyplatilo se. Přesto do Londýna přijel především sbírat zkušenosti. S osobním rekordem 82,83 metrů byl úspěch už fakt, že se dostal mezi finálovou dvanáctku.

Navíc na rozdíl od českého favorita Vítězslava Veselého, který velehodem 88,34 metrů hned v prvním pokusu mohl do soboty v klidu odpočívat, Walcott si zajistil místenku ve finále až svým posledním – třetím – kvalifikačním hodem!

Možná i proto vstupoval do sobotní chladnější britské noci v klidu. „Většina kluků šla do závodu nervózní kvůli tlaku okolí na jejich výsledek. Já byl naprosto uvolněný,“ vyprávěl poté.

Soupeře zmrazil prvním pokusem

V prvním kole přišel na řadu coby pátý a hodem 83,51 metrů se dostal do překvapivého vedení. A ačkoliv se nejedná o žádný velehod, vždyť například před čtyřmi lety si v Pekingu zajistil Nor Thorkildsen zlato až olympijským rekordem 90,57 metrů, své soupeře šokoval.

Natolik, že když hned v následující sérii poslal oštěp do vzdálenosti 84,58 metrů, už na jeho výkon nedokázal nikdo z favoritů v čele s Čechem Veselým či zmíněným Thorkildsenem odpovědět. Na sedm centimetrů se mu tak dokázal přiblížit neméně překvapivý - stříbrný Ukrajinec Pjatnytsja.

„V páté a šesté sérii jsem měl opravdu strach, ale když druhý v pořadí hodil a já stále vedl, řekl jsem si – máš zlato,“ usmíval se stále trochu nevěřícně s půlkilovou zlatou olympijskou medailí na krku Walcott. A jaké jsou jeho další plány?

„Musím zapracovat na technice a rád bych jednou přehodil i devadesáti metrovou hranici. Doufám, že jsou na mě moji krajané hrdí a pyšní, ale musím na sobě ještě hodně pracovat. Jako celebrita se necítím,“ pronesl cílevědomě nejmladší oštěpařský olympijský vítěz v historii a první, který po šedesáti letech ukončil nadvládu Evropanů nad touto disciplínou pod pěti kruhy.

Vyrovná se jednou Železnému?

A ještě jedno přání Walcott vyslovil. „Když jsem začal házet, samozřejmě jsem se dozvěděl o Janu Železném. Když jsem ho viděl zde v Londýně, byl jsem trochu v šoku, z toho jaký je, jak se chová, jeho velikostí! Vždyť já se díval na největšího oštěpaře všech dob. Mohu jen doufat, že se mu jednou alespoň přiblížím,“ řekl na adresu české atletické legendy a po sobotě stále jediného oštěpařského trojnásobného olympijského vítěze.

Když ten v Barceloně (ano tam, kde také Walcott získal své první velké zlato) triumfoval pod pěti kruhy poprvé, nebyl trinidadský mladík ještě ani na světě.

Ovšem kdo ví. Třeba je to právě Walcott, který je Železnému podobný co se fyzických parametrů týká (183 cm, 90 kg), kdo se jednou legendě v tomto ohledu minimálně vyrovná.

 

Právě se děje

Další zprávy