Zlato na kauci. Šampion OH je obviněn z pobodání ženy

Jakub Šafránek ČTK Jakub Šafránek, ČTK
6. 8. 2012 12:00
Ezekiel Kemboi je vyšetřován kvůli pobodání barmanky. Na olympiádu se dostal jen díky kauci a ve steeplu dokázal vyhrát zlato.
Ezekiel Kemboi po vítězném závodě na 3000 metrů překážek.
Ezekiel Kemboi po vítězném závodě na 3000 metrů překážek. | Foto: Reuters

Londýn - Další zajímavý příběh napsala XXX. letní olympiáda v Londýně tuto neděli.

V závodě na 3000 metrů překážek získal své druhé zlato pod pěti kruhy keňský vytrvalec Ezekiel Kemboi.

Na tom by nebylo nic až tak překvapivého, pokud ovšem nevíte o okolnostech, za jakých se dvojnásobný mistr světa a hlavní favorit závodu do Londýna dostal.

V červnu byl totiž Kemboi v Keni obviněn z toho, že pobodal barmanku, která měla odmítnout jeho sexuální návrhy.

A z vazby byl na hry v Londýně propuštěn jen na kauci zhruba dvanáct tisíc korun.

Běžec se nicméně obvinění z napadení vehementně brání a naopak viní ženu a partu jejích kompliců z útoku na něj.

"Jeden z nich mě chtěl bodnout, ale naštěstí trefil jednoho ze svých kompliců do prsou," popsal situaci ze svého pohledu Kemboi. "Věřím, že se celá věc objasní."

Soud s čerstvým olympijským šampionem by měl pokračovat v září.

Od teď už jen maraton

Po vítězném závodě, ve kterém Kemboie trable z africké domoviny ovlivnily na první pohled jen minimálně, se každopádně Keňan rozhodl skončit s běháním na dráze.

Třicetiletý atlet se chce nyní věnovat maratonu.

"Chtěl jsem skončit na vrcholu. Mám dvě olympijská zlata, dva tituly mistra světa, to mi stačí," citovala Kemboie agentura Reuters. "Chci běhat maratony. S trenérem jsme to plánovali delší dobu a teď přišel ten správný okamžik," dodal.

Kemboi v Londýně navázal na triumf z Atén v roce 2004 a prodloužil keňskou neporazitelnost v závodě na 3000 metrů na osm olympiád za sebou.

V individuální disciplíně taková série jedné země pod pěti kruhy nemá obdoby.