Kazach Balandin překvapil plavecké hvězdy

ČTK ČTK
11. 8. 2016 10:53
Dmitrij Balandin z Kazachstánu senzačně zvítězil v závodě na 200 metrů prsa.
Dmitrij Balandin na olympiádě v Riu 2016.
Dmitrij Balandin na olympiádě v Riu 2016. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - O největší překvapení dosavadního plaveckého programu v Riu de Janeiro se v noci na dnešek postaral Dmitrij Balandin z Kazachstánu v závodě na 200 metrů prsa. Jednadvacetiletý rodák z Almaty proklouzl do finále jako poslední, startoval v nevýhodné osmé dráze, přesto v cíli dohmátl ze všech nejdříve a pro svou zemi vybojoval první plaveckou medaili v historii.

Sám tomu nemohl uvěřit. "Teď po mně žádnou reakci nechtějte. Budu potřebovat nejmíň týden, než mi to dojde. Ale jsem rád, že jsem to udělal pro svou zemi. Celý Kazachstán dnes bude pít," řekl nečekaný vítěz.

V Riu de Janeiro s ním nikdo nepočítal. Největším úspěchem pro bezmála dvoumetrového plavce bylo zlato ze Světové univerziády, v letošních tabulkách figuroval až na dvanáctém místě. Už postup do finále byl úspěchem a podle papírových předpokladů měl skončit poslední, stejně jako o pár dnů dřív na poloviční trati. Jenže Balandin se zlepšil o víc než dvě sekundy a vyhrál.

Z krajní dráhy, kterou plavci nemají rádi, udělal pro sebe výhodu. "Není odtud vidět, jak jsou na tom ostatní. Tak jsem si mohl plavat podle svého, místo abych honil něčí stín," vysvětlil Balandin.

Taktiku prý před startem probíral s dalším outsiderem Antonem Čupkovem z Ruska, který plaval v sedmé dráze. "Říkal jsem mu žertem, že se ho budu držet a on ať hlídá ty ostatní." Pokud to opravdu byla taktika, vyšla skvěle. Čupkov získal bronz.

Kazachstán dosud sbíral medaile hlavně ve vzpírání, boxu a zápase, jednou z mála výjimek byl Alexander Vinokurov, který vyhrál v Londýně silniční závod cyklistů. Balandin věří, že jeho úspěch přitáhne doma větší zájem k plavání. Že na příštích hrách bude víc plavců než tři, kteří se kvalifikovali do Ria, a že jeho medaile nezůstane jen ojedinělou epizodou.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy