Kanada odmítala nastoupit. Ruskám nedorazily testy, hrálo se v respirátorech

Aleš Vávra Aleš Vávra
Aktualizováno 7. 2. 2022 8:31
Kanadské hokejistky na olympijských hrách v Pekingu odmítaly nastoupit do zápasu proti Rusku a zůstaly v šatnách. Utkání základní skupiny začalo až s více než hodinovým zpožděním.
Utkání mezi Ruskem a Kanadou na olympijském turnaji probíhá v rouškách.
Utkání mezi Ruskem a Kanadou na olympijském turnaji probíhá v rouškách. | Foto: Reuters

Peking (od našeho zpravodaje) - Hokejový duel mezi Ruskem a Kanadou v olympijském Pekingu nezačal podle plánu.

Rusky soupeřkám před zápasem základní skupiny nedodaly výsledky svých testů na covid, což je během her běžná praxe. Utkání mělo původně startovat v 5:10 středoevropského času.

Hodinu po plánovaném začátku hráčky obou celků konečně nastoupily na led a začalo rozbruslení s respirátory na ústech. Hokejistky ani rozhodčí si je nesundaly ani po úvodním buly, které bylo vhozeno až v 6:15. V dějišti her to způsobilo pozdvižení.

Pořadatelé rozhodli o tom, že si aktérky duelu budou moci ochranné pomůcky dýchacích cest sundat až ve chvíli, kdy ruská strana výsledky testů dodá. Rusky je odložily po druhé třetině, Kanaďanky v respirátorech absolvovaly celých 60 minut.

Favorizované reprezentantky javorového listu se hned v úvodu netradičního utkání do soupeřek tvrdě zakously, po třech minutách vedly 2:0 a nakonec si došly pro pohodlnou výhru 6:1.

Důvod zdržení v pekingské hale Wukesong byl dlouho tajemstvím. Rusky se před začátkem seřadily na modré čáře, ale na soupeřky čekaly marně. S rozhodčími pak přišel promluvit kanadský kouč Troy Ryan, který je zasvětil do problému.

Rusky střídavě kroužily na ledě a posedávaly na lavičce po dobu asi 40 minut. Poté i ony zamířily zpět do šaten.

Covidové testy ruských hokejistek jsou v Pekingu citlivým tématem. Šest hráček včetně kapitánky Olgy Sosinovové muselo do izolace před úvodním utkáním Ruska proti Finkám. K dalšímu duelu proti USA měla sborná k dispozici 21 hráček, před aktuálním duelem jich ale na soupisce bylo pouze sedmnáct.

"Testování proběhlo v osm ráno místního času, ale výsledky přišly se zpožděním. Týmy se dohodly, že nastoupí s maskami, aby zajistily maximální ochranu. Výsledky testů přišly na konci druhé třetiny, proto si ruské hráčky masky sundaly. Všechny výsledky byly negativní," citovala ruská média prezidenta Mezinárodní hokejové federace Luca Tardifa.