Kajakáře Dostála inspirovala Ledecká. Z Tokia chci tři olympijské medaile, vyhlásil troufalý plán

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
23. 5. 2018 14:10
Doma už má tři olympijské medaile. Stejný počet plánuje kajakář Josef Dostál přivézt i z příštích her v Tokiu. "Obrovským vzorem je pro mě Ester Ledecká, která dokázala v Koreji vybojovat dva nádherné nejcennější kovy," říká český reprezentant v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Josef Dostál se stříbrem a bronzem z Ria. Ve sbírce má ještě jeden bronz z Londýna.
Josef Dostál se stříbrem a bronzem z Ria. Ve sbírce má ještě jeden bronz z Londýna. | Foto: Milan Kammermayer

Začněme trochu netradičně. Vaše tiskové konference moderuje tenistka Andrea Sestini Hlaváčková. Jak došlo k této nezvyklé spolupráci?

Je to skvělá sportovkyně, a proto jsem ji o to požádal. Na adresu mnoha žen mohu jen s obdivem říci, že dokázaly skvělé věci. Mám na mysli například Ester Ledeckou, Petru Kvitovou či moji přítelkyni Kateřinu Pauláthovou. Ženy prostě celkově beru jako inspiraci.

Byly pro vás inspirací i v přípravě na letošní sezonu?

To už bylo o něčem jiném. Přípravu mi zkomplikoval zlomený prst a virové onemocnění, takže jsem vynechal i obvyklé podzimní soustředění. Přibral jsem trochu na váze, ale poslední týdny jsem už v plném tréninku, abych byl na červnové mistrovství Evropy v co možná nejlepší formě.

První závod nové sezony Světového poháru v Szegedu jste vynechal, představíte se až nyní v německém Duisburgu. S čím byste byl spokojen?

Vzhledem k posunuté přípravě s umístěním v elitní pětce. Pro mě bude tento závod jakýmsi testem před červnovým evropským šampionátem v Bělehradě, kam už pojedu s medailovými ambicemi. Stejné platí i pro srpnové mistrovství světa v Portugalsku.

Na olympijské hry ještě nemyslíte?

Někdo sice říká, že jsou až za dva roky a že jakékoliv myšlenky na Tokio jsou proto předčasné. Já jsem však jiného názoru. Už příští rok bude světový šampionát kvalifikací na olympiádu, což znamená být v plné formě. Takže Tokio už v hlavě mám a obrovským vzorem je pro mě Ester Ledecká, která dokázala v Koreji vybojovat dva nádherné nejcennější kovy. Mým snem jsou tři medaile, z nichž aspoň jedna by měla být zlatá, kterou z olympijských her ještě nemám.

V jakých disciplinách byste rád startoval?

V singlu na kilometru a potom ještě v deblu a čtyřkajaku. Bude samozřejmě záležet na zdraví a na složení reprezentačních posádek. Když budu stoprocentně připravený, tak chci svojí výkonností přesvědčit trenéry, že do nich patřím.

Nebyl by start ve třech disciplinách přece jen příliš náročný?

Byl, protože ve všech kategoriích by mě čekaly rozjížďky, semifinále a finále. Singla však pojedu patřičně nažhavený, a když se mi vydaří, tak věřím, že budu platným členem i v posádkách. Byl bych v nich nikoli jakýmsi lídrem, ale jedním ze členů týmu. Bude samozřejmě hodně záležet na tom, co moje tělo snese, a proto jeho limity testuju už teď.

Jak?

Do tréninkového procesu přidávám poznatky vědy a speciální odbornosti, počínaje stravou. Snažím se víc kontrolovat své tělo, co všechno zvládne. Chci se taky setkat se sportovci z jiných oblastí a získat od nich potřebné informace. Zajímá mě například náplň přípravy na dlouhé etapové cyklistické závody, jako je třeba Tour de France.

To vás před olympiádou čeká pěkná fuška, že?

Jsem ochotný obětovat mnohé jen proto, abych se dostal do formy na hranici svých možností a splnil si tak svůj sen o třech medailích. Ester Ledecká všem sportovcům jasně ukázala, že není dobré mít malé cíle.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy