Judista Petřikov vypadl v osmifinále po šestnácti vteřinách, končí devátý

Aktualizováno 6. 8. 2016 23:32
Český judista Pavel Petřikov obsadil v kategorii do 60 kilogramů na olympiádě v Riu deváté místo, v osmifinále podlehl Japonci Naohiso Takatómu.
Český judista Pavel Petřikov skočil na olympijském turnaji na děleném devátém místě | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Český judista Pavel Petřikovskončil na olympijském turnaji v Rio de Janeiru v osmifinále. Ve 3. kole kategorie do 60 kilogramů nestačil na japonského mistra světa z roku 2013 a nasazenou čtyřku Naohisu Takatóa a obsadil dělené 9. místo.

V 1. kole měl třicetiletý rodák z Hradce Králové volný los. Ve 2. kole pak suverénně porazil Gavina Mogopu z Botswany. Zúročil své zkušenosti a soupeře jasně přepral. Už po půlminutě bodoval na wazari. Následně předvedl chvat ouči-gari, za což získal nejvyšší hodnocení ipon a zápas ukončil. Zároveň ušetřil síly na další souboj.

V něm už byl outsiderem. Takató za poslední čtyři roky před hrami prohrál pouze tři ze 43 zápasů a poradil si i s českým reprezentantem. Petřikova zdolal ve velkém stylu, když mu už po 16 vteřinách vyšla uči-mata. Třiadvacetiletý Japonec tak vyhrál i druhý vzájemný zápas.

"Bohužel to na vytoužené čtvrtfinále nestačilo. Po postupu do osmifinále mi stopku vystavil Japonec, který vystihl můj pohyb do strhu a bylo po všem..." napsal Petřikov na facebooku. "To se zkrátka stává, jen je blbé, že zrovna mně a zrovna na olympijských hrách," dodal.

České judo má v Riu ještě dva zástupce. V pondělí se ve váze do 73 kilogramů představí Jaromír Ježek a ve čtvrtek bude v kategorii do 100 kilogramů útočit na medaili Lukáš Krpálek.

Takató si nakonec z OH veze bronz, stejně jako Dijorbek Urozbojev z Uzbekistánu. Zlato získal Beslan Mudranov a postaral se o první medaili v Riu pro ruskou výpravu, jež přijela do Brazílie okleštěná kvůli dopingovému skandálu například o atlety či vzpěrače. Mudranov porazil ve finále Jeldose Smetova z Kazachstánu.

V nejlehčí kategorii žen do 48 kg splnila roli favoritky mistryně světa Paula Paretová. Argentinka porazila ve finále Korejku Čong Po-kjong a získala druhou olympijskou medaili po bronzu z Pekingu. O třetí místo se podělily Japonka Ami Kondóová a Otgonceceg Galbadrachová z Kazachstánu.

Zklamáním skončila soutěž pro domácí favoritku Sarah Menezesovou. Obhájkyně zlata z Londýna se v průběhu dne zranila, v opravách podlehla Mongolce Urantsetseg Munkhbatové a obsadila sedmé místo. "Má vykloubený loket, jela do nemocnice v olympijské vesnici," uvedla mluvčí Brazilské judistické federace Manoela Pennaová.