"Je to jako povolit doping." Ze vzpěrače je vzpěračka, olympiáda čelí protestům

av av
22. 7. 2021 9:17
Laurel Hubbardová žije svůj sen. Po změně pohlaví se stane první transgender sportovkyní startující pod pěti olympijskými kruhy. Podle ostatních vzpěraček ale bude mít proti nim, které se jako ženy narodily, významnou výhodu. Na Mezinárodní olympijský výbor se snáší kritika za příliš vstřícnou politiku.
Transgender sportovkyně Laurel Hubbardová se dostala do novozélandského olympijského týmu vzpěraček. | Video: Reuters

"Je to jako byste povolili doping," hřímal už před dvěma lety šéf samojského vzpěračského svazu poté, co Novozélanďanka získala dvě zlaté medaile na Pacifických hrách.

Hubbardová byla do pětatřiceti let mužem. Dnes je jí třiačtyřicet a píše historii. Historii, která vzbuzuje kontroverze.

Podepisují se petice proti její účasti na olympijských hrách, podobně jako před třemi lety v případě Her Commonwealthu, kdy se o její vyřazení ze soutěže marně snažily i národní svazy.

"Má fyziologickou a tím i mentální výhodu nad soupeřkami. Nejsou prostě na stejné úrovni. Vzpírání je silový sport a predispozice na tvorbu svalů v něm sehrává důležitou úlohu. Když máte v těle ty správné hormony, zvedáte víc kilogramů," protestoval Michael Keenan, šéf australských vzpěraček, které dokonce zvažovaly žalobu proti Hubbardové.

Ta nakonec z klání odstoupila kvůli ošklivému zranění, přetrhla si vaz v lokti a dokonce naznačila možný konec profesionální kariéry. Nakonec to ale dotáhla až na olympiádu, kde bude nejstarší vzpěračkou, která kdy pod pěti kruhy startovala.

"Nezabalila jsem to díky laskavosti a podpoře, kterou mi vyjádřilo tolik Novozélanďanů. Jsem za to velmi vděčná a pokorná. Vaše povzbuzování a vaše láska mě provedly temnými časy," řekla.

Na druhé straně, protesty soupeřek pokračují a nabírají na síle.

"Transexuálové mají mou plnou podporu, ale každý, kdo se vzpírání věnuje, ví, že tahle situace je nespravedlivá pro ostatní sportovce i pro sport jako takový. Chápu, že pro funkcionáře to není jednoduché, tohle ale vypadá jako špatný vtip," prohlásila Belgičanka Anna van Bellinghenová, sokyně Hubbardové ze supertěžké váhové kategorie nad 87 kilogramů.

Olympijský výbor nejen podle ní nastavil příliš jednoduchá kritéria a Hubbardová je splnila tím, že měla minimálně dvanáct měsíců před první soutěží hodnotu testosteronu pod hranicí deseti nanomolů na litr.

Přehlížení biologické výhody lidí, kteří prošli pubertou coby muži, ale zůstává velkým otazníkem. Odpůrci její účasti na hrách nejčastěji mluví o lepších svalových dispozicích a větších orgánech, jejichž důsledkem je větší síla, vytrvalost i rychlost. Hladinu testosteronu považují jen za jeden dílčí faktor.

Podobně se na konci června pro DVTV vyjádřil sportovní lékař Jiří Dostál.

"To, že na rok snížíme hladinu testosteronu, je naprosto nedostatečné, protože ty hlavní změny se udály už v pubertě. Je to jednoznačná výhoda, kterou ostatní nemohou mít," uvedl s tím, že "inkluze jde v tomto případě proti férovosti".

Protestující míní, že pokud práva jednotlivce končí tam, kde začínají práva druhých, zasahuje taková inkluze do práv všech soupeřek na fair play. Zvláště pak u sportů, které jsou rozdělené do kategorií podle biologického pohlaví z důvodu objektivních fyziologických rozdílů mezi mužem a ženou.

Konkrétním argumentem v případu Hubbardové pak má být fakt, že až do svých pětatřiceti let trénovala jako muž a nyní v pokročilém sportovním věku patří mezi nejlepší vzpěračky své kategorie. Průměrný věk závodnic se přitom pohybuje kolem pětadvaceti let.

Zastánci účasti transgenderových sportovců zase míní, že celý proces změny pohlaví, který Hubbardová zahájila v roce 2013, výhodu mužského dospívání citelně snižuje.

Argumentují také tím, že vrozené fyzické vlastnosti jsou mezi jednotlivými sportovci rozdílné i tak.

"Je to historický okamžik. Víme, že je velká diskuse o tom, zda je start transgenderových sportovců férový, nicméně Laurel splnila veškerá požadovaná kritéria," uvedla výkonná ředitelka novozélandské federace Keryn Smithová.

Plné právo Hubbardové startovat na hrách potvrdil i prezident olympijského výboru Thomas Bach.

"Pravidla kvalifikace byla zavedena Mezinárodní vzpěračskou federací před jejím startem. Hubbardová je splnila a samozřejmě není možné, aby se teď jakkoli měnila. Nastavená pravidla se musí dodržet, na to přece všichni sportovci spoléhaji," ujistil.

Jedním dechem nicméně naznačil, že se kritéria musí v budoucnu revidovat.

"Výbor situaci neustále zkoumá se všemi zůčastněnými stranami, aby mohl v budoucnu přijít s návodem. Ten ale nebude nikdy jednotný, protože velmi záleží na tom, o jaký sport jde."

Nastavit skutečně férová pravidla bude v každém případě nesmírně složité. 

"Je to částečně kulturní, částečně sociální, vysoce etická, určitě medicínská i spotovně politická otázka. Jde o to, zda se víc přikloníme k spravedlnosti nebo k inkluzi. O to, zda je víc právo jednoho sportovce, nebo práva těch ostatních, respektive nakolik jsou práva mezi nimi pošlapávána," vysvětlil Dostál.

V Tokiu může do bojů zasáhnout i další transgender sportovkyně. Náhradnicí v americkém týmu freestyle cyklistek je Chelsea Wolfová.

Těsně se nakonec na hry nekvalifkovala americká běžkyně na delší tratě Megan Youngrenová, v širším kádru brazilské volejbalové reprezentace zase figurovala Tifanny Abreuová.

Hubbardová bude první. "Není mou rolí ani mým cílem měnit myšlení lidí. Budu samozřejmě doufat, že mě podpoří. Ale není na mě, abych je k tomu nutila," uvedla před časem.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

OSN má obavy o desetitisíce Afghánců, v Laškargáhu by je mohly uvěznit boje s Tálibánem

OSN má velké obavy o bezpečnost desetitisíců obyvatel afghánského Laškargáhu, které by v tomto městě mohly uvěznit boje mezi vládními vojsky a islamistickým hnutím Tálibán. V New Yorku to dnes podle agentury Reuters uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric.

Tálibán svou ofenzivu proti afghánské vládě zesiluje od dubna, kdy USA oznámily, že do září stáhnou z Afghánistánu své vojáky, čímž ukončí svou dvacetiletou vojenskou přítomnost v zemi.

"Od začátku roku konflikt v Afghánistánu přinutil skoro 360.000 lidí opustit domovy. Od roku 2012 bylo vysídleno zhruba pět milionů lidí," řekl Dujarric novinářům.

Boje jsou velmi intenzivní zejména v okolí města Herát, nedaleko západní hranice s Íránem, a v Kandaháru a právě v Laškargáhu na jihu země.

"Máme velké obavy o bezpečnost a ochranu lidí v Laškargáhu na jihu země, kde by boje mohly uvěznit desetitisíce lidí," řekl Dujarric. Doplnil přitom, že z provincií Hílmand a Kandahár byl hlášen nárůst počtu civilních obětí a destrukce civilních budov i kritické infrastruktury, včetně nemocnicí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy