Kufovi vzala naděje na cenný kov střelba, Vlach po skvělé kombinaci skončil pátý

7. 8. 2021 12:46
Moderní pětibojař Martin Vlach obsadil na olympijských hrách v Tokiu páté místo, Jan Kuf skončil po nepovedené poslední střelecké položce v závěrečné kombinaci osmý. Vyhrál Brit Joseph Choong před Egypťanem Ahmadem Aldžandjem a Korejcem Čon Ung-tem
Český moderní pětibojař Martin Vlach na OH 2020
Český moderní pětibojař Martin Vlach na OH 2020 | Foto: Reuters

Bronzový medailista z mistrovství světa 2014 Kuf vyrazil do kombinace běhu a laserové střelby jako třetí a dlouho se držel v boji o některou z medailí, ale po zkratu při čtvrté střelbě se propadl na osmé místo. Skvělým během se před něj dostal i třetí z předloňského evropského šampionátu Vlach, který se z 19. místa posunul o 14 příček.

Soutěži, která se poprvé v historii uskutečnila na stejném stadionu, vládl od úvodního šermu Choong. V běžeckém finiši porazil Aldžandje a po stříbru z předloňského mistrovství světa zaznamenal největší úspěch kariéry. Na předchozích hrách v Riu skončil desátý.

Čtyřiadvacetiletému Vlachovi, který musel v dubnu po pádu z koně na operaci s ramenem, se dnešní vstup do olympijské premiéry příliš nepovedl, po plavání a šermu byl až sedmadvacátý. V parkuru si v sedle Faromea jako jeden ze tří jezdců připsal maximální možný počet bodů a polepšil si na 19. místo. V závěrečné kombinaci předvedl nejrychlejší čas ze všech, výkonem 670 bodů překonal i olympijský rekord.

O šest let starší Kuf, jehož v přípravě trápilo koleno, po šesté příčce ve čtvrtečním základním kole šermu zahájil hlavní část soutěže 16. místem v plavání. V bonusovém šermířském kole žádný další bod nepřidal. Parkur, který před pěti lety v Riu nedokončil a celkově obsadil poslední 36. místo, na koni Crackyfy Z zajel čistě. Za překročení časového limitu se mu odpočetlo šest bodů, v průběžném pořadí si polepšil o čtyři příčky.

Šestadvacetiletý Choong navázal na páteční triumf krajanky Kate Frenchové. Na jejich úspěších má podíl i bronzový z OH 1976 v Montrealu Jan Bártů, který je od roku 1998 šéftrenérem britské reprezentace. Největším úspěchem českého moderního pětiboje je zlato Davida Svobody z OH 2012 v Londýně.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:

Moderní pětiboj:

Muži: 1. Choong (Brit.) 1482 b., 2. Aldžandj (Eg.) 1477, 3. Čun Ung-te 1470, 4. Čung Čin-hwa (oba Kor.) 1466, 5. Vlach (ČR) 1462, 6. Marosi (Maď.) 1461, 7. Prades (Fr.) 1458, 8. Kuf (ČR) 1455.

před 6 hodinami

MOV definitivně potvrdil, že biatlonistky dostanou bronz za štafetu v Soči 2014

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) definitivně potvrdil, že biatlonistky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková dostanou po diskvalifikaci Ruska za doping dodatečně bronz ze štafety na ZOH v Soči 2014. Češky skončily v závodě při vítězství Ukrajiny čtvrté, na druhou pozici místo Rusek se posunou původně třetí Norky.

"Dnes jsme po dlouhém očekávání obdrželi dopis od Mezinárodního olympijského výboru, který potvrzuje, že české biatlonistky jsou třetí ve štafetě na hrách v Soči," uvedl v tiskové zprávě Českého olympijského výboru jeho sportovní ředitel Martin Doktor.

MOV o diskvalifikaci ruských biatlonistek ze štafety na 4×6 km rozhodl už v listopadu roku 2017, tehdy kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Ty se proti diskvalifikaci a doživotnímu distanci odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, jenž v září roku 2020 rozhodl v jejich prospěch, neboť o jejich zapojení do státem organizovaného dopingu nebyl dostatek důkazů. S odvoláním však neuspěla další členka štafety Olga Zajcevová, a proto dnes MOV změnu pořadí závodu definitivně potvrdil.