Jamajský démon Bolt umlčel pochybovače. Pořád je nejlepší

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 8. 2012 9:45
Supertalent kdysi odmítl univerzitní zázemí v USA. Jamajku by neopustil
Tak vy jste mi nevěřili, že zase vyhraju? Tak vidíte! jako by Bolt vzkazoval tribunám
Tak vy jste mi nevěřili, že zase vyhraju? Tak vidíte! jako by Bolt vzkazoval tribunám | Foto: Reuters

Londýn - Fascinující... Pozornost celé bdící planety se v danou chvíli upřela na jediné místo, na jediného muže.

"Tohle je největší show na světě. Musel jsem to vidět na vlastní oči," svěřovala se na tribuně basketbalová superstar LeBron James. I jeho v tu chvíli zajímalo jediné: Usain Bolt.

Zázračný Jamajčan před čtyřmi lety na olympiádě v Pekingu oslnil svět nejen třemi sprinterskými zlaty, ale hlavně světovými rekordy, a to i s jasně vypuštěným závěrem na stovce.

"Ten chlap je z jiné galaxie," žasla média. Rok nato však Bolt své rekordy ještě vylepšil na MS v Berlíně, ve štafetě pak na MS v Tegu.

Bolt a Blake, Batman a jeho Robin

Jenže teď tu byl Londýn 2012. A pochybnost. Pochybnost vycházející z toho, že na jamajské kvalifikaci vyhrál oba sprinty Yohan Blake, Boltův tréninkový parťák.

A už tu byl příběh: Batman a Robin... Porazí Robin Batmana? Bolt připustil, že pochyby zaznamenal: "Co s takovými řečmi můžete dělat? Odpovědět na ně. Já jsem svou odpověď ukázal na dráze."

Tradičně pomalejší start, ale zhruba na 70 metrech se zdá, jako by se ostatní sprinteři zastavili. V tu chvíli se totiž kolem nich prohnalo výrazně rychlejší "těleso": Usain Bolt.

Zkuste předběhnout blesk, vážení...

Ne, tohle není "Dělová koule z Kansasu" alias Maurice Green. Boltův zázračný běh je totiž přírodní úkaz. Jako blesk. Jamajčan vítězí po svém, s náskokem třídy, žádný doběh prsa na prsa. Maximální triumf.

Časomíra? 9,63. Druhý nejrychlejší čas všech dob, jen pět setin sekundy za vlastním světovým rekordem z MS v Berlíně. Olympijský rekord.

Až 12 setin sekundy za ním "Robin" Blake. Ten si na své druhé velké individuální zlato musí ještě počkat. První mu Bolt "věnoval" ulitým startem a diskvalifikací na stovce na MS 2011 v Tegu.

Třetí Američan Gatlin, který se vrátil po dopingové aféře. A dalšímu z favoritů Tysonu Gayovi nestačil výborný čas 9,80 ani na medaili.

Už tu padla slova "pochybnosti" a "doping". Ta se samozřejmě nemohla neobjevit i před čtyřmi lety po "mimozemšťanově" přistání v Pekingu.

Pan Odnikud? Ne, fenomenální talent

Fanoušci tehdy 22letého Bolta prakticky neznali. Nasypal se nějaký průměrný sprinter dopingem a teď nás tahá za fusekli? ptali se. Kdepak, tak to nebylo.

Tedy... Jestli Usain Bolt dopuje nebo ne, to ví on a jeho trenér. Nikdy neměl pozitivní test. Ale jedno je jisté: rozhodně to není průměrný sprinter. Je to zázrak.

Už v 16 letech vyhrál juniorské MS na 200 m. Jako nejmladší atlet, který to kdy svedl. Dva roky nato se na této trati dostal poprvé pod 20 sekund, jako nejmladší mladík historie světa (19,93).

Společně např. s Jelenou Isinbajevovou patří mezi pouhých 8 atletů, kteří vyhráli dorostenecké, juniorské i dospělé MS.

Krystalický talent, o tom nemůže být sporu. Samozřejmě vzbudil obrovský zájem amerických univerzit, které mu nabízely dokonalé tréninkové zázemí. Ale narazily. "Já jsem doma na Jamajce," vzkázal jim Bolt a dál se připravoval na prostém stadionku v Kingstonu.

Rozjezd velké kariéry komplikovala zranění

Za to, že se neprosadil mezi dospělými atlety dříve, mohla série nepříznivých náhod a okolností. Bolt startoval už na OH 2004 v Aténách, nicméně ho přibrzdilo zranění a na 200 m vypadl už v rozběhu za neuspokojivých 21,05.

Rok nato se na MS v Helsinkách dostal na dvoustovce mezi nejlepších osm, ale zranil se v průběhu finálového závodu. Pak přišla pro změnu autonehoda. A svalová zranění ho nepustila na Hry Commonwealthu.

Na MS v Ósace 2007 už se dočkal medailí: stříbra na 200 m a ve štafetě. Do Pekingu už pak jel jako světový rekordman na 100 metrů. A v Číně ukázal své mistrovství v plné parádě. A od té doby už jeho příběh dobře znáte.

Svou hravostí nakazil celý svět sportu

Do světa světového sprintu a sportu vůbec vnesl úplně novou atmosféru, jinou duši. V Pekingu ho měli všichni za blázna, že dělá před startem olympijské stovky opičky, zatímco ostatní borci jen přimhuřují oči a hekají jak nasupené parní lokomotivy.

I předseda MOV Jacques Rogge měl tehdy poznámky, že Bolt nemá dostatek respektu. Utekly čtyři roky - a viděli jste sami: boltovské divadýlko si zahráli všichni účastníci finále. Sám král Usain tentokrát předvedl "dýdžejský part", hrátky s gramofonovou jehlou a deskou. Byl zase svůj, uvolněný král reggae.

A na druhé straně stadionu, za cílovou šachovnicí, kterou proběhl jako triumfátor, zase napjal svůj vítězný luk. Na to celá planeta čekala. Už ví, že se nic nezměnilo a všechno je v pořádku: na trůnu stále sedí Král Usain.

Facebooková stránka autora článku: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy