Pyšná carevna Jelena spílá větru, vládu neobnovila

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 8. 2012 10:15
Říkávali jí "Bubka v sukních". Dominance Isinbajevové je ale pryč, tyčce už nekraluje
Jelena Isinbajevová na třetí olympijské zlato v Londýně nedosáhla
Jelena Isinbajevová na třetí olympijské zlato v Londýně nedosáhla | Foto: CPA - Eduard Erben

Londýn - Bronzová medaile, to v očích mnoha jejích fanoušků není vlastně žádná medaile. Vždyť na carevnu světové tyčky Jelenu Isinbajevovou se v její slavné éře sypalo jen samé zlato.

Jenže ty časy jsou už dávno pryč. Ani svůj londýnský pokus o obnovení vlády nad svou říší ruská tyčkařka nezvládla.

"Rusko! Radujte se, radujte se, netruchlete!" vykřikla sice, když se v mix-zóně atletického stadionu objevila u ruských novinářů. Ale bylo to nejspíš tak trochu divadlo. Tím výkřikem se asi snažila zahnat i chmury z vlastní duše...

"Já myslela, že tu na mě nikdo čekat nebude, když mám jenom bronz. Ale ukázalo se, že jste opravdoví vlastenci," pokračovala v pokusech o trochu nucený humor.

Ty, co mě porazily, nebyly lepší než já

"Vyhrála ta nejšťastnější. Bylo by absurdní myslet si, že závodnice, které skončily přede mnou, byly lepší než já. Závod hodně ovlivnil vítr," citoval Isinbajevovou server gazeta.ru.

"Když jsem měla skákat 475 cm, foukal silný vítr. Teď fouká do zad, běž, signalizoval mi trenér. Tak jsem do toho šla, i když jsem ještě nebyla úplně připravená. Tam jsem přišla o svou šanci na zlato, neměla jsem štěstí," zanalyzovala neúspěch.

Pro dvojnásobnou olympijskou vítězku prostě bronz nemůže být úspěchem. I když dopadla přeci jen lépe než na posledních dvou světových šampionátech.

Zlatá mašina se zasekla v Berlíně

Do té doby bezchybný stroj na rekordy a medaile se zaseknul na MS 2009 v Berlíně, kde Isinbajevová neskočila základní výšku. V zimě pak neuspěla ani na HMS v Dauhá a dala si radši roční pauzu. Jenže návrat loni na MS v Tegu skončil jen šestým místem.

To je pro dívku s deseti zlatými medailemi z olympiád a světových či evropských šampionátů pod otevřeným nebem i v hale dramatický ústup ze slávy.

Co se stalo? Sběratelka světových rekordů chtěla jít v progresu své výkonnosti dál. Žádná dívka vyjma Jeleny nikdy nepřeskočila pětimetrovou hranici snů, světový rekord Isinbajevová vylepšila osmadvacetkrát.

Aby seale  dostala ještě výš, rozhodla se dívka přezdívaná "Bubka v sukních" zásadně změnit techniku. A vzala si na to k ruce Vitalije Petrova, kouče, který právě fenoména této disciplíny Sergeje Bubku léta připravoval.

Bubkův trenér ji lepší styl nenaučil

Jenže tahle změna se prostě a jednoduše nepovedla.Ikarovi v pružném ženském těle se na cestě ke slunci rozlepila křídla spojená voskem.

Nové postupy si Jelena dostatečně dobře neosvojila. A když se pak vrátila ke starým, osvědčeným, už se jí zase do hlavy motaly Petrovovy fígle tak, že svůj styl dostatečně dobře nevyladila. I když se znovu připojila ke kouči Jevgeniji Trofimovovi, který jí vedl na slavném začátku její kariéry.

Ještě letos v zimě to vypadalo na velký comeback, ve Stockholmu v hale skočila Isinbajevová svůj zatím poslední světový rekord - 501 cm. Pod otevřeným nebem stále platí její rekordní zápis 506 cm z Curychu 2009. Jenže na olympiádě v Londýně Isinbajevová "zapsala" jen výkon 470 centimetrů.

"Na jaře jsem měla svalové zranění, proto jsem se také odhlašovala z mítinků. Ale před odjezdem do Londýna jsem v tréninku skočila 480 cm. Z takové formy se dá v soutěži skočit i pět metrů. Ale v těchto povětrnostních podmínkách to nešlo. Bylo chladno a foukal vítr," vysvětlovala Isinbajevová.

Za rok je MS v Moskvě. Tam chce zlato

Frustrace z toho, že přestala vyhrávat, se pochopitelně odráží do její psychiky a myšlenek. Už měsíce třicetiletá Jelena mluví o tom, že je věčným kolotočem tréninků a závodů unavená. Připustila, že nebýt faktu, že v příštím roce pořádí světový šampionát Moskva, už by asi s kariérou skončila.

Jelena Gadžijevna Isinbajevová se stala jedním ze sportovních symbolů putinovského Ruska. Nechyběla dokonce ani v delegaci, která na půdě FIFA před časem úspěšně propagovala ruskou kandidaturu na pořádání fotbalového MS 2016.

I když v posledních letech prohrává, svět ji stále vnímá jako hvězdu první velikosti. Nezapomíná na to, že třeba na MS v Helsinkách vyhrála rozdílem 41 centimetrů před druhou v pořadí!

Slušelo by se, aby se carevna loučila zalitá zlatou září. Tak třeba jí to vyjde za rok v Moskvě.

Facebookový profil autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy