Hry v Tokiu nemusí být v létě, prohlásil šéf olympijského výboru

Sport ČTK Sport, ČTK
25. 3. 2020 13:21
Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach připustil, že se odložené hry v Tokiu nemusejí nutně konat v létě.
Ženy v rouškách míjí v Tokiu symbol olympijských kruhů
Ženy v rouškách míjí v Tokiu symbol olympijských kruhů | Foto: Reuters

Při telefonické konferenci s novináři zdůraznil, že hledání nového termínu bude vyžadovat oběti a kompromisy od všech zúčastněných.

Sportovce už předem ve videovzkazu požádal o pochopení a shovívavost s možnými škrty a přesuny při přípravě přeložených her.

"Naším posláním je zorganizovat olympiádu a naplnit sny sportovců," řekl Bach, jenž se na odložení největšího sportovního svátku kvůli současné pandemii koronaviru dohodl v úterý s japonskými organizátory a zástupci vlády.

Ohledně termínu je zatím jisté jen to, že se olympiáda bude konat nejpozději v létě 2021, v úvahu ale připadají i jarní měsíce. "Není to omezeno jen na letní období. Všechny možnosti až do léta 2021 jsou na stole," potvrdil.

Koordinační komise MOV a organizační výbor her Tokio 2020 už vytvořily pracovní skupinu, která bude všechny otázky řešit. Čeká je v první řadě hledání co nejvhodnějšího termínu v nabitém sportovním kalendáři a jednání se zástupci 33 sportovních federací.

I ty totiž v řadě případů musely kvůli pandemii odkládat šampionáty na pozdější dobu. Na léto 2021 mají naplánované MS například atleti i plavci.

"Přede dveřmi navíc máme zimní olympijské hry 2022 a olympijské hry mládeže 2022. Jsou to obrovské výzvy, které navíc v současných podmínkách home office nebudou úplně snadno splnitelné," dodal s narážkou na velká omezení pohybu v řadě zemí.

"Je to jako obří puzzle, každý kousek musí pasovat. Když jeden vyjmete, všechno se zhroutí. Členům pracovní komise proto není rozhodně co závidět," dodal.

Řešit se bude mimo jiné i dostupnost olympijské vesnice v pozdějším termínu, nárůst nákladů či podmínky pro sponzory. Byty v chystaném areálu totiž měly po skončení soutěží přejít na nové majitele a řada už je prodaná či pronajatá.

"Uděláme, co budeme moci, abych měli olympijskou vesnici, protože právě tam vždycky bije srdce olympijských her," řekl Bach. Nevyloučil ale, že možná bude nutné smířit se i s jiným řešením.

Předtím se Bach obrátil na sportovce a požádal je o trpělivost. "Dejte nám čas, abychom mohli zvážit všechny otázky a celá skládačka zapadla dohromady," požádal šestašedesátiletý německý funkcionář v pětiminutovém videovzkazu sportovcům na YouTube. "Nemůžu vám slíbit ideální řešení, ale mohu slíbit, že uspořádáme ty nejlepší možné olympijské hry," řekl Bach.

Připomněl, že olympijské hry jsou nejkomplexnější událostí planety a dosud nikdy nebyly odloženy. Pořadatelé proto nemají žádný tahák, jak se s novou situací vyrovnat, a reorganizace na pozdější termín bude pro všechny extrémní výzvou.

"Olympijské hry v Tokiu mohou být oslavou lidstva po překonání současné nevídané koronavirové krize, opravdovou oslavou naší cílevědomosti, potvrzením olympijského ducha, který nás všechny spojuje," uvedl olympijský vítěz v šermu z roku 1976.

 

Právě se děje

Další zprávy