Hradilka naštval verdikt MOV. Absolutně nechápu, proč Rusy z OH nevyloučil, píše

Kryštof Černovský
25. 7. 2016 10:53
Stříbrný olympijský medailista Vavřinec Hradilek na svém profilu kritizuje rozhodnutí MOV o nevyloučení ruských olympioniků z her v Rio de Janeiru.
Vavřinec Hradilek
Vavřinec Hradilek | Foto: Jan Homolka/kanoe.cz

Praha - Mezinárodní olympijský výbor se na včerejším mimořádném zasedání rozhodl neudělit celoplošný trest, a kompletní ruskou výpravu tak z her v Rio de Janeiru nevyloučil. Definitivní rozhodnutí o účasti ruských sportovců nechal na jednotlivých sportovních federacích.

Sporný verdikt okamžitě vyvolal mohutnou vlnu diskusí, jak mezi širokou veřejností, tak samozřejmě mezi jednotlivými sportovci. Jedním z těch, kdo rozhodnutí výboru striktně odsoudil, je český kajakář a stříbrný medailista z her v Londýně Vavřinec Hradilek.

"Včerejší rozhodnutí o vyloučení či nevyloučení ruských sportovců z OH jsem aktivně sledoval. MOV rozhodně nepředvedlo odpovědné rozhodnutí, kterým bylo, že o tom vlastně má raději rozhodnout každý z mezinárodních svazů jednotlivých sportů,“ nastiňuje český reprezentant svůj názor na svém profilu na sociální síti a v kritice výnosu pokračuje i dál.

"Mělo by být jasně řečeno ANO či NE. Pokud se dopingové orgie v Rusku opravdu odehrávají i s přihlížením tajných služeb a nejvyšších pater sportovních institucí, navíc se dělo přímo na domácích OH v Soči, vůbec rozhodnutí nechápu. Tady absolutně nevidím důvod, proč by neměla platit kolektivní vina,“ má jasno bývalý český olympionik, který prohrál svůj nominační boj s Jiřím Prskavcem, a do brazilské metropole se tak na olympiádu nepodívá.

Názor si Hradilek našel i na ruské olympioniky: "Vybrali si, že budou reprezentovat svou zemi. Vybrali si systém. Ano, vybrali si ho smolně, protože v Rusku se to prostě dělá jinak, to všichni víme. Ale jednou reprezentují, tak ať reprezentují i negativně," myslí si Hradilek, na kterém bylo znát, že ho rozhodnutí olympijského výboru zklamalo, a na závěr přichází se zajímavým názorem.

"Celý svůj sportovní život slýchám 'stop dopingu', 'čistý sport', 'fair play' atd.Toto rozhodnutí mne rozhodně neutvrzuje v tom, kde se v boji proti dopingu nacházíme. Spíše se tímto víc a víc nahrává otázce, zdali doping ve sportu raději totálně povolit,“ dodal si český kajakář.

Olympijské hry v Riu začínají za 11 dní a to je také termín, dokdy se musejí jednotlivé federace rozhodnout na účasti či neúčasti ruských sportovců. Stále je tak otázka, kolik olympioniků se v ruské výpravě, která vždy patřila k nejpočetněji zastoupeným, nakonec 5. srpna při zahajovacím ceremoniálu objeví.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy