Hradilek o Prskavcovi: Bývalo to prdítko, teď je z něj zkušený závodník, tušil jsem, že to zvládne

ČTK ČTK
11. 8. 2016 6:02
Předali si štafetu. Zatímco na olympijských hrách v Londýně slavil zisk medaile kajakář Vavřinec Hradilek, v Rio de Janeiru ho s bronzem vystřídal Jiří Prskavec. Zkušenější kolega teď plní roli spolukomentátora České televize, přesto si našel čas, aby prvního medailistu české výpravy pochválil.
Jiří Prskavec.
Jiří Prskavec. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Před čtyřmi lety na olympiádě v Londýně získal Vavřinec Hradilek stříbro, první medaili pro českou výpravu, a dnes ho v Riu jeho kolega Jiří Prskavec napodobil bronzem. České kajakářské žně na divoké vodě pokračují.

Hradilek může v Riu slavit. Nezávodí, je spolukomentátorem České televize, měl v medailový den svátek a radoval se z Prskavcovy medaile. Třiadvacetiletý medailista ho v domácí olympijské nominaci předčil.

"Dalo se to čekat. Je to vyzrálý a zkušený závodník, tušil jsem, že to zvládne," prohlásil Hradilek. "Je škoda toho šťouchu, protože jel výborně, ale medaile je super," pravil.

Oba jsou si podobní. Ne stylem jízdy, ale přístupem. "Oba dokážeme dobře závodit a máme srovnanou hlavu. Ale on má neskutečně naježděné extrémní průjezdy, nacvičené je má dokonale. S Jířou (trenérem Prskavcem) to začali hodně pilovat odmalička, takže v tom má jistotu," všiml si Hradilek.

O šest let starší Hradilek si na Prskavce pamatuje už v době, kdy jako malý běhal kolem kanálu v Praze-Troji se svými rodiči. "Samozřejmě jsem nejdřív vnímal jeho tátu, a protože vyrůstal prakticky v loděnici, tak i malého Jířu. Pamatuju si, že byl vždycky hrozně roztomilej, jak se v pěti šesti letech plácal, pořádně nebyl vidět. Takové malé prdítko si ho pamatuju," vzpomínal Hradilek.

Prskavec ale na rozdíl od mnoha dalších talentů zvládl přechod od juniorů k seniorům. Hned v první sezoně mezi dospělými si vyjel reprezentaci a vybojoval bronz na juniorském ME. "Jířovi hrozně pomohlo, když se dostal do mančaftu. Měl v té kvalifikaci docela štěstí, ale to k tomu patří. Pak jel na té vlně celou sezonu a hrozně si to užíval," řekl Hradilek.

"Byl mladej a střílel to hlava nehlava," uvedl Hradilek. Prskavec se poučil i z nominačních závodů do Londýna, v nichž byl právě Hradilek lepší. "To mu pomohlo pro Rio," řekl.

Může mu poradit, jak se má chovat jako olympijský medailista. "Ať si to hlavně všechno užívá a nenechá se semlít tím, co se okolo něj strhne. Ale já myslím, že doma ho pohlídají. Pořád je pod velkým vlivem rodičů," dodal Hradilek s úsměvem.

 

Právě se děje

Další zprávy