Holuša je v semifinále, zaběhl nejrychlejší čas ze všech. České tyčkařky zklamaly

Aktualizováno 16. 8. 2016 18:16
První krok Jakubu Holušovi vyšel, na olympijských hrách v Riu de Janeiro český běžec snadno postoupil do semifinále patnáctistovky.
Jakub Holuša.
Jakub Holuša. | Foto: ČTK

Rio de Janeiro - Běžec Jakub Holuša hladce postoupil do semifinále olympijského závodu na 1500 metrů. Český mílař vyhrál závěrečný třetí rozběh za 3:38,31 minuty, což byl vůbec nejlepší čas mezi všemi 42 účastníky prvního kvalifikačního kola.

Na postup naopak nedosáhla ani jedna z českých tyčkařek, Jiřina Ptáčníková ani Romana Maláčová.

Halový vicemistr světa Holuša si závěr závodu pohlídal, třebaže cílem proběhlo hned devět běžců v rozmezí pouhých 61 setin sekundy. Přímý postup zajišťovalo umístění do šesté příčky.

"Lepší než jsem si myslel, i když bylo docela teplo, hůř se mi dýchalo. V tréninku bylo všechno super a v závodě se to potvrdilo a běželo se mi dobře," řekl Holuša. "Jsem rád, že se mi to povedlo i takticky. Komfortně jsem se dostal na kilák bez štouchnutí. Nikdo se tam dopředu nehnal, plynule to bylo zrychlované a já byl vepředu, takže jsem nemusel udělat velký zátah," pochvaloval si.

Semifinále se poběží ve čtvrtek a nebude v něm chybět ani obhájce prvenství Taufik Machlúfí. Alžířan zhruba dvanáct hodin po zisku stříbra na osmistovce vyhrál druhý dnešní rozběh, který byl jednoznačně nejpomalejší (3:46,82).

Ptáčníková: Nedokázala jsem se naštvat

Česká tyčkařská rekordmanka Ptáčníková přeskočila v Riu jen 445 cm na druhý pokus, 455 bylo třikrát nad její síly a obsadila dělené 19. místo. "Neskákala jsem špatně ani dobře, prostě tam chybělo maličko, abych dokázala udělat pořádný skok. Bylo to všechno na půl plynu, a když to řeknu blbě, ani mě to nějak neunavilo. Nedokázala jsem se naštvat," řekla Ptáčníková.

Kvalifikační limit byl 460 cm, na finále stačilo zdolat 455 na první pokus při čistém zápisu. Maláčová zapsala jen 430. "Chyba je v tom, že se bojím, a místo, abych šla dopředu, tak jdu do záklonu. Po Amsterdamu mám najednou úplně blok," poukázala Maláčová na nedávném mistrovstvím Evropy, na kterém nezvládla ani základní výšku.

Přesně tak v Riu dopadla úřadující vicemistryně světa a světová šampionka z Tegu 2011 Fabiana Murerová z Brazílie. Ke zděšení domácího publika nezdolala svoji základní výšku 455 a nenaváže na senzační triumf krajana Thiaga Braze da Silvy.

XXXI. letní olympijské hry v Riu de Janeiro:

Atletika:

Finále:

Muži:

Trojskok: 1. Taylor 17,86, 2. Claye (oba USA) 17,76, 3. Tung Pin 17,58, 4. Cchao Šuo (oba Čína) 17,13, 5. Murillo (Kol.) 17,09, 6. Évora (Portug.) 17,03, 7. Doris (Guyana) 16,90, 8. Martínez (Kuba) 16,68.

Ženy:

Disk: 1. Perkovičová (Chorv.) 69,21, 2. Robertová-Michonová (Fr.) 66,73, 3. Caballerová (Kuba) 65,34, 4. Samuelsová (Austr.) 64,90, 5. Su Sin-jüe (Čína) 64,37, 6. Müllerová (Něm.) 63,13, 7. Čchen Jang 63,11, 8. Feng Pin (obě Čína) 63,06.

100 m př.: 1. Rollinsová (USA) 12,54.

Tyč: 1. Stefanídiová (Řec.) 460, ...19. Ptáčníková 445, 24. Maláčová (obě ČR) 430 - obě nepostoupily do finále.