Hokejový šok na úvod. Podceňované Slováky hororový začátek nesložil a zdolali favorita z Ruska

14. 2. 2018 16:17
I ve druhém utkání skupiny B došlo k překvapení, také Slovinci dotáhli dvoubrankové manko a tým USA zdolali v prodloužení.
ZOH 2018, Rusko-Slovensko: Peter Čerešňák (14) slaví gól na 3:2
ZOH 2018, Rusko-Slovensko: Peter Čerešňák (14) slaví gól na 3:2 | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Hokejisté Slovenska se postarali na úvod olympijského turnaje v Kangnungu o velkou senzaci, když porazili ve skupině B tým olympijských sportovců z Ruska 3:2. Překvapením skončil i druhý zápas, když Slovinsko zdolalo v prodloužení celek USA 3:2 v prodloužení.

"Hráli jsme špatně," řekl hvězdný útočník Ilja Kovalčuk. "Jsem si ale jistý, že se budeme zlepšovat. Potřebujeme se ujistit, že jsme si odnesli ze zápasu ta správná ponaučení. Navíc ve druhém utkání porazili Slovinci Američany, takže je třeba se mít na pozoru - jde o velmi vyrovnanou skupinu, v níž každý může porazit každého," dodal Kovalčuk.

Sborná měla skvělý nástup do zápasu. Vojnov sice při své šanci ještě neuspěl, ale dokázal hned získat zpět kotouč, který vzápětí nahodil na Konrádovu branku Gavrikov. Bránící Čerešňák smolně tečoval puk mimo dosah opory extraligové Olomouce.

V čase 4:08 na 2:0 zvýšil tečující Kaprizov. Další teč přišla z hole bránícího Graňáka, Konrád si však se štěstím poradil. Košečkin musel poprvé zasahovat až po pěti odehraných minutách při pokusu Čajkovského.

Jenže tým OSR poté zvolnil, Slováci zahodili přehnaný respekt, a když Ölvecký v 17. minutě překvapil Košečkina, hra se zcela vyrovnala. Z podobné situace navíc o 110 vteřin později uspěl ranou pod horní tyč i Bakoš.

Na začátku druhé třetiny mohl v dohrávané přesilovce vrátit sborné vedení Dacjuk, zazvonil ale jen na horní tyč. Haščák pak v přesilovce bekhendem minul při rychlé dorážce prázdnou branku a sám fauloval. Při hře čtyři na čtyři ujel Ďaloga, sám proti Košečkinovi ale nedal. Slováci následně nevyužili přes minutu trvající přesilovku čtyři na tři.

Zkraje třetí části bylo Slovákům hodně horko při oslabení po Cingelově faulu, ale vyrovnané skóre uhájili. Sami poté naopak hráli dvakrát v početní výhodě - shodně po vyhození kotouče do hlediště - a během druhé z těchto přesilovek dokonali obrat. Graňákovu ránu ještě našel Košečkin v lapačce, ale Čerešňákova střela už skončila za jeho zády.

Favorit turnaje měl pak štěstí, když během vlastní přesilovky přečkal bez úhony přečíslení dvou na jednoho. Lamper dostal zanedlouho při další početní výhodě soupeře šanci na reparát, a to dokonce při sólovém úniku, pojistka ale nepřišla. Konsolidovaná obrana Slováků v čele s bezchybným Konrádem už si cenný úspěch nenechala vzít a jejich fanoušci včetně prezidenta Andreje Kisky na tribuně mohli začít slavit.

ZOH 2018, Rusko-Slovensko: ruský smutek - Vadim Šipačov
ZOH 2018, Rusko-Slovensko: ruský smutek - Vadim Šipačov | Foto: Reuters

"Musíme se pečlivě připravit a hrát lépe přesilovky," připomněl nulovou efektivitu z početních výhod Kovalčuk. Odmítl ale podcenění soupeře za stavu 2:0. "I po těch dvou vstřelených gólech jsme si vytvořili hodně šancí, ale chytal jim skvěle gólman. I když měli za první třetinu jen čtyři střely, byli pak Slováci lepším týmem než my," přiznal Kovalčuk.

Branislav Konrád měl slova chvály pro kanadského kouče Craiga Ramsayho i spoluhráče. "Před turnajem nám řekl, že můžeme porazit kohokoliv. Že nás to bude možná stát hodně úsilí, ale že budeme bojovat o každý výsledek. A přesně to jsme také udělali. Kluci zblokovali hodně střel a muselo to bolet, já jim za to musím poděkovat," prohlásil Konrád.

Slovinci rozhodli prodloužení po 38 vteřinách

Také Slovinci překvapili favorita a rovněž oni dotahovali proti USA dvoubrankové manko. Američany nakonec zdolali 3:2 v prodloužení.

Do první šance se dostal v sedmé minutě Greenway, který ale brankáře Krošelje nepřekonal. Z dorážky neuspěl ani Stoa. V polovině úvodního dějství měl možnost Kovačevič, ale brankáře Zapolskiho zastoupil Welch. V 18. minutě se radovali Američané, Roeovu přihrávku zužitkoval O'Neill.

Ve 26. minutě mohl skórovat v přesilové hře Gilroy, za tři minuty neproměnil příležitost na vyrovnání Tičar. Ve 33. minutě už semifinalista minulých her zvýšil. O'Neill s tečí ještě před brankovištěm neuspěl, ale následně puk snadno doklepl do odkryté branky Greenway.

Slovinci ale bojovali dál a dočkali se snížení. Gregorcovu střelu z pravého kruhu ještě usměrnil za Zapolskiho Urbas. V 52. minutě pomohla Američanům po Kuraltově střele horní tyč, ale náskok neudrželi. Při power play se po Gregorcově nahození prosadil před brankovištěm Muršak. V nastavení našel Tičar před brankou po 38 vteřinách volného Muršaka a slovinský kapitán dovršil obrat.

Slovinci na minulé olympiádě dosáhli postupem do čtvrtfinále a sedmým místem historického úspěchu. Stejně jako tehdy v Soči startují na turnaji jako jediný celek, který chybí v elitní skupině mistrovství světa. Sestoupili z ní loni v Paříži.

Skupina B hokejového turnaje (Kangnung):

Slovensko - OSR 3:2 (2:2, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 17. Ölvecký (Graňák), 18. Bakoš, 49. Čerešňák (Haščák, Bakoš) - 3. Gavrikov (Vojnov, Širokov), 5. Kaprizov (N. Gusev). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Iverson - Vanoosten (oba Kan.), Lederer (ČR). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 4025.

Slovensko: Konrád - Baranka, Starosta, Čerešňák, Graňák, Čajkovský, Ďaloga, Valach - Kudrna, Surový, Nagy - Bakoš, Bubela, Haščák - Paulovič, Krištof, Ölvecký - Lamper, Marcinko, Cingel - Hovorka. Trenér: Craig Ramsay.

OSR: Košečkin - Gavrikov, Vojnov, Marčenko, Nestěrov, Zub, Zubarev, Kiselevič - Mozjakin, Dacjuk, Kovalčuk - Kaprizov, Šipačov, N. Gusev - Barabanov, Prochorkin, Širokov - Tělegin, Andronov, Kalinin - Grigorenko. Trenér: Oleg Znarok.

USA - Slovinsko 2:3 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 18. O'Neill (Roe, Donato), 33. Greenway (O'Neill, Sanguinetti) - 46. Urbas (Gregorc, Vidmar), 59. Muršak (Gregorc, Verlič), 61. Muršak (Tičar, Urbas). Rozhodčí: Hribik (ČR), Salonen (Fin.) - Kaderli (Švýc.), Kohlmüller (Něm.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 3348.

USA: Zapolski - Welch, Gilroy, Gunderson, Sanguinetti, Billins, J. Blum, Wisniewski - Gionta, Greenway, Stoa - Donato, Terry, Arcobello - O'Neill, Roe, Little - Butler, Ch. Bourque, Slater - McCarthy. Trenér: Tony Granato.

Slovinsko: Krošelj - Gregorc, Robar, Podlipnik, Kovačevič, Vidmar, Kranjc - Urbas, Muršak, Verlič - Jeglič, Tičar, Sabolič - D. Rodman, M. Rodman, Goličič - Mušič, Pance, Kuralt - Ograjenšek. Trenér: Kari Savolainen.