Hokejisté Švédska vstoupili do olympijského turnaje jasnou výhrou 4:0 nad Nory

15. 2. 2018 11:39
Brankář Tre kronor Viktor Fasth potřeboval na čisté konto jen sedmnáct zákroků, třemi asistencemi se blýskl Linus Omark.
Švédští hokejisté Linus Omark a Anton Lander slaví gól v síti Norska.
Švédští hokejisté Linus Omark a Anton Lander slaví gól v síti Norska. | Foto: Reuters

Kangnung - Hokejisté Švédska vstoupili do olympijského turnaje v Pchjongčchangu výhrou nad Norskem 4:0, o které rozhodli už v první třetině. V té zajistili obhájcům stříbra dvoubrankové vedení Pär Lindholm a Anton Lander. V závěrečném dějství pojistili výsledek Dennis Everberg a Mikael Wikstrand.

Třemi asistencemi se zaskvěl útočník Linus Omark. Brankář Viktor Fasth udržel díky 17 úspěšným zákrokům jako první na turnaji čisté konto.

Švédové otevřeli skóre v šesté minutě. Lindholm naskočil ze střídačky, najel do útočného pásma, kde jej přesně z otočky našel Omark a norský gólman Haugen poprvé inkasoval.

Norové pak šli třikrát za sebou pykat na trestnou lavici, ale odolali, přestože hráli 90 vteřin i ve třech proti pěti. Tým kouče Rikarda Grönborga zvýšil v 17. minutě, kdy po Bertilsonově pokusu dorazil puk do odkryté branky Lander.

Norsko se při početní výhodě v závěru první třetiny neprosadilo a ve 28. minutě nepřekonal Fastha v šanci ani sparťan Reichenberg. Stav se neměnil při početní výhodě Švédů a při dvou přesilovkách výběru Pettera Thoresena.

Ve 47. minutě sice dostal puk do švédské branky Ken André Olimb, ale Mathis Olimb předtím srazil Fastha a gól neplatil. Za dvě minuty naopak zvýšil Everberg, který podobně jako při prvním gólu Lindholm naskočil ze střídačky a po Omarkově přihrávce se trefil z levého kruhu. Za 22 vteřin pečetil výsledek obránce Wikstrand. Vyšší prohře zabránil Haugen, který ještě kryl Landerův únik.

Skupina C hokejového turnaje mužů:

Norsko - Švédsko 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 6. P. Lindholm (Omark, Möller), 17. Lander (Bertilsson), 49. Everberg (Omark, Fransson), 50. Wikstrand (Omark, Everberg). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Wehrli (Švýc.) - Lazarev (Rus.), Ritter (USA). Vyloučení: 7:6. Bez využití. Diváci: 3961.

Norsko: Haugen - Holös, Nörstebö, Bonsaksen, Sörvik, Johannesen, Ödegaard - K. A. Olimb, P. Thoresen, M. Olimb - Bastiansen, Rosseli Olsen, Reichenberg - Trettenes, S. Thoresen, K. Forsberg - Kristiansen, Röymark, Roest - Salsten. Trenér: Petter Thoresen.

Švédsko: V. Fasth - E. Gustafsson, Ahnelöv, S. Kronwall, Bertilsson, Wikstrand, Fransson, Hersley - J. Lindström, P. Lindholm, Möller - F. Pettersson, J. Lundqvist, D. Axelsson - Everberg, Lander, Omark - Zackrisson, Bergström, Stalberg - Norman. Trenér: Rikard Grönborg.