Hokej zastaví i výuku. Na některých školách budou moci žáci sledovat semifinále s Ruskem

ČTK ČTK
22. 2. 2018 16:06
Ve škole v Edenu vzpomínají, jak prožívali Nagano, v Třebíči budou fandit absolventovi Martinu Eratovi, kapitánovi týmu.
Prožijí žáci a studenti další českou radost?
Prožijí žáci a studenti další českou radost? | Foto: Reuters

Praha - Hokej zase po letech ovlivňuje život v Česku. Semifinále olympijských her, ve kterém se čeští hokejisté utkají s Ruskem, budou v pátek dopoledne v televizi sledovat i žáci v některých školách.

Slíbeno to už mají například v Základní škole Eden v Praze-Vršovicích, která spolupracuje s fotbalovým a hokejovým klubem Slavia. Boj o postup do finále si nenechají ujít ani starší žáci ZŠ T.G.Masaryka z Třebíče, kam chodili do školy kapitán reprezentace Martin Erat nebo obránce Ondřej Němec.

Na škole v pražském Edenu se děti a učitelé dívali na hokejové semifinále olympiády už před 20 lety, kdy Češi v Naganu vyřadili Kanadu. "To bylo tenkrát nezapomenutelné. Kéž by teď dopadlo stejně," uvedla ředitelka školy Jana Churáčková. Češi tehdy v turnaji zvítězili, když ve finále porazili Rusko.

"Já tenkrát měla ve třídě malého (Vladimíra) Růžičku (mladšího). Byl ve třetí třídě," zavzpomínala Churáčková. Tehdejší žák školy je synem slavného hokejisty a olympijského vítěze z Nagana Vladimíra Růžičky. Sám nyní hraje za extraligový klub Piráti Chomutov.

Školáci z Edenu se podle Churáčkové o hokej hodně zajímají. "Neodpustili by nám, kdybychom se nedívali," poznamenala.

Zorganizovat sledování hokeje ve škole podle ní teď není takový problém jako před dvěma desetiletími. Tehdy totiž bylo v budově jen málo místností s televizí. Nyní má škola v každé třídě moderní projektor, který může promítat živé vysílání přímo ve třídě. "Tak budeme držet palce a doufat," dodala ředitelka.

Základní škola T.G.Masaryka v Třebíči vzdělává asi 80 malých hokejistů. Povinnou školní docházku si v ní podle ředitele Martina Hlávky před lety plnili i dnešní reprezentanti Němec nebo Erat. "Bylo to velké dilema a zvažovali jsme to. Chceme podporovat zájem o sport, ale zajistit musíme především výuku," řekl.

Pro žáky bude hokejová náplň pátečního dopoledne překvapením. Dopředu jim učitelé nic neprozradili. "Chtěli jsme předejít rozjívenosti, která je vzhledem k blížícím se jarním prázdninám už tak dost velká," dodal.

O přímý přenos semifinále naopak asi přijdou studenti Sportovního gymnázia v Kladně, které se podle informací ministerstva školství jako jediné v Česku zaměřuje na hokej. "Studenti mají 16 hodin sportovní přípravy v týdnu a to znamená, že by zameškali ještě další hodiny, takže to nechceme," řekl zástupce ředitele pro sportovní přípravu Jiří Kuchler.

Ve škole je podle něj posluchárna s větší televizí, kde se studenti mohou na sport dívat o přestávkách a pauzách mezi dopolední a odpolední výukou. "Není to ale tak, že bychom je uvolnili z výuky. Když má někdo pauzu, může se jít podívat, ale není to tak, že bychom organizovali nějaké hromadné fandění," vysvětlil.

 

Právě se děje

teď

Egypský soud potvrdil trest smrti pro 12 členů Muslimského bratrstva, podílely se na krvavých demonstracích v roce 2013

Nejvyšší soud v Egyptě v pondělí potvrdil trest smrti pro 12 významných členů Muslimského bratrstva za podíl na demonstracích v roce 2013, které skončily smrtí stovek demonstrantů a několika policistů. Proti verdiktu není možné se odvolat. Trest oběšením ještě musí potvrdit prezident Abdal Fattáh Sísí. S odvoláním ne egyptské soudní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Pondělní rozsudek i rostoucí počet poprav v Egyptě za Sísího vlády kritizuje organizace Amnesty International.

Muhammad Mursí se v červnu 2012 stal prvním demokraticky zvoleným prezidentem Egypta, byl kandidátem Muslimského bratrstva. Jeho vládu v roce 2013 ukončila armáda, na protest proti jeho svržení lidé vyšli do ulic. Policisté rozehnali dva protesty Mursího stoupenců, o život tehdy přišlo několik set demonstrujících. Rozlícený dav pak vtrhl do policejní stanice na káhirském předměstí Kardása a zabil tam 13 policistů.

před 28 minutami

Ukrajinský prezident trvá na tom, že Ukrajina je připravena vstoupit do NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by chtěl, aby mu jeho americký protějšek Joe Biden jasně sdělil, zda Ukrajina dostane možnost zahájit proces vstupu do Severoatlantické aliance. Zelenskyj to v pondělí řekl v rozhovoru, který poskytl několika zahraničním agenturám. Zdůraznil přitom, že Ukrajina je na členství v NATO připravená. Biden po summitu NATO uvedl, že země se musí především vypořádat s korupcí, její vstup do aliance ale nevyloučil.

"Pokud mluvíme o NATO a MAP (Akční plán členství), tak bych rád slyšel (od Bidena) jasné ano, nebo ne," řekl Zelenskyj podle Reuters k akčnímu plánu, k němuž se připojují země usilující o vstup do NATO. "Každý den ukazujeme, že jsme připraveni být v alianci, a to víc než většina zemí Evropské unie, protože jsme již sedm let ve válce," citovala agentura AFP Zelenského slova poukazující na konflikt s proruskými separatisty na východní Ukrajině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy