Hejnová s přehledem ovládla svůj semifinálový běh a zabojuje o medaili, Rosolová končí v semifinále

Aktualizováno 17. 8. 2016 3:26
Česká překážkářka Zuzana Hejnová zvládla svůj semifinálový běh a do finále postupuje z první pozice časem 54:56. Naopak Denisa Rosolová končí, v dalším semifinálovém běhu obsadila 8. příčku.
OH 2016, atletika - 400 m př.: Zuzana Hejnová
OH 2016, atletika - 400 m př.: Zuzana Hejnová | Foto: Reuters

Rio de Janeiro Zuzana Hejnová poběží na olympijských hrách v Riu finále na 400 metrů překážek. Obhájkyně bronzu a dvojnásobná mistryně světa vyhrála první semifinále svým nejlepším časem sezony 54,55 sekundy. Naopak Denisa Rosolová se do finále nedostala.

Hejnová v zatáčce před cílovou rovinkou výrazně zrychlila a přehnala se přes vedoucí Jamajčanku Ristanannu Traceyovou, kterou nakonec porazila o 25 setin. Její čas překonala pouze letošní světová jednička Dalilah Muhammadová z USA, která vyhrála třetí běh za 53,89 sekundy, dánská mistryně Evropy Sara Slott Petersenová v něm dosáhla stejného času jako česká rekordmanka.

V sezoně ovlivněné zraněním achilovky dokázala Hejnová dohnat tréninkové manko a z rozběhu v Riu hladce prošla do dalších bojů z druhého místa časem 55,54. Už to bylo její letošní maximum, dnes zrychlila bezmála o sekundu.

Hejnová: věřím, že tam je ještě rezerva

"Běželo se mi dobře, bylo to kontrolované. Samozřejmě už jsem musela běžet rychleji než v rozběhu, ale věřím tomu, že tam je ještě rezerva," řekla Hejnová. Že se její forma zvedá, tušila už před odjezdem do Ria. "A jak jsem si odpočala, tak to vylítlo a jsem spokojená, forma je," radovala se.

Plusem pro ni bude psychika. Celou sezonu pořádně nezávodila a nyní zjišťuje, že je schopná bojovat o zlato. "Jsem víc natěšená, i sama sobě dokazuju, jak jsem schopná běžet, že to není ještě můj strop," uvedla. Semifinále sice rozběhla pomalu, ale šetřila se na konec. "Ve finále to budu muset rozběhnout svižněji, ale pořád si to kontrolovat, abych měla sílu na ten zátah," plánovala.

Rosolová v druhém semifinále skončila na posledním osmém místě časem 57,39. V rozběhu byla více než o vteřinu rychlejší. "Na sedmé překážce jsem tam natáhla krok, pak jsem za překážkou zapadla, a místo abych to tahala dál, tak jsem drobila. Nebylo to povedené," uznala Rosolová.

Chce si od překážek odpočinout a v zimní sezoně plánuje start v pětiboji. "Potřebuju si psychicky odpočinout," vysvětlila.